„Čeká nás hodně těžký soupeř, Boleslavmávelké ambice. Je to dobře poskládané mužstvo s řadou výrazných individualit,“ zdůraznil František Straka, svou kvalitu podle něj ale má i jeho nové mužstvo.

„Když jsem byl na Letné, chtěl jsem do Sparty udělat Davida Horejše, který tenkrát měl obrovskou sezonu. Máme Kučeru v bráně i další dobré hráče. Některé pochopitelně ještě neznám a jejich kvalitu budu teprve pochytávat,“ uvedl.

V týmu přetrvávají i menší zdravotní potíže. „Nějaké problémy máme,“ připustil trenér Straka. „Hlavně mě mrzí, že se týkají Martina Vozábala, jenž bohužel má blokaci krčního vazu. Kdyby hrát nemohl, bylo by to hodně nepříjemné,“ kabonil se nový kouč týmu.

„Byla by to velká ztráta, snad to ale dobře dopadne,“ přál si. „Potíže měli také Černý a Jungr, dneska už ale oba byli oukej,“ liboval si Straka a dodal, že nálada v kabině je bojová.

„Kluci sami cítí, že musí zabrat. Ta touha po vítězství tady musí být. Jak já říkám, to srdíčko, protože fotbal se hraje srdcem,“ zdůraznil. „Všichni se moc na neděli těšíme,“ ujistil.

Budou se rvát Sestavu na neděli už prý má Straka v hlavě, prozradit ji ale nechtěl. „Ještě máme do zápasu dva dny,“ upozornil, že do neděle se může stát cokoli. Mladé Boleslavi se vstup do sezony nepovedl a nahrála zatím jen o bod víc než Dynamo. V tomto týdnu proto třetí tým loňské ligy mohutně posiloval: z Plzně přišel bek Václav Procházka a z Mostu útočník Alexander Mendy.

Trenér Luděk Zajíc Jihočechy nepodceňuje. „Trenér Straka do hráčů napumpuje energii a sebevědomí, budou se chtít vytáhnout. Jestli chceme uspět, tak se domácím musíme vyrovnat v nasazení a zdravé agresivitě. Pro mužstvo není nikdy úplně příjemné, když soupeř změní trenéra,“ uvedl Luděk Zajíc, Straka sílu soupeře uznává, svému týmu ale věří.

„Boleslav je favoritem, my ne. My můžeme jen získat. S Boleslaví slibuju z naší strany velkou jízdu, za vítězstvím kluky poženu. Těch devadesát minut se budeme rvát o tři body,“ slíbil.

Hráči si musí uvědomit, zda dres Dynama chtějí nosit

Z tiskové besedy s novým trenérem Dynama Františkem Strakou přinášíme další zajímavé pasáže, které se do včerejšího vydání našeho listu nedostaly.

Už v Teplicích jste ve funkci střídal pana Cipra. Co tomu říkáte?
Jsou některé cesty, které se v životě kříží. Tak už to někdy bývá. A nejsou jen tyto dvě štace, ale už tři – do Innsbrucku jsem také šel po něm. Musím jen opakovat to, co říkal už Karel Poborský: klobouk dolů před Frantou, dokázal v Budějovicích velké věci.

Překvapila vás ta nabídka?
Určitě, nikdy mě nenapadlo, že budu jednou trénovat Budějovice. Ale když odešel Karel zpátky do Budějovic, nejen já, ale i spousta dalších lidí, daleko více sledovala Budějovice, co se s nimi děje.

Měl jste i jiné nabídky?

Měl. Dvě byly i ze zahraničí, z Řecka a Turecka. Když Karel zavolal, vyhrály umne ale Budějovice. Přišel čas, abych Dynamu z toho, co do mne před lety dalo, něco teď dal zpátky.

Stěhujete se do Budějovic?

Ne, to ne. Budu tady bydlet, volné dny ale budu jezdit za rodinou. Myjsme na to zvyklí z předešlých mých angažmá, manželka je na to zvyklá.

Jaké nejbližší cíle si v Budějovicích dáváte?
Především chci ten manšaft nastartovat. Tady není špatný potenciál, a přestože musíme být realisty a nemyslet hned na poháry, o záchranu bychom se třást neměli.

Kde vidíte v týmu rezervy?

Já pamatuji, co Budějovice zdobilo – tady to vždy byla neskutečná jízda! Hráči tu odevzdávali, co se týče fyzického nasazení, absolutně všechno. Díky tomu také poráželi i ta nejlepší mužstva. A k tomu se musíme vrátit. Ti hráči si musí uvědomit, proč hrají fotbal, za koho hrají a zda ten dres chtějí nosit. Nejsem ale diktátor, hráči ve mně musí cítit i kamaráda. A naopak, já jim budu důvěřovat, a když to bude mezi námi klapat, mělo by se to projevit i na hřišti.

Do nedělního zápasu ale asi myšlení hráčů nezměníte?

Samozřejmě, ale po Boleslavi budu mít čtrnáct dní na to, a je to výzva pro každého hráče, aby mi ukázal, jestli chce, nebo nechce.

Až v neděli vyjdete na hřiště, budete cítit nějakou nostalgii?

Já tu nostalgii cítil, když jsem do Budějovic vjížděl. Něco jsem tu prožil, je tu Milan Čadek, s nímž jsem hrával, Jirka Kotrba i další kluci. Já nechci být melancholický, ale ta nostalgie je správná. Ta mě totiž zároveň zavazuje něco pro Budějičky udělat.

Bývalé spoluhráče jste tu našel, ale stadion se za těch třicet let, co jste pryč, hodně změnil…

Hrozně moc se změnil. My tu tenkrát ještě trénovali na tom škvárovém plácku, co teď je parkoviště. Zaplaťpánbůh, to už je minulost. Dynamo vybudovalo krásné mládežnické středisko, taky stadionek je pěkný, útulný,a jde jen o to, abychom ho naplnili. Diváka si vážíme, je pro nás důležitý.