Do toho všeho se na postu sportovního ředitele stále rozkoukává Jan Nezmar, který v zimě přišel z Liberce jako garant posunu směrem k modernímu, světovému pojetí.

A úspěchům. „Pořád jsem ve stadiu poznávání a očekávám, že  tato fáze v tomto ročníku rozhodně neskončí,“ komentuje Nezmar ligové výkyvy červenobílých.

Už jste vstřebal skok z Liberce do Slavie?
Z pohledu fungování klubu šlo opravdu o velký skok – ve všem. V Liberci jsme vše dělali možná ve třech, ve čtyřech lidech, od mládeže až nahoru. Slavia je obrovský kolos. Zatím neznám všechny lidi ani mechanismy a vztahy.

Michael Ngadeu ze Slavie (vpravo) proti Borisovu.
Slávista Ngadeu: Loni opora, letos nepotřebný?

Logicky jste začal prvním mužstvem a výměnou trenéra. Bylo složité vyhodit Jaroslava Šilhavého, který vloni dovedl Slavii k titulu?
To byla dost specifická záležitost. V momentě, kdy jsem přišel do klubu, tak už bylo de facto rozhodnuto, že Jarda Šilhavý skončí. Ale já jsem jeho odchod musel vlastně řešit nanovo a sám dojít k poloze, abych byl přesvědčený, že jde o správné řešení.

Takže přišel Nezmar a vyhodil Šilhavého?
Rozhodně to tak nebylo. Já měl spíš opačné myšlenky.

Takže bylo jasno už dřív?
Všechno začalo po prohře Slavie v Plzni. Tam došlo k určitému rozhodnutí a už to jelo jako setrvačník. Já jsem se pak snažil zjistit, jestli trenér může dál pokračovat, nebo ne.

Už bylo jasné, že se zaměříte na Jindřicha Trpišovského z Liberce?
Ne, nebylo. První trenér, kterého jsem oslovil, byl někdo jiný.

Prozradíte kdo?
To už není podstatné. Jindra si stál za tím, že vydrží v Liberci do léta. Já jsem ale poznal za krátkou dobu, jak moc pro mě bude působení ve Slavii jiné. Kdybych přivedl ještě trenéra, kterého neznám, bylo to moc velké sousto.

Zápas 22. kola první fotbalové ligy mezi týmy FK Jablonec a Bohemians Praha 1905
Divná fotbalová liga: O titul nemá nikdo zájem, nahoru se sápe Jablonec

Jak jste Trpišovského zlomil?
Bariéra opadla až ve chvíli, kdy nebyl ve Slavii Jarda Šilhavý. Debata trvala asi týden. Nemyslím, že by ho přesvědčila jedna konkrétní věc.

Nyní jste vy i on kritizováni. Fungujete jako střecha nad jeho týmem?
Ano, jde o jednu z nejdůležitějších poloh práce sportovního ředitele.

V Liberci bylo rozhodování  o klubu jednodušší. Neničí vás, že ve Slavii se na něm podílí mnohem víc lidí?
To je pro mě nejzásadnější změna. Dá se říct, že polovinu času a energie strávím vysvětlováním  a obhajováním názorů. Když se vrátím do Liberce, tak tam, co se týče fungování prvního mužstva, bylo všechno o mně, trenérovi  a majiteli panu Karlovi.

Cítíte ve Slavii důvěru?
Bylo prezentováno, proč do Slavie přicházím. V tom ohledu podporu cítím.

Davis cup - losování Zleva Jonathan Erlich, Yshai Oliel, Lukáš Rosol, Roman Jebavý
Souboj s Izraelci zahájí Veselý. Máme kvalitnější tým, řekla česká jednička