Po sobotní porážce Švýcarů s Čechy se úspěšného vstupu do fotbalového mistrovství Evropy nedočkali o den později ani hráči a příznivci Rakouska.

Ti se na stadionu Ernesta Happela ve Vídni utkali s favorizovanými Chorvaty, a přestože měli více ze hry, podlehli 0:1.

Směr utkání určily už úvodní minuty. Hráči s šachovnicí na dresu se do domácích zakousli s plnou vervou, a už ve třetí minutě si Olič na Aufhauserovi vykoledoval penaltu. Exekuce se ujal Luka Modrič a střelou doprostřed brány zařídil svému týmu laciné vedení.

Otřesení Rakušané se nezmohli na výraznější odpor a Chorvaté vývoj zápasu kontrolovali. Ve 35. minutě se do vyložené příležitosti prodral útočník Mladen Petrič, ale zcela osamocený z hranice malého vápna Machovu branku přestřelil.

Domácí se do tempa dostali až těsně před přestávkou. Na víc než několik střeleckých pokusů z uctivé vzdálenosti se však nezmohli.

Rakouský tlak vyrovnání nepřinesl

Druhá půle přinesla zcela jiný obraz hry. Svěřenci kouče Hickersbergera zlepšili pohyb a zejména po pravém křídle podnikali nebezpečné protiútoky.

Chorvaté, kteří v kvalifikaci vystavili stop Angličanům, se překvapivě brzy stáhli do defenzivy a v deseti hráčích bránili svůj hubený náskok.

Na závěrečnou půlhodinu se na hřiště dostal i veterán Vastič. S jeho příchodem a změnou rozestavení tlak Rakušanů ještě zesílil.

Outsider favoritovi řádně zatápěl a gólman Pletikosa se měl co ohánět. V 85. minutě skvěle vyrazil střelu střídajícího Korkmaze. V samém závěru se ale za hlavičkou Romana Kienasta mohl jen ohlédnout. K lítosti domácích však míč znovu skončil těsně mimo chorvatskou branku.

Chorvaté už si vydřené vítězství sebrat nenechali. Výkonem však podobně jako český tým rozhodně nepřesvědčili.

Rakousko – Chorvatsko 0:1 (0:1)

Branky: 4. Modrič z pen. Rozhodčí: Vink – Ten Hoove, Inia (vš. Niz.). Žluté karty: Pogatetz, Säumel, Prödl – R. Kovač. Diváci: 51 428.

Rakousko: Macho – Prödl, Stranzl, Pogatetz – Standfest, Aufhauser, Ivanschitz, Säumel (61. Vastič), Gercaliu (69. Korkmaz) – Harnik, Linz (73. Kienast). Trenér: Hickersberger.
Chorvatsko: Pletikosa – Čorluka, R. Kovač, Šimunič, Pranjič – Srna, N. Kovač, Modrič, Kranjčar (61. Kneževič) – Olič (82. Vukojevič), Petrič (72. Budan). Trenér: Bilič.