„Chtěl bych se krásně rozloučit s kariérou a zachránit se s Baníkem v první lize. Prostě si to užít. Kdybych k tomu přidal nějaké góly, bylo by to skvělé,“ řekl pětatřicetiletý nejlepší střelec Eura 2004 a vítěz Ligy mistrů s Liverpoolem. Na nový ligový ročník se těší. „V létě přišlo hodně zahraničních hráčů, liga bude o dost zajímavější než v minulosti. Fanoušci se mají rozhodně na co těšit,“ myslí si Baroš.

Česká fotbalová scéna má za sebou výjimečné léto, kdy kluby utratily za nové akvizice stovky milionů korun. Kdo podle vás posílil nejlépe?
Podle jmen určitě Sparta a Slavia, která angažovala doopravdy velká jména. Na své poměry byl hodně aktivní taky Zlín, který si zahraje zápasy v základní skupině Evropské ligy. Na soudy je brzy, uvidíme, jak se bude týmům dařit nejen v lize, ale také na evropské scéně.

Řada fanoušků byla z četnosti posil Sparty a Slavie doslova v šoku. Jak jste na tom byl vy?
Já to zase tak moc neprožíval. (usmívá se) Oba pražské kluby se prostě rozhodly jít touto cestou. Slavia má, jako úřadující český mistr, velkou šanci postoupit do Ligy mistrů. Navíc po příchodu čínských majitelů se nemusí dívat na peníze, ty oni evidentně nyní mají. Sám si myslím, že jim noví hráči v naplnění těch nejvyšších cílů pomůžou. Sám jsem hodně zvědavý hlavně na Dannyho, kterého jsem sledoval v Petrohradu, kde patřil ke klíčovým a rozdílovým hráčům. Na něj se vyloženě těším. Sparta podle mě reagovala na minulou sezonu, která jí nevyšla podle představ, a měla taky hodně zraněných hráčů.

Chvílemi to vypadalo, že se oba pražské kluby předháněly v tom, kdo přivede známějšího hráče…
Rivalita mezi nimi je velká a je možné, že to na normálního českého fanouška mohlo působit i takovým způsobem. Zase tak do přestupové politiky Sparty a Slavie nevidím, abych se k tomu mohl vyjadřovat. Důležitější podle mého názoru je, že v příštím roce postoupí český mistr přímo do základní skupiny Ligy mistrů. A to je pro tyto kluby obrovské finanční lákadlo. To sehrálo taky klíčovou roli.

Může se jednat o dlouhodobý trend českých špičkových klubů, nebo se jednalo o jedno „finančně zblázněné“ léto?
Rozhodnou výsledky Sparty a Slavie. Je jasné, že tyto kluby si budou letní investice do hráčských kádrů vyhodnocovat, zda se jim to vyplatilo a mělo to ekonomický i sportovní smysl. Obecně si myslím, že v budoucnu se podobná nákupní horečka bude týkat zase jenom Sparty a Slavie, které mají nejlepší finanční zázemí. Nejsme v Turecku, kde si podobné hráče běžně kupují i provinční kluby. 

Co cizinci mohou přinést českému fotbalu?
Zkvalitní to českou ligu, to je bez debat. Většinou se totiž jedná o mezinárodně velice ostřílené hráče. Někteří jsou možná starší, ale kvalitu rozhodně pořád mají. Nejvíce by ale na tom měli vydělat fanoušci, protože se výrazně zatraktivní česká nejvyšší soutěž.

Zvládnou ale zahraniční fotbalisté přechod do české ligy?
Rozhodně to nebude mít nikdo z nich jednoduché a je jasné, že ne všichni se tady chytí a naplní očekávání. I ze své zkušenosti totiž vím, že hrát a prosadit se v české lize není žádná sranda. Je to specifická soutěž. Sám jsem zvědavý, jak rychle se Danny, Altintop, Kaya nebo Chaim s českou ligou, a hlavně novým prostředím sžijí.

Může mít velký počet zahraničních hráčů v lize i nějaký negativní dopad na český fotbal?
Spíše ne. Sám se dívám na příchody pozitivně a je to skvělá šance hlavně pro mladé hráče, kteří se od nich mohou v tréninku nebo zápasech hodně naučit. A znovu říkám, že to cizinci nebudou mít jednoduché. Hvězdy Sparty i Slavie budou pod obrovským tlakem, v médiích se hned začaly rozebírat jejich platy. Budou pod velkým tlakem, na který jsou sice možná zvyklí, ale už jsem mluvil i o tom, že je česká liga specifická.

