Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sportovní ředitel Sigmy: Myslel jsem, že se zachráníme o dvě kola dřív

Olomouc /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ - Jan Gottvald v rozhovoru pro Deník hovoří o tom, co bude s veterány Kučerou a Heinzem či nástupci trenéra Uličného.

26.4.2012
SDÍLEJ:

Nový sportovní ředitel Sigmy Olomouc Jan Gottwald.Foto: DENÍK/Miroslav Mazal

Když v zimě Jan Gottvald nastoupil na pozici sportovního ředitele Sigmy Olomouc, byl téměř neustále v jednom kole. Až si naoko postěžoval, že mu novináři zavaří mobilní telefon. Po prvních třech kolech na něj pršela kritika ze všech stran. Přivedené posily se neprosazovaly, tým se herně trápil, k tomu podivný zápas na Slovácku.

„Je třeba přiznat, že jsme měli štěstí," říká Gottvald dnes, kdy je Olomouc čtyři kola před koncem prakticky zachráněná. „Ovšem ačkoliv nechci dělat generála po bitvě, tak když jsem do toho šel, vyhodnotil si hráčský kádr a trenéra Uličného, tak jsem byl přesvědčený, že se to podaří," dodal.

Když už se vám ho podaří zastihnout, bývají rozhovory s ním většinou hodně otevřené. Tento není výjimkou. V jeho průběhu prozradil, že si přál pokračování trenéra Uličného, jaké plány má klub s veterány Kučerou a Heinzem, i to, že by rád viděl v olomouckém dresu znovu Michala Hubníka a že nejspíš ani výhra v poháru se Sigmou by v jeho srdci nepřebila drnovické úspěchy.

Ulevilo se vám po výhře s Bohemians, která v podstatě završila záchranu Sigmy v lize?

Matematicky sice ještě nejsme zachránění, ale prakticky ano. Úleva… Nechci dělat generála po bitvě, ale když jsem do toho šel, vyhodnotil si hráčský kádr a trenéra Uličného, tak jsem byl přesvědčený, že se to podaří. A po pravdě řečeno jsem si myslel, že by to mohlo být hotové už tak o dvě kola dřív.

Takže i v té relativně suverénní jízdě za záchranou jste našel nedostatky?

Vidíme tam nedostatky, co se týče předváděné hry, ale jsem moc rád, že jsme to výsledkově zvládli. Teď když budeme mít čas připravit se na soutěž bez tlaku a nervozity, tak si myslím, že budeme silní.

Našel byste kritické chvíle?

Když jsem nastupoval, tak nikdo nepočítal s tím, že by se mohl zranit jeden z nejlepších hráčů Hořava. Na podzim, když jsem se jezdil na Sigmu dívat, tak se mi i Jakub Petr hodně líbil. Taky nikdo nečekal, že Marek Heinz, kterého jsem měl zařazeného ve škatulce velmi dobrých hráčů, takhle propadne. Snad se na mě nebude zlobit, ale já jsem mu to už i řekl. To samé platí i pro Rossiho, dalšího nadstandardního hráče, který neustále lavíruje se zraněním. Trochu jsme do toho spadli, ale jsem rád, že kluci, kteří tam naskočili, byli schopní pracovat natolik dobře, že nám to přineslo dobré výsledky. Ale jak říkám. Já jsem věřil, že to zvládneme.

Ani po kostrbatém rozjezdu jara jste nepochyboval, že psychický tlak tým nakonec nesemele?

Všichni dělali maximum pro to, aby se zachránili. Nám nevyšel hned první zápas s Budějovicemi, pak je třeba přiznat, že jsme měli štěstí v Uherském Hradišti, kde jsme ten míč do branky doslova dotlačili. Ale to štěstí nepřijde jen tak. Musíte ho podpořit nějakou pílí, úsilím a kvalitou. Já jsem skutečně věřil i po tom začátku, že kvalita tady je a že z pásma sestupu utečeme.

Příští týden vás čeká finále poháru. Co to pro vás vlastně znamená?

Já nemám rád ty řeči, že upřednostňujeme ligu. Pro mě byl pohár vždycky mistrovské utkání. Že to u nás nemá takovou vážnost jako ve světě, je druhá věc. A je to spíš otázka vedení svazu, do jaké míry se snaží pro tu vážnost něco udělat. Já to beru velice vážně. Možná to bude znít troufale, ale věřím, že pohár vyhrajeme. Byl by to krásný bonus, o kterém jsme ani nesnili.

S Drnovicemi jste byl dvakrát ve finále, ale neuspěl jste. Pokud by se teď podařilo trofej získat, přebilo by to ty výsledky, kterých jste dosáhl s rodnou vesnicí?

To by asi nepřebilo. S Drnovicemi jsem se objevil v Evropě. Vyhráli jsme v Jugoslávii a chyběl nám jeden gól k postupu přes Mnichov 1860. Se Sigmou by to byl velký úspěch, ale asi by to Drnovice opravdu nepřebilo.

Jak to vypadá s vaším pokračováním ve funkci, když jste splnil základní cíl?

Už od začátku jsem byl se Sigmou domluvený na dva až tři roky. Ale teď vám nedokážu říct, jak to bude dál. Já sám jsem příjemně překvapený z toho, jak dobře je klub vedený. Komunikace je perfektní. Některé věci tady fungují jinak, než jsem byl zvyklý z Drnovic. Musím se o nich až moc radit. Ale to není nutně minus. Olomouci vděčím za to, že mě katapultovala kdysi do funkce prvního místopředsedy svazu, i za to, že mě teď po letech mimo bezprostřední dění zase do fotbalu vrátila.

Odvděčil jste se podle vašeho názoru i vy jí?

Věřím, že jsem také přispěl k těm výsledkům. Ale sám bych to nedokázal. Veliký podíl na tom má především trenér Petr Uličný, který je takový správný rapl. Ty jeho a moje zkušenosti se nám podařilo přenést do kabiny a to byl velký krok k tomu, aby se nám záchrana podařila.

Neuvažovali jste ani na chvilku, že by trenér Uličný mohl ve funkci pokračovat?

To je správná otázka. Já jsem to dokonce navrhl. Trenéru Uličnému byl přednesen návrh na prodloužení smlouvy o další rok, ale on v žádném případě pokračovat nechtěl. Bohužel.

To znamená, že přijde někdo nový. Je už nějaká dohoda na spadnutí?

Nějaké představy máme, něco se rýsuje. Ale já také nejdřív musím vyřešit své působení v Sigmě. Jestli zůstanu, asi budu mít důležité slovo, i když to konečné rozhodnutí je na představenstvu. Každopádně ať tu budu já nebo jiný sportovní ředitel, tak by měl být nový trenér znám co nejdřív, protože je nejvyšší čas začít skládat mužstvo na příští sezonu.

Vedete tedy právě teď jednání s někým konkrétním?

Jednání probíhají už asi měsíc, a to ze tří stran. Zúžili jsme to na tři trenéry, ale opravdu nemůžu jmenovat, protože tak jsme se domluvili. Navíc když jsou to trenéři, kteří jsou pod smlouvou, tak jsou ta jednání složitější.

U trenéra Uličného převážilo jeho olomoucké srdce. Bude pro vás spojení s Olomoucí důležité i při výběru nového trenéra?

Já to považuji za důležité. Mluvilo se o Hapalovi, o Kozlovi z Dukly, Pivarníkovi nebo Hoftychovi z Trnavy. Celkem jsme měli těch trenérů asi pět. Otázkou je, pro kterého se nakonec rozhodneme.

Přemýšlíte už nad dalším doplněním kádru?

V zimě jsem měl představu, že by měli přijít tři hráči. Přivedl jsem Zlámala, který i za krátkou dobu, co je tady, se prosadil mezi důležité hráče i v kabině. Zatím se nám nesmírně vyplatil.

Jak to s ním momentálně vypadá? On sám by chtěl zůstat v Olomouci, ale Bari o něj prý hodně stojí.

Tato věc je stále otevřená. Zástupci Bari tady byli nedávno na ligovém zápase a chtějí ho za každou cenu zpátky. My zase děláme všechno pro to, aby tady Zlámal zůstal. On sám nám zatím hodně pomáhá, protože jasně řekl, že do Itálie zpátky nechce. Věřím, že Italové to vezmou v potaz a budou ochotní jednat. Mám z nich pocit, že čekají na nějakou ještě lepší nabídku, než jsme jim předložili. I když ta vůbec nebyla špatná. Zdeňkův postoj je pro nás ale asi trochu signálem, abychom v těch jednáních přitlačili. Jak říkám, je to opora a může jí být klidně dalších pět let.

Po velmi dobré přípravě se vůbec nedařilo dvojici sparťanů Jakubu Podanému a Martinu Jiroušovi.

Upřímně řeknu, že Podaný mi nevyšel. Chtělo ho pět ligových mužstev, já jsem tu válku vyhrál, ale on mě nakonec zklamal. Od tohoto hráče jsem si osobně představoval jinou kvalitu.

Sigma má na něj opci. Už je rozhodnuto, jestli ji uplatníte?

Ještě jsem to nikomu nepředložil, ale řeknu vám to klidně tady od volantu, že žádná opce ani náhodou nebude. Máme před sebou ještě několik utkání, ale jsem schopen říct, že Podaný v Olomouci skončí.

Při odchodu Tomáše Přikryla se hovořilo o tom, že by měl ze Sparty po skončení sezony přijít ještě jeden hráč. Už v tomto směru máte vybráno?

