Fotbalový rok 2022 na africkém kontinentu nabírá hned od svého počátku nevídané obrátky. Už v lednu se o pozornost celého světa přihlásil další ročník slavného AFCONu, nyní je však po kvalifikačních duelech o postup na MS v Kataru na druhém nejlidnatějším kontinentu ještě veseleji. 

V klíčovém utkání o světový šampionát mezi Senegalem a Egyptem, jež proti sobě svedlo dva nerozlučné kamarády z Liverpoolu Sadia Maného s Mohamedem Salahem, došlo k několika nechutným scénám, které vrhly na jinak vzácný duel pro celou Afriku hodně tmavý stín. 

Kamerunští fotbalisté ti připsali úvodní vítězství na turnaji AFCON.
Hvězdy Premier League mezi výbušninami. V Kamerunu startuje Africký pohár národů

Již od úvodního výkopu napadali domácí příznivci egyptského kapitána Salaha, po kterém později začali dokonce házet flašky, kameny a další různé předměty. Svou neúctu pak vyšperkovali při pokutových kopech, když na hostující modlu nepřetržitě mířili oslňujícím laserem. 

Podobná aféra, za kterou na tamější asociace brzy připutuje hodně tučná pokuta, se odehrála v Nigérii, kde domácí fanoušci pro změnu neunesli postup podceňované Ghany a po závěrečném hvizdu vtrhli na hřiště, kde srovnávali se zemí vše, co jim zrovna přišlo pod ruku. 

Svátek fotbalu mnohdy na úkor lidských životů

Avšak takové pikantnosti nejsou na africkém kontinentu žádnou novinkou. Nejen rabování rozzuřených fandů, ale mimo to rovněž podivné zvyky a obyčeje tamější fotbalové společnosti, nad kterými normální evropský divák jen nevěřícně kroutí hlavou. 

A k podobným případům, kdy si africký fotbal řekl o pozornost zejména mimo travnatou plochu, nemusíme ani zacházet do příliš daleké historie. Zůstaňme ještě chvíli v roce 2022, na jehož samém začátku se v Kamerunu odehrál jeden z nejbizarnějších turnajů v historii kopané. 

Ano, řeč je o dalším ročníku populárního AFCONu, který pravidelně přitahuje pozornost fanoušků z celého světa. Ani ne tak přílišnou atraktivitou fotbalových utkání jako spíše přehlídkou hvězd předních evropských soutěží a atmosférou, jež se dá slovy jen těžko popsat. 

Losování skupin fotbalového MS 2022 v Kataru.
Šampionát otevře Katar s Ekvádorem. Messi se postaví proti Lewandowskému

Avšak tento výjimečný mítink na africkém kontinentu mnohdy přináší více škody než užitku. Když opomeneme všudypřítomnou zábavu a nekončící karneval s výstředními kostýmy fanoušků, bezpečí na tomto turnaji zrovna není úplně na pořadu dne. 

Tak třeba na letošním ročníku došlo před osmifinálovým duelem domácího Kamerunu k děsivé tlačenici fanoušků, při níž zahynulo osm lidí a dalších 38 utrpělo vážná zranění. Jednalo se o tragédii, která záhy jen potvrdila kontroverznost celého turnaje. 

Něco podobného přitom zažil již před deseti lety rovněž Egypt, který hostil šlágr tamější fotbalové ligy mezi odvěkými rivaly Al-Masrí a Al-Ahlí. Šlágr s věčnou nálepkou fotbalového krveprolití, jež si kvůli výtržnictví chuligánů vyžádalo 74 mrtvých a k tomu přes 500 zraněných.

Fanoušek Konga s malinko netradičním outfitem během AFCONu.Fanoušek Konga s malinko netradičním outfitem během AFCONu.Zdroj: ČTK/AP

Kamerunská oslava gólu? Sex přímo na tribuně

Ten nejčernější den si však africký fotbal připomíná 9. května, konkrétně při návratu do tragického roku 2001. Tehdy došlo v utkání ghanské fotbalové ligy k historicky největší fanouškovské tlačenici, při které bylo ve snaze utéct policejním zásahům ušlapáno a udušeno 126 nevinných lidských životů. 

Ale že by došlo ze strany Konfederace afrického fotbalu k nějaké razantnější revoluci a nastolení přísnějších podmínek, obzvláště po sérii takových tragédií, to se rozhodně říct nedá. Ostatně nedávná kvalifikační klání jsou toho značným důkazem.  

Neapolský kanonýr Victor Osinhem válcuje celou Serii A.
Ségra, budeme mít co jíst? Neapol táhne na výsluní nigerijský zázrak z ulice

Kontroly na stadionech takřka neexistují, varianta toho, že vás někdo z místní pořadatelské služby bude navigovat do správného sektoru, je spíše komická. A tak není divu, že při zápasech afrických mužstev to na tribunách vypadá jako extravagantní maškarní ples. 

Odvážné outfity, hudební nástroje, národní tance a jednoduše uvolněná nálada. A někdy natolik uvolněná, že si fanoušci zpříjemní fotbalový zážitek pohlavním stykem přímo v ochozech. V Kamerunu zřejmě běžná forma oslavy vstřelené branky. 

Klobouk dolů před uklízecí četou, jelikož vracet poničené, někdy až doslova zdevastované tribuny do normálního stavu, mnohdy připomíná úklid Velkého strahovského stadionu po prvním vystoupení kapely Rolling Stones v České republice. 

A nedej bože, když se zrovna na africkém kontinentu odehraje vypjaté utkání, navíc okořeněné porážkou domácího celku. To už vzduchem létají i sedačky, policisté se proti nepříčetným jedincům brání slzným plynem a počet raněných roste každým okamžikem. 

Zkrátka blázinec. Jinými slovy fotbalová rutina v Africe. Tam, kde fotbal znamená pro běžného smrtelníka doslova všechno.