Pro některé hráče šlo o drsnou srážku s elitou. Němci, byť nenastoupili v plném složení, jsou světová klasa. Takový zadák Václav Jemelka by mohl vyprávět. Exolomoucký stoper, jenž působí několik týdnů v Belgii, byl nervózní, nepřesný, netaktický.

Marek Matějovský
On a další hrdinové. Největší zápas, vzpomíná Matějovský na Německo

Uvolňoval prostor, střed obrany vypadal nejistě. Kvůli tomu se domácí v prvním poločase dostalik brance, ale také k velkým šancím.

Slušný nováček

„Fotbal se rozhoduje v šestnáctkách,“ řekl televizní expert Luděk Zelenka, a připomněl tak výrok kouče Josefa Csaplára: „Fotbal na půlce umí hrát každý.“

V Lipsku bylo vidět, že Češi v těchto prostorech zaostávají. Za první půli měli dvě slabé střely. „Chybí tam kvalita,“ glosoval Zelenka.

Naopak Němci byli rázní. Ve 13. minutě to ukázali poprvé. Brankář Jiří Pavlenka nejprve lapil střelu z osmnácti metrů, po následném centru ze strany však zůstal za obranou sám Waldschmidt, který se zakončením už neměl.

Bývalý argentinský fotbalista Diego Maradona
Legendární Maradona bude propuštěn z nemocnice. Čeká ho léčba ze závislosti

Favorit si navíc do přestávky vytvořil ještě dvě jasné možnosti. Pavlenka byl však proti Amirimu precizní a držel hosty ve hře.
Objevila se v první půli nějaká pozitiva? Snad snaha a technické možnosti, které předvedl debutant Václav Černý. „Nebál se hrát,“ ocenil v televizním studiu bývalý reprezentant David Jarolím. "Jsem rád, že jsem mohl být na hřišti," poznamenal hráč Twente.
Přesto Černý po přestávce zůstal mimo, kouč Jaroslav Šilhavý třikrát střídal a přidal do mužstva zkušenost.

Střídání pomohla

Češi po příchodu Tomáše Součka, Alexe Krále a Vladimíra Daridy srovnali hru. Navíc pomohl i lotyšský sudí. Německo mělo kopat dva pokutové kopy: v prvním poločase po ruce Aleše Matějů, po změně stran po stejném prohřešku Součka. Na stadionu neměl arbitr ani videopomocníka.

Jiří Vokoun v dresu futsalové reprezentace
Hraje fotbal i futsal. Teď náhradník vystřelil Česku mistrovství světa

Český problém však byl zřejmý. Hosté prakticky nebyli nebezpeční. Až deset minut před koncem perfektně to zkusil Matěj Vydra, ale domácí brankář jeho skvělou hlavičku lapil.

„Někdy nám chyběla kvalita,“ uznal i Barák. Závěr? Němci trefili tyč, Pavlenka musel zpacifikovat další dva nepříjemné pokusy.
Kvůli neprůrazné ofenzivě Češi prohráli. Uvidí se, zda to změní v následujících duelech Ligy národů.