Po remíze v Kodani potřebovala Sparta zabrat. Ale to ostatně i Rangers. První pohled na základní skupinu totiž říká, že Lyon, francouzský velkoklub, bude jen těžko pouštět jedno z postupových míst.

Atmosféra na utkání Sparta - Rangers
Sparta (Úpice), Motorlet, Stěžery. Letná bouřila, bučela i házela vlaštovky

Při vší úctě ke zbylému triu je Olympique jednoznačným favoritem. A hraje se tak prakticky o druhý flek.

Přes (skoro) nutnost výhry nenasadil kouč Vrba do sparťanské sestavy ani jedno z kreativních es. Mladík Karabec i třiatřicetiny slavící kapitán Dočkal zůstali na lavičce. První z nich je v posledních týdnech dost upozaďován, druhý se vrací po delším zranění. Ještě nebyl připraven.Sparta v Evropské lize porazila Glasgow Rangers.Sparta v Evropské lize porazila Glasgow Rangers.Zdroj: CPA

V první půli byl herně lepší super. Rangers drželi míč, na druhou stranu Sparta byla nebezpečnější. Velmi slušně hrál krajní záložník Pešek, jenž potvrdil, že má v současnosti reprezentační formu. V 10. minutě mohl otevřít skóre, jeho technickou střelu však lapil brankář Mc Gregor.

Dar z nebes pro Spartu

Poté přišly už popisované úseky, kdy skotský celek vládl. Jenže Sparta udeřila. Ve 29. minutě Hancko zády k bráně prodloužil míč letící z rohového kopu a ten se od tyče odrazil za brankovou čáru. Mc Gregor ho zastavil až nějaký půllitr za ní.

Pro Spartu to byl dar.

Odveta osmifinále Evropské ligy: Šílený zákrok a Kemar Roofe musel do sprch
Přijel jsi zranit gólmana? „Řezníky z Glasgow“ v Praze čekalo vlažné přijetí

Ve druhé půli se mohla soustředit na pečlivou hru a protiútoky. Ty organizoval perfektní Hložek. Na začátku druhé části poslal spoluhráče do dvou jasných šancí. Jenže Pešek z nějakých sedmi metrů trefil břevno odkryté brány. Haraslín poté nezakončil úspěšně sólo, do nějž ho Hložek poslal. Po dobré kličce pálil do středu.

Druhou ránu si nakonec protivník zasadil sám. V Česku nesnášený záložník Kamara, který byl na jaře středobode rasistické aféry slávisty Kúdely, byl po dvou žlutých kartách vyloučen. Sklopil hlavu a odešel do kabin. Vyprovodil ho pískot a bučení, ne však to protivné rasistické hu, hu, hu.

Letenští poté už drželi míč a vedení. Zvládli to.

Sparta Praha - Glasgow Rangers 1:0 (1:0)
Branka: 29. Hancko. Rozhodčí: Palabiyik - Sesigüzel, Olguncan - Bitigen (video, všichni Tur.). ŽK: Wiesner, Haraslín - Kamara, Sakala. ČK: 74. Kamara. Diváci: 10.879 (omezený počet).
Sestavy:
Sparta: Nita - Wiesner, Panák, Čelůstka, Hancko - Pešek, Pavelka, Sáček, Hložek (90. Dočkal), Haraslín (76. Karlsson) - Minčev (69. Drchal). Trenér: Vrba.
Rangers: McGregor - Tavernier, Balogun, Bassey, Barišič - Bacuna (38. Hagi), Davis, Kamara - Aribo (77. Lundstram), Sakala, Roofe (66. Morelos). Trenér: Gerrard.

Jablonec na výhru s Kluží nenavázal

Fotbalisté Jablonce po překvapivé úvodní výhře nad Kluží 1:0 sahali po senzačním výsledku i proti holandskému Alkmaaru, zvláště v prvním poločase je ale zradila koncovka. Zvláště střela Tomáše Čvančary v prvním poločas jen těsně skončila vedle levé tyče brankáře Vindahla.

Zákonitý trest tak přišel tak přišel v 53. minutě – míč se odrazil k zcela osamocenému Albertovi Gudmundssonovi, který prostřelil Jana Hanuše. Svěřenci Petra Rady měli v závěru i smůlu, Pantelis Chatzidiakos svůj odkop od brány zamířil tak nešťastně, že trefil břevno své branky. Jablonec však i přes prohru 0:1 zůstává druhý ve skupině D Evropské konferenční ligy o bod za Alkmaarem.

AZ Alkmaar - FK Jablonec 1:0 (0:0)
Branka: 53. Gudmundsson. Rozhodčí: Obrenovič - Praprotnik, Kordež (všichni Slovin.). ŽK: Chatzidiakos - Pilař, Nešpor, Krob.
Sestavy:
Alkmaar: Vindahl - Sugawara, Chatzidiakos, Martins Indi, Wijndal (78. Witry) - Midtsjö, De Wit, Clasie - Gudmundsson (90. Beukema), Pavlidis (66. Aboukhlal), Karlsson. Trenér: Jansen.
Jablonec: Hanuš - Holík, Kubista, Zelený, Krob - Považanec (85. Vaníček) - Pleštil (69. Malínský), Houska, Kratochvíl, Pilař - Čvančara (46. Nešpor). Trenér: Rada.

Slavia doplatila na první poločas

Slávisté v Rotterdamu doplatili na katastrofální výkon, zejména v obranné činnosti, během prvního poločasu. Ve 13. minutě se po přihrávce Sinisterry prosadil Kökcü, který přízemní střelou překonal Mandouse. Nepovedenou první půli korunovala druhá branka Linssena, jenž v hlavičkovém souboji přetlačil Masopusta. Sešívaní pak přežili klinickou smrt po dvou vyložených šancích Sinisterry.

Ve druhém poločase tak museli dohánět dvoubrankové manko a dokázali pouze snížit povedenou hlavičkou Holeše. Sešívaní tak mají ve skupině E konferenční ligy stejně bodů jako Union Berlín, jenž v Edenu porazili 3:1, na prvním místě je právě holandský celek.

Feyenoord Rotterdam - Slavia Praha 2:1 (2:0)
Branky: 13. Kökcü, 24. Linssen - 63. Holeš. Rozhodčí: Petrescu - Grigoriu, Marica (všichni Rum.). ŽK: Malacia, Aursnes, Toornstra, Til - Traoré, Bah, Kuchta.
Sestavy:
Feyenoord: Bijlow - Pedersen, Trauner, Senesi, Malacia - Toornstra, Kökcü (64. Aursnes), Til - Džahánbachš (78. Geertruida), Linssen, Sinisterra (64. Dessers). Trenér: Slot.
Slavia: Mandous - Bah, Ousou, Holeš, Masopust (69. Schranz) - Ševčík (76. Krmenčík), Traoré - Ekpai (46. Plavšič), Stanciu (46. Lingr), Oscar - Tecl (46. Kuchta). Trenér: Trpišovský.