O šanci na postup v Evropské lize přišla Sparta po minulé prohře s Rangers. V posledním utkání skupiny tak usilovala o posun do nově vzniklé Konferenční ligy ze třetího místa. Pražané měli výhodu, doma s Bröndby nepotřebovali vyhrát, stačila jim remíza. Sparta nakonec neponechala nic náhodě a dánského mistra porazila 2:0. V Evropě pokračuje dál. Na jaře ji čeká vyřazovací část.

"Myslím si, že jsme zaslouženě postoupili do jarní části evropských pohárů," řekl kouč Pavel Vrba.

Pražské Spartě k přezimování v pohárové Evropě stačí neprohrát doma s dánským Bröndby Kodaň.
Záchrana koeficientu? Naděje na patnáctku žije. České kluby ale potřebují uspět

"Jsem rád, že se nám podařilo zvítězit v takovém zápase, v němž šlo o všechno, a že na jaře budeme pokračovat v evropských pohárech. Jsem hlavně rád za týmový výkon. Bojovali jsme a nechali jsme tam všechno," dodal střelec vítězního gólu Dávid Hancko.

Oproti předpokladům se na Letné hrál nezáživný fotbal před tisícovkou diváků. Neustálé sněžení kombinační hře nenahrávalo. Hned v úvodu domácím pořádně zatrnulo. Souček u vlastní šestnáctky přišel o míč jako elév a do nebezpečného zakončení se dostal Hedlund. Jeho střelu z úhlu brankář Holec jistě zneškodnil.

Sparta měla jedinou pořádnou šanci a hned s ní naložila gólově. Na konci poločasu se postavil k trestňáku Hancko a levačkou poslal míč na vzdálenější tyč. Gólman Hermansen byl na skákavou střelu krátký. Slovenský obránce v týdnu odtajnil, že se svou snoubenkou tenistkou Kristýnou Plíškovou čekají dítě a radostnou novinku tak oslavil gólem.

Uklidnění přišlo hned po přestávce. Vyražený balón po střele navrátilce z marodky Peška se dostal k probuzenému střelci Hložkovi, který v pádu propasíroval míč se štěstím do brány.

Jiří Balcárek
Bylo to šílenství, vzpomíná Balcárek na tažení Unionu ze třetí ligy do Evropy

Půlhodinu před koncem vytočil Vrbu bek Wiesner, který u postranní čáry fauloval Riverose a po druhé žluté kartě byl vyloučen. Hned vzápětí mohl přijít trest, ale Hedlund naštěstí neuvěřitelně minul prázdnou bránu. I hosté dohrávali v deseti a skóre už se nezměnilo. Sparta tak splnila úkol – evropská mise pokračuje.

"Mohli jsme být ještě efektivnější, protože jsme si vytvořili minimálně další dvě situace, z nichž jsme mohli dát pojišťovací gól dříve, než jsme ho dali. Odehráli jsme zápas jako doma s Rangers a se Slavií. To znamená, že jsme hráli bezchybně v obraně a čekali jsme na příležitost, která přišla. Dali jsme gól a pak jsme vyztužili obranu a byli důslední. Čekali jsme na brejkové situace. Zápas byl bohužel v určitém časovém úseku ovlivněn vyloučením, po němž jsme hráli v deseti. Soupeř nás zatlačil víc, než jsme chtěli. V momentě, kdy i hosté šli do deseti, jsme zápas kontrolovali," dodal Vrba.