Olomouc je stabilizovaný klub, ale bez toho, aby občas prodala hráče do zahraničí, ať už přímo, nebo třeba přes Spartu, se neobejde. Dohoda o příchodu dalšího fotbalisty za Přikryla byla, ale když vidím kvalitu našich mladých hráčů, tak bych možná na dodržení té dohody za každou cenu netrval.

Jak to bude se staršími hráči Radimem Kučerou a Markem Heinzem?

S Radimem už nepočítáme. Je mu potřeba poděkovat za všechno, co pro Sigmu udělal, a důstojně se s ním rozloučit. Také se s ním počítá na pozici v klubu, kde by měl zajišťovat kontakt mezi kabinou a vedením. Co mu bude klubem nabídnuto ještě dál, to už nevím.

A Marek Heinz, který má kontrakt i na příští sezonu?

Já osobně stále věřím, že se ještě probudí a dokáže svou kvalitu. Budu trvat na tom, aby v pátek dostal šanci na Spartě. Na druhou stranu, každý si píše svůj rodokmen sám. Pokud v závěru soutěže zklame, pak se s ním bude muset vážně mluvit o tom, že by měl přestoupit. Ačkoliv je to dost tvrdé vůči takovému hráči, který v kariéře něco dokázal. Já věřím, že ještě svou kvalitu předvede.

Jinak ale budete asi i nadále spoléhat na mladé hráče, jako to dělala Sigma v minulosti, je to tak? Zvlášť, když jsou mezi nimi takové klenoty jako třeba Martin Pospíšil.

Trochu se pochlubím. Po prvním zápase na zimním turnaji v Brně jsem se Pospíšila hned ptal, kde momentálně hraje. A řekl jsem mu, ať na Třinec zapomene, že bude tady. Sigma touto cestou musí jít. Hráči jako Habusta, Falta, Zahradníček, Plšek, Tomeček, to je budoucnost. Mimořádné výsledky, které má olomoucká mládež, se musí projevit. Ale dovedu si představit, že třeba jeden hráč ještě přijde z venku. Třeba na stopera místo Kučery. Jinak toho ale zase tolik potřebovat nebudeme. Vrátí se Hořava s Petrem, Legia Varšava nejspíš neuplatní opci na Michala Hubníka, takže bychom mohli být silní.

Michal Hubník se byl podívat na zápase s Bohemians, takže už jste o jeho návratu jednali?

Samozřejmě s ním jsme v kontaktu. Ale zase je to složité v tom, že když hráč čichne k zahraničnímu angažmá, kde má třikrát takové podmínky, tak se mu moc vracet nechce. Ekonomická situace po Evropě mimo pár zemí ale není nijak jednoduchá. Uvidíme, jestli bude mít štěstí a sežene klub, který mu dá výrazně lepší podmínky, než by měl v Sigmě.

Pokud by našel klub, tak mu bránit nebudete?

Nebudeme nikomu bránit ve štěstí, přestože Hubníka s jeho důrazem a bojovností bych rád v mančaftu viděl.

Autor: Jiří Fišara

26.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kůň, který si "zahrál" v hollywoodském velkofilmu Troja z roku 2004, dnes stojí v tureckém městě Canakkale.
DOTYK.CZ
5

Trojský kůň nebyl žádným koněm, jde o chybu v překladu, tvrdí vědec

Unikátní bronzový kotel musel k lékařům.
11

FOTOGALERIE: Bronzové vědro přepisuje historii východních Čech

Experti: Zapojení Topolánka přineslo zlom v prezidentské kampani

Vstup bývalého premiéra Mirka Topolánka do souboje o funkci prezidenta republiky byl podle marketingových expertů oslovených ČTK zlomovým momentem dosavadní kampaně před volbami hlavy státu.

Radek Vondráček: Vládu s důvěrou budeme mít dříve než v létě

/VIDEO, FOTOGALERIE/ V pondělí začíná ustavující schůze Poslanecké sněmovny, během níž bude zvoleno její vedení. V čele zákonodárného sboru by měl díky hlasům ANO, Pirátů, SPD a KSČM stanout Radek Vondráček (ANO).

Povolební postup Babiše a Zemana schvaluje téměř polovina Čechů

Téměř polovina Čechů souhlasí s povolebním postupem předsedy vítězného hnutí ANO Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median pro server Český rozhlas. Babiš se snaží o sestavení menšinové vlády. Prezident, který v Lánech přijal zástupce všech parlamentních stran, mu přislíbil první dva pokusy na získání důvěry Sněmovny.

AUTOMIX.CZ

V Boleslavi staví auta s pohonem 4x4 už 80 let. Některá byla vážně pozoruhodná

Současná obliba vozů třídy SUV s sebou přinesla i rostoucí zájem o pohon všech kol. Na tento trend samozřejmě musí reagovat i česká automobilka Škoda, která čtyřkolku nabízí v modelových řadách Octavia, Superb, Kodiaq a Karoq. Myšlenka pohonu všech kol sahá v Mladé Boleslavi až do 30. let minulého století.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT