Vladimír Šmicer se nebojí nazvat věci pravými jmény, i když ví, že to není některým lidem po chuti.

Jak se vám líbila letošní slávistická sezona?
Samozřejmě jsem moc spokojený. Začátek nevypadal, že bychom měli vyhrát. Pomohla změna trenéra. Pod Jardou Šilhavým se tým uvolnil, získal víc sebevědomí a začal hrát velice dobré zápasy. Nakonec i díky sérii šestnácti utkání bez porážky jsme titul urvali. Souboj s Plzní byl ale vyrovnaný.

Kdo byl hlavní postavou mistrovské jízdy?
Důležitá byla hlavní osa týmu. Dobře se rozchytal gólman, Deli v obraně byl výborný, v záloze hodně odehrál Pepa Hušbauer a v útoku Milan Škoda. Přidali se k nim Zmrhal a Sýkora. Barák byl taky výborný. Nechci na nikoho zapomenout. Bylo vidět, že fungovali dobře, měli široký kádr. Když někdo vypadl, zvládli ho nahradit.

Má Slavie šanci v kvalifikaci o Ligu mistrů?
Odejde Lüftner, což je celkem škoda. Jugas by ho ale mohl nahradit. Místo Baráka by taky bylo potřeba přivést dva tři nové hráče. Tým je potřeba zkvalitnit, kvalifikace je náročná. K postupu je třeba mít i trochu štístka.

Co děláte ve volném čase?
Hodně cestuju, občas dělám ambasadora pro Liverpool. Mám dvě děti, mladému je třináct, hraje za Slavii, takže ho vozím na tréninky, jezdím se dívat na zápasy. Přes léto hodně hraju golf. Kdybych si zrovna já stěžoval, že se nebavím, tak je asi něco špatně. (směje se) Po konci kariéry jsem pracoval čtyři roky u nároďáku, kde byl trošku tlak. Působil jsem tam v době Michala Bílka, který měl těžkou pozici, fanoušci byli proti němu. Ale od té doby, co jsem přestal dělat ve fotbale, tak mám víc času a užívám si života.

Neláká vás vrátit se někam do managementu?
Právě že ne. Později třeba ano, ale momentálně si to neumím představit. Já bych to nemohl dělat pořádně. Neodpustil bych si tyhle svoje golfy, výlety do zahraničí. Když něco chce člověk dělat, tak to musí dělat pořádně.

Co říkáte na současnou situaci v českém fotbale?
To je na dlouhé povídání. Fotbal by se měl změnit seshora i zezdola. Lidi berou funkce moc vážně. Fotbal by měl být zábava, měl by se dělat pro fanoušky. Bojuje se o funkce, a když je máte, tak musíte být diplomat a každého musíte převézt a podvést. Když řeknete, že někdo dělá něco špatně, nebo řeknete otevřeně svůj názor, tak jste hned za škůdce českého fotbalu. Na svazu se uzavřeli do sebe, komunikace s ostatními není ideální. Já trochu dělám pro asociaci fotbalových hráčů a způsob, jakým se k nám chovají, je často nepochopitelný.

Velkým tématem je nyní financování sportu…
Dotace jsou špatně nastavené. Svazy lobbují, aby dostaly peníze. Stát by měl tento problém nějak vyhodnotit. Vidíte, k čemu to vede. Myslím, že by v problémech nemusel být jenom náš předseda. Tím ho ale nechci nějak omlouvat. Liga by měla dostávat mnohem víc peněz, kluby by měly mít víc financí z televizních práv, aby se zvedla úroveň fotbalu u nás.

Co je hlavním problémem v nižších soutěžích?
Nemůžu pochopit, když si některé kluby na amatérské úrovni zaplatí, aby vyhrály zápas. Lidi, kteří jednou podplatí rozhodčí, by ve fotbale neměli být, ale oni jsou v něm pořád. Jakákoli korupce by měla znamenat doživotní zákaz. Všechno je tak, že jedna ruka myje druhou. Nerad bych, aby to vypadalo, že nic nedělám a jenom kritizuju. Nechci škodit, jen říkám svůj názor.