Na podzim roku 2003 se teplická parta kouče Františka Straky postarala o senzaci. O týmu z malého lázeňského města v Česku se mluvilo po celé Evropě. Tepličtí fotbalisté dokázali nemožné – v Poháru UEFA vyřadili slavný Feyenoord Rotterdam.

Teplice měly být pro nizozemského giganta snadnou kořistí. Severočeši v domácí lize přes měsíc nevyhrály. K úvodní bitvě druhého kola přicestovali do Rotterdamu jako obětní beránek. Jenže podceňované mužstvo šokovalo. Na horké půdě favorita vyhrálo 2:0 a položilo základ překvapivému postupu.

Fotbalisté Slavie Praha se utkali s Feyenoordem Rotterdam už v základní skupině.
Co dělí slávisty od splnění snu? Marodka, tresty i silný soupeř

„Jsem na svůj mančaft hrdý. Je to asi nejcennější vítězství,“ slavil teplický trenér František Straka, zatímco kouč Bert van Marwijk utrousil: „Je to pro mě největší zklamání v kariéře…“

Skvělou kopací techniku v Rotterdamu ukázal Michal Doležal. Záložník, o kterém do té doby nikdo v Nizozemsku ani nevěděl, se vytáhl parádním trestňákem na 1:0. Od domácích fanoušků za „odměnu“ schytal pivní spršku. „Házeli zapalovače, mince i mandarinky,“ líčil dnes 44letý fotbalