Loni výbuch s norským Stavangerem, předtím jim zase zatarasily cestu do pohárové Evropy švédské kluby Malmö a Häcken. Na protivníky ze Skandinávie nemají Pražané vůbec příjemné vzpomínky. Letos to ale mohou změnit.

Fotbalisté Viktorie Plzeň si zatrénovali na stadionu v kosovské Prištině, kde je čeká odveta 2. předkola Evropské konferenční ligy
Plzeň musí zabrat, jinak bude s Evropou šlus. Bohemians se pokusí o zázrak

Čeští mistři se ve 3. předkole Ligy mistrů utkají s FC Kodaň. Dánští šampioni podle očekávání odstranili z cesty islandský Breidablik. Ani na Kodaň ovšem Letenští nevzpomínají v dobrém. Utkali se s ní dvakrát ve skupině Evropské ligy v sezoně 2009/10. Venku prohráli 0:1 a doma podlehli vysoko 0:3.

Na bitvu s Kodaní se těší hlavně Dánové ve sparťanském táboře. Proti svým krajanům se postaví obránci Asger Sörensen a Casper Höjer a gólman Peter Vindahl, čerstvá posila. I velká část realizačního týmu Sparty pochází z Dánska. Hlavní kouč Brian Priske dokonce v Kodani dělal v sezoně 2016/17 asistenta, poté se vrátil do jiného dánského klubu Midtjyllandu.

„Pro mě a další dánské kluky v týmu to bude speciální. Známe je o něco lépe než ostatní soupeře. Kodaň má velmi dobrý tým,“ vykládal Dán Sörensen.

„S Kodaní to bude peprný souboj, máme v týmu hodně Dánů, což může být naší výhodou,“ culil se kapitán Ladislav Krejčí.

Cíl je jasný - postup

Sparťané byli v hlavní fázi Ligy mistrů naposledy v sezoně 2005/06. Naproti tomu dánský mistr si loni zahrál ve skupině proti Manchesteru City, Dortmundu a Seville a získal tři body.

„Kodaň je největší klub v Dánsku. Vybírají si hráče z Premier League, to hodně vypovídá. Mají opravdu silný a vyzrálý tým. Musíme mít na paměti, že jsou v Evropě poměrně zkušení. Bude to těžká zkouška, teď je to 50 na 50. Těším se tu výzvu. Zmán je velmi dobře, trénoval jsem jejich hráče. Trenéra znám velmi dobře,“ řekl dánský asistent ve Spartě Lars Friis v podcastu Spartanske Noviny.

Jeho nadřízený na soupeře nehledí. „Je mi jedno, s kým hrajeme. Naším cílem je postup,“ zavelel Priske, který ví, jak na Kodaň. Když stál na lavičce Midtjyllandu, měl proti klubu z hlavního města výrazně kladnou bilanci 6-2-1.

Peter Vindahl, nová brankářská posila Sparty.
Kovář? Vaclík? Ne, branku Sparty bude hájit dánský gólman Vindahl

Na cestě do skupiny by letos museli Letenští přejít přes dva soupeře. Pokud by ve 3. předkole LM neuspěli, čekalo by je závěrečné 4. předkolo Evropské ligy. Minimálně skupinu Evropské konferenční ligy mají čeští šampioni jistou.

Sparta má výhodu, že dvojutkání začne 8. srpna od 20:00 v Kodani, odvetu pak odehraje 15. srpna doma.