Fotbalisté Sparty vstoupili do Evropské ligy výhrou 3:2 nad Palermem po dosud nejlepším výkonu v sezoně.

Góly českého mistra padaly po rychlých akcích, jejich autory byli Bony Wilfried, Jiří Kladrubský a Václav Kadlec. Hosté snížili na konečný výsledek sedm minut před koncem, dramatický závěr dokázali letenští hráči zvládnout.

Trenér Jozef Chovanec řešil absenci levonohých záložníků nečekaně: na kraj středové řady poslal třiadvacetiletého Podaného, který nastupuje za rezervu.

A aby toho nebylo pro Spartu málo, při předzápasové rozcvičce se zranil Vacek, na kterém měla být domácí hra postavena. Místo něj se musel vysunout Kladrubský, kterého nahradil Adiaba.

Právě Kladrubský s Podaným byli nejaktivnějšími hráči českého mistra a zvlášť zkušenější záložník byl pro branku Palerma stálým nebezpečím.

Letná tleskala

Poprvé v šesté minutě, kdy vypálil dělovku pod břevno, ale gólman Sirigu byl na místě. V 17. minutě už ale kapituloval. Rychlou akci, při které dal rozhodčí Spartě výhodu po dvojnásobném faulu na Kadlece, poslal Kladrubský centr na zadní tyč a Wilfried hlavou otevřel skóre.

Sparťané byli při chuti i nadále. Vzápětí střelec gólu patičkou vyzval k tvrdé ráně do šibenice Kadlece, ovšem brankář zneškodnil už druhou gólovou střelu.

Po půlhodině si vybral slabší chvíle řecký sudí, který nechal dlouho pokračovat hru přes Wilfriedovo zranění, a když se útočník vrátil, přišla sparťanská chyba v obraně.

Pastoreho dělovku dokázal Blažek ještě vytěsnit, ale nabíhající Maccarone měl dost času na to, aby vyrovnal.

Těsně před poločasem se diváci zlobili na rozhodčího znovu, protože přehlédl úder loktem do Brabcova obličeji v šestnáctce hostů. Radost mohla přinést Podaného rána z první, ale nováček v letenské sestavě nemířil přesně. Hosté toho před přestávkou moc nepředvedli, na vyrovnaný stav jim to však v té chvíli stačilo.

Pastore zářil

V druhé půli se obraz hry výrazně změnil. Palermo začalo více kombinovat a tím sparťany nutilo k pohybu bez míče, který jim bral síly. Navíc se k výbornému výkonu rozehrál Pastore, jenž při každém dotyku prokazoval, proč za něj Manchester City nabízí velké peníze. V 63. minutě byl i blízko brance. Vypálil z dvaceti metrů přesně pod břevno, ale Blažek se stačil vymrštit a jeho ránu přizvedl na břevno.

Sparta se zvedla ve chvíli, kdy to s ní vypadalo nejhůře. Z obranného bloku v 68. minutě vyrazila do dalšího brejku a podruhé skórovala. Podaný na levé straně poslal míč do běhu nabíhajícímu Pamičovi a jeho zpětný centr v šestnáctce usměrnil ve velké pohodě hrající Kladrubský hlavou do sítě.

Domácí pokračovali v ofenzivní podívané, kterou svým fanouškům už dlouho nepředvedli. Třetí branka na sebe nedala dlouho čekat a znovu přišla po rychlé akci po levé straně a souhře Podaného s Pamičem, který tentokrát našel na malém vápně Kadlece. Ten se dokázal v 75. minutě prosadit mezi dvěma stopery a dostal domácí do dvoubrankového vedení.

O to přišli sparťané sedm minut před koncem, kdy zaváhali ve středu obrany a Hernández patičkou překonal Blažka. Načal tak dramatický závěr, v němž ale domácí cennou výhru na úvod soutěže udrželi.

Sparta Praha - US Citta Palermo 3:2 (1:1)
Branky:
17. Wilfried, 68. Kladrubský, 75. Kadlec - 38. Maccarone, 83. Hernández. Rozhodčí: Anastasios - Kukulakis, Spathas (všichni Řec.). ŽK: Kladrubský, Řepka, Adiaba - Kasami. Diváci: 13.766.

