Stal se pokračovatelem brněnské fotbalové stopy na východě Ukrajiny. Po odchodu Maria Holka do Sparty zaujal jeho místo v kabině Dněpropetrovsku Ondřej Mazuch. Třiadvacetiletý rodák z Hodonína a bývalý stoper Zbrojovky zamířil do Dněpru před rokem z belgického Anderlechtu. Podzim se jeho celku povedl, postoupil do vyřazovací fáze Evropské ligy a v ukrajinské soutěži mu patří druhá příčka. „Nic mi nechybí. Líbí se mi i země, s přítelkyní chceme zůstat," říká bývalý mládežnický reprezentant Mazuch v rozhovoru pro Deník.

Jak se ohlédnete za končícím fotbalovým rokem 2012?

Plníme cíle, které jsme si v létě stanovili. Dostali jsme se do skupiny Evropské ligy, kterou jsme suverénně vyhráli s patnácti body, v lize jsme druzí za Šachťarem, takže velká spokojenost. U mě taky. Hrál jsem většinu zápasů, stál snad jen třikrát kvůli kartám.

Ovšem na Šachťar Doněck máte v lize třináctibodovou ztrátu. Plánujete ještě boj o titul?

Už to na první místo moc nevidím, chybí pouze dvanáct zápasů, protože jsme předehrávali jaro a rozdíl je příliš velký, aby Šachťar o titul přišel. Můžeme jej o něco stáhnout, kdyby se mu nedařilo, ale nemyslím si, že jej předeženeme. Pro nás je nejdůležitější udržení druhého místa, protože se na nás tlačí Charkov s Dynamem Kyjev. Hrajeme na jaře u nich, takže ještě máme co dělat. Věřím, že je v našich silách druhé místo udržet.

Myslíte, že se přes zimu bude v Dněpru hodně posilovat?

Nic velkého se patrně neplánuje, možná přijdou jeden až dva hráči, koupíme některé, které máme na hostování, ale nebude to jako před rokem a půl, kdy vedení přivedlo šest nových fotbalistů. Hrajeme dobře, takže není potřeba kádr moc měnit.

Patříte k pilířům základní sestavy, takže jste se svou rolí spokojený?

Zatím jo. Na podzim šlo všechno dobře, vyhýbala se mi zranění. Hrál jsem všechno a snad budu nastupovat i nadále. Klub mě kupoval za dost peněz s tím, že budu hrát v základu. Před příchodem do Dněpru jsem půl roku nehrál, ale teď jde vše podle představ.

V základní skupině Evropské ligy jste prohráli pouze jednou s Neapolí. Dařilo se vám víc, než jste čekal?

Pro nás bylo těžší se ze skupiny spíš dostat než ji hrát. V kvalifikaci s Libercem jsme měli i štěstí (na hřišti Slovanu remíza 2:2, doma Dněpr vyhrál 4:2). Ve skupině jsme dostali Neapol i PSV Eindhoven, jež mají zkušenosti z Ligy mistrů, lidé nám moc nevěřili. Dněpr naposledy postoupil do základní skupiny před sedmi lety a skončil v ní poslední, chyběly zkušenosti se soutěží, ale dobře jsme se chytli hned ze startu. Po vítězství 3:2 ve Stockholmu se nám lépe dýchalo. Zjistili jsme, že se dá hrát s každým.

Ve druhém kole Evropské ligy vyzvete Basilej. Jak vidíte postupové šance?

Na výběr už moc nebylo. My jsme si dali za cíl hlavně postup ze skupiny, který jsme splnili a teď chceme co nejdál. Ve skupině se nám povedlo pět ze šesti zápasů, byla by škoda, kdybychom skončili hned v prvním kole play off. Popereme se o postup, Evropská liga nás zviditelňuje.

Měl jste před losem přání ve jménu soupeře?

Hlavně jsem nechtěl hrát proti českému týmu, tedy Spartě, protože jsem si proti Liberci vyzkoušel, že to není nic jednoduchého. S Honzou Laštůvkou (brankář Dněpru – pozn. red.) jsme se shodli, že jsme cítili větší tlak. Ani jsem nechtěl Španěly, spíš anglický nebo německý klub.

Už po roce na Ukrajině řeknete, že jste si tam zvykl?

Jasně, stoprocentně. Pro Čechy není přizpůsobení se životu na východě žádný problém. Za dva měsíce jsem se tam cítil už normálně, jako bych tam byl dva roky.

Jazyk vám nedělá problém?

Domluvím si všechno, přece jenom už jsem tam rok, bylo by špatné, kdybych jako Čech za takovou dobu nemluvil.

Byl přechod z Belgie do Ukrajiny v něčem obtížný?

To ne, v Dněpropetrovsku mám vše, co potřebuju. Obchody i kavárny jsou všude. Poznal jsem, že na Ukrajině je hodně chudých, chybí tam střední vrstva, jsou tam staré byty. Ale staví se nová nákupní centra, všechno jde dopředu. Není to jako před deseti lety, kdy pro nás možná byla Ukrajina divočina.

Mario Holek si v Dněpropetrovsku stěžoval na silnice v hrozném stavu…

Pořád nejsou nejlepší, ovšem pomohlo mistrovství Evropy, díky němu se kvalita zlepšila. Je to rozhodně jiné, než když před čtyřmi lety přišel Mario. Samozřejmě na menších silnicích najdete díry pořád, dá se však zvyknout.

Brankář Jan Laštůvka už vám s ničím nepomáhá?

To ne, pomáhal mi ze začátku se základními věcmi jako zařizování telefonu a bydlení, přece jen tam je čtyři roky. Když potřebuju, dojdu si v klidu sám i do banky.

Ukrajinská kuchyně vám chutná?

Oblíbili jsme si i s přítelkyní boršč, který je pro ni snad nejvíc typický. Chutná nám však italská kuchyně, takže chodíme do restaurací, kde ji vaří. Těch je v Dněpropetrov­sku hodně.

Dovedete si představit, že na Ukrajině zůstanete i déle než dva a půl roku, kdy vám vyprší smlouva?

Jsem spokojený, země se mi líbí nejen mentalitou lidí, která je podobná naší. S přítelkyní tam zatím chceme zůstat. Máme i dobrý mančaft, po fotbalové stránce je vše v pohodě. Kdyby přišla lepší nabídka, uvažuju o ní, ale za každou cenu odcházet nepotřebuju.

Sledujete návrat Zbrojovky do nejvyšší soutěže?

Na Brno se dívám, mám doma českou televizi, takže kluky sleduju. Super odstartovali, podzim se jim vydařil tak dobře, že to asi nikdo nečekal. Překvapili a přeju jim, ať jim to vydrží. Daří se klíčovým hráčům, na jaře zase začne Švanci (Petr Švancara) a snad to půjde.

Znáte se ještě vůbec s někým v týmu?

Nehrál jsem s nikým, snad jen krátce s Pavlem Mezlíkem. Kádr se hodně obměnil, v kontaktu nejsem s nikým.

Napadne vás někdy, jestli v budoucnu rozšíříte svůj jediný start v reprezentač­ním áčku?

Reprezentaci neřeším. Jsem rád, že hraji v klubu, a když mě nikdo nepovolá, tragédii z toho dělat nebudu.

Kde trávíte Vánoce?

S přítelkyní jsme odletěli do Dubaje, kde jsme byli i předchozí dva roky. Máme rádi teplo a tady panuje ideální počasí, dobře zregeneruju.

Ovšem vánoční stromek a kapra tam asi neseženete…

(Úsměv) To ne. Nějakou večeři si dáme, a hlavně si užijeme volno, odpočineme si.

Máte novoroční přání?

Chci být hlavně zdravý, abych absolvoval celou přípravu i jaro. To je jediné, co si přeju, nic hmotného nepotřebuju. Doufám taky, že se nám podaří postup v Evropské lize a udržíme druhé místo v lize.