Ta slova Vízek říkal do telefonu, byl právě na golfu. Ode dneška se však (nejen) jeho pozornost obrátí zpátky k fotbalu. K sezoně, která by mohla být řečeno s Vízkem pěkně napínavá.

První zápas se hraje od půl šesté večer v Plzni, jež hostí pražskou Slavii.

Plzeň? Příhodnější místo pro velkou premiéru byste hledali těžko. Městem čtyř řek dál lomcuje fotbalová horečka: Viktoria bude obhajovat titul, před týdnem ovládla Superpohár, chystá se na žhavé bitvy o nablýskanou Ligu mistrů a pár dnů před startem ligy musela zastavit prodej permanentek, aby vyhověla regulím UEFA pro pohárové mače. V Česku nevídané!

„Chceme titul," opakují v Plzni i na Spartě, která od roku 2010 vyhrála ligu jen jednou. Svatou trojici doplňuje Jablonec: mocný boss Miroslav Pelta přes léto zase nakupoval a těžko se spokojí s dalším třetím místem.

V Plzni začne nejen liga, ale i televizní revoluce. Zápas Plzeň vs. Slavia vysílá sportovní kanál placené televize O2 TV: pokud budete chtít vidět ligové hity, budete muset sáhnout do peněženky, nebo jít na stadion. Některé duely dál uvidíte i na ČT sport.

V minulé sezoně se zdálo, že se fanoušci přesunuli z arén k televizím. Průměrná návštěvnost klesla hluboko pod pět tisíc lidí na zápas a fotbal jasně prohrál i se základní částí hokejové extraligy; o atraktivním play-off se ani nemusíme bavit.

„Dostali jsme signál, abychom ještě víc zintenzivnili naši práci," řekl Deníku mluvčí Ligové fotbalové asociace Daniel Hajný. „Zůstaneme u Víkendu otců či charitativního Zeleného života a přidáme další projekty - třeba Klub legend, kterým chceme ocenit osobnosti z historie samostatné ligy. Nepanikaříme, zůstáváme trpěliví."

Trpělivost? To je správné slovo i pro Jablonec, Boleslav či Příbram: v minulé sezoně se tam hrálo o poháry, ale všechny tři kluby tak trochu ze zvyku zůstaly ve spodní polovině tabulky návštěvnosti. Naopak Slavia s Libercem se vešly do první pětky, ačkoliv se dlouho praly o záchranu.

„Chceme vrátit fanoušky zpátky na stadiony a vytvořit jim takové podmínky, aby se na ligu vraceli," pravil Hajný. „Je to ale i o klubech, kde samozřejmě najdete rozdíly. Nárůst návštěvnosti chtějí všechny, ale liší se jejich možnosti, nemůžete srovnávat například Spartu a menší klub z okresního města."

Mimochodem, dnes začínající ligová sezona bude poslední, kterou řídí fotbalová asociace. Od příštího ročníku už by o svém osudu měly rozhodovat samy kluby. Lize to přinese větší příjmy a dílčí nezávislost na strahovských strukturách: liga bude mít třeba vlastní disciplinárku.

Pro zvětšení klikněte na obrázek:

Infografika ke startu fotbalové ligy

MARTIN MLS