Další pokuty dostaly kluby za porušení povinností pořadatele v závěru ligové soutěže. Sparta obdržela za domácí duel s Plzní pokutu 150 tisíc a Slavia za utkání s Mladou Boleslaví 120 tisíc korun.

Po závěrečném hvizdu pohárového finále, v němž Sparta v Doosan Areně zvítězila 2:1 a po ligovém titulu získala double, se na trávník dostali fanoušci obou klubů. Zasáhnout proti nim museli policejní těžkooděnci.

„Pokud bychom řešili podobný případ v rámci standardního ligového utkání a kterýkoliv z klubů by zastával pozici pořadatele, byly by udělené tresty mnohem vyšší. V případě finále MOL Cupu je však potřeba brát na zřetel, že ani jeden z klubů pořadatelem nebyl,“ uvedl předseda disciplinární komise Richard Baček.

„Naopak je nutné zdůraznit, že pořadatelem byla FAČR, tedy subjekt, který sice nese primární odpovědnost za průběh utkání, ale který není možné dle disciplinárního řádu FAČR potrestat. FAČR je nicméně v případě poháru příjemcem uložených pokut. Proto jsme stanovili pokuty v této výši a věříme, že dění v Plzni bude dostatečným poučením, aby k podobným incidentům v budoucnu nedocházelo,“ dodal Baček.

Výtržníci narušili i vysílání

Na hřiště nejdříve vniklo pár desítek příznivců Viktorie, kteří postupovali přes hrací plochu směrem ke sparťanským sektorům na opačné straně. Následně na trávník vstoupili i letenští fanoušci. Došlo i na bitky. Výtržnosti narušily také vysílání České televize, na improvizované studio na ploše vedle sparťanského sektoru dopadly židle pro fotografy, kterých se zmocnili fanoušci.

Pořadatelem finále byla Fotbalová asociace ČR. V prohlášení uvedla, že se bezpečnostní služba nejprve snažila situaci po utkání řešit bez aktivního zapojení policie. Tu pak o součinnost dle zákona o podpoře sportu požádal bezpečnostní manažer ve chvíli, kdy na hrací ploše reálně hrozil hromadný střet příznivců obou klubů a docházelo i k dalším výtržnostem.

Finále se uskutečnilo v Plzni proto, že je hůře postaveným týmem podle pohárového koeficientu za posledních pět let. Výhodu klasického domácího prostředí ale Západočeši neměli, oba kluby pro své fanoušky dostaly 3335 vstupenek. Zbytek z více než jedenáctitisícové kapacity stadionu připadl FAČR a partnerům. Viktoria uvedla, že ji výtržnosti fanoušků velmi mrzí. Zároveň prý ale udělala maximum a při organizaci utkání postupovala v souladu se všemi doporučeními a pokyny pořadatele (FAČR).