Sparta: Blažek - Adiaba, Brabec, Řepka, Pamič - Hoheneder - Sionko (90. Kadeřábek), Kladrubský, Kadlec (82. Třešňák), Podaný - Wilfried (90. Kweuke). Trenér: Chovanec.
Palermo: Sirigu - Darmian, Glik, Bovo, Balzaretti - Migliaccio (58. Kasami), Pastore, Liverani, Rigoni (78. Joao Pedro) - Maccarone, Hernández. Trenér: Rossi.
Ostatní výsledky Evropské ligy

Skupina A
Salcburk - Manchester City 0:2
(0:1)
Branky: 8. Silva, 63. Jo. Rozhodčí: Dalukas (Řec.).

Juventus Turín - Lech Poznaň 3:3 (1:2)
Branky: 45.+2 a 50. Chiellini, 68. Del Piero - 13. z pen., 30. a 90.+1 Rudnevs. Rozhodčí: Bezborodov (Rus.).

Branka:
59. Javito. Rozhodčí: Clattenburg (Angl.).

Leverkusen - Rosenborg 4:0 (2:0)
Branky: 4., 58. a 61. Helmes, 38. Reinartz. Rozhodčí: Vollquartz (Dán.).

Branky:
57. Frau - 11. Vukčevič, 34. Postiga. Rozhodčí: Atkinson (Angl.).

Levski Sofia - Gent 3:2
(1:1)
Branky:
42. Joaozinho, 60. Dembélé, 84. Greene - 23. Azofeifa, 48. Šuler. Rozhodčí: Szabó (Maď.).

Dinamo Záhřeb - Villarreal 2:0 (1:0)
Branky: 18. Rukavina, 80. Sammir. Rozhodčí: Královec (ČR). ČK: 74. Senna (Villarreal).

FC Bruggy - PAOK Soluň 1:1 (0:0)
Branky: 61. Kouemaha - 78. Malezas. Rozhodčí: Johannesson (Švéd.).

Alkmaar - Šeriff Tiraspol 2:1 (1:0)
Branky: 14. Gudmundsson, 83. Jaliens - 68. vlastní Moreno. Rozhodčí: Asumaa (Fin.).

Dynamo Kyjev - Borisov 2:2 (2:1)
Branky: 34. Milevskij, 44. Eremenko - 3. Rodionov, 54. Nechajčik. Rozhodčí: Strömbergsson (Švéd.).

Lausanne - CSKA Moskva 0:3 (0:1)
Branky: 22. a 80. z pen. Love, 68. Ignaševič. Rozhodčí: Evans (Wales). ŽK: Marazzi, Katz, Avanzini - Šemberas, Dzagojev, V. Berezuckij.

Anderlecht - Petrohrad 1:3 (0:3)
Branky: 66. Juhász - 8., 33. a 44. Keržakov. Rozhodčí: Gräfe (Něm.).

AEK Atény - Hajduk Split 3:1 (1:1)
Branky: 12. Džebúr, 65. Liberopulos, 89. Scocco - 29. Ibričič z pen. Rozhodčí: Nijhuis (Niz.).

Stuttgart - Young Boys Bern 3:0 (1:0)
Branky: 23. Cacau z pen., 59. Gentner, 90.+1 Tasci. Rozhodčí: Banti (It.).

Getafe - Odense 2:1 (0:1)
Branky: 51. Arizmendi, 81. Pedro Ríos - 43. vlastní Arizmendi. Rozhodčí: Courtney (Sev. Ir.).

(0:2)
Branky: 24. a 74. Edmar, 34. Xavier, 77. Fininho, 89. Valjajev. Rozhodčí: Stavrev (Mak.).

PSV Eindhoven - Sampdoria Janov 1:1 (0:1)
Branky: 90. Dzsudzsák - 25. Cacciatore. Rozhodčí: Kircher (Něm.).

(1:2)
Branky: 45. Golodjuk, 52. Kopolovec, 78. Kožanov - 27. a 90.+2 Götze, 12. Sahin z pen., 87. Barrios. Rozhodčí: Circhetta (Švýc.).

Sevilla - Paris St. Germain 0:1 (0:0)
Branka: 76. Nené. Rozhodčí: Schörgenhofer (Rak.).

Liverpool - Steaua Bukurešť 4:1 (1:1)
Branky: 56. z pen. a 90. N'Gog, 1. Cole, 81. Lucas - 13. Tanase. Rozhodčí: Fernández (Šp.).