V čem?
Posily nedostanou, jak je to v zahraničí běžné, čas na adaptaci. Tady asi nehrozí, že by vedení Sparty a Slavie počítalo s tím, že adaptace trvá půl roku. Tlak na výsledky i nadstandardní výkony jednotlivých hráčů bude hned.

Kdo bude největší hvězdou české ligy?
Já doufám, že překvapí, nebo spíš zaujme i někdo z Baníku. (usměje se) Už jsem to zmiňoval, že nejvíce věřím Dannymu, který se mi v Lize mistrů v dresu Petrohradu vždy hodně líbil. 

Dá se očekávat, že bude padat i hodně branek. Kolik gólů podle vás dá král střelců? A na kolik si věříte vy sám?
Sám si přeju, abych byl hlavně zdravý a pomohl Baníku ke klidné sezoně, ve které se zachráníme. Když se na tom budu podílet i nějakými góly, budu šťastný. Těším se na to, ale že bych vykřikoval, kolik dám gólů, anebo že půjdeme po pohárech, je úplně zbytečné. Jinak je těžké tipovat, kolik jednotliví útočníci dají branek. Každá sezona je jiná.  V popředí tabulky střelců ale budou určitě tradiční jména: Škoda, Lafata nebo Janko.

Může podle vás vyhrát českou ligu někdo jiný než Sparta, Slavia nebo Plzeň?
To si nemyslím. Mistrem bude Sparta nebo Slavia. Nechci říct, že Plzni vyloženě nevěřím, ale nemyslím si, že bude tak suverénní. A trošku pochybuji o tom, že se na absolutní špici udrží až do posledního kola. Jasné ale je, že právě tyto tři kluby si to rozdají o titul.

Český fotbal prožil vcelku úspěšné léto. Reprezentační devatenáctka přivezla z ME v Gruzii bronz, na ME jednadvacítky v Polsku český tým získal skalp Itálie.
Určitě to je pozitivní, ale na druhé straně by nikdo neměl tyto výsledky přeceňovat. Osobně se mi líbil český tým do 19 let, vždyť v semifinále s Anglií vypadl doopravdy hodně smolně. Pro mladé kluky, kteří na obou šampionátech zazářili nebo obstáli, by to měl být ale jen odrazový můstek. Sám totiž tvrdím, že až nyní jsou před nimi nejdůležitější roky kariér. Všichni víme, jak dopadli někteří hráči z úspěšného týmu dvacítky, která před deseti lety postoupila na MS v Kanadě až do finále. Chci říct, že skok z juniorského do dospělého fotbalu není jednoduchý a ne každý ho zvládne.

V čem je podle vás největší úskalí?
Čeští hráči se často po prvním přestupu do zahraničí uspokojí, přestanou pravidelně hrát a jejich pozice v týmu uvadá. Sám si ale přeju, aby z této generace mladých kluků vzešla nová kostra reprezentace, která bude úspěšná.

V poslední době řada českých mladých fotbalistů (Jankto, Schick, Krejčí, Barák) přestupuje do Itálie, kde pravidelně hrají. Je to podle vás pro ně ideální cesta?
Samozřejmě, že pro každého mladého fotbalistu je klíčové, aby pravidelně hrál. A to kluby jako Udine, Sampdoria Janov či Boloňa splňují. Nyní je důležité, aby hráči měli pořád motivaci se zlepšovat a snažili se dostat do těch absolutně nejlepších evropských soutěží v Anglii, Německu nebo Španělsku. Itálie by pro ně neměla být konečná, ale jen přestupní stanice.

Pojďme zpátky k české lize. I když Baník prožije ligovou premiéru v Brně, ostře sledovaný bude především následující domácí zápas s mistrovskou Slavií.
Fotbal mě pořád strašně baví, takže jsem šťastný, že si mohu v mateřském klubu ještě kariéru prodloužit. Byl to vždycky můj sen – končit tam, kde jsem začínal. A to hlavně kvůli skvělým fanouškům, kteří jsou na zápasy v první lize zase pořádně natěšení. Věřím, že na prvním domácím zápase s mistrem bude vyprodáno. Hlad je po fotbale v Ostravě velký.

Nebudete mít doma problém? Vaši synové Patrik a Matteo hrají za přípravku Slavie. Už víte, komu budou fandit?
(směje se) Tak v tom máme u Barošů zcela jasno. Kluci mají připravené baníkovské dresy a šály, fandit budou Baníku. I oni se na ten zápas moc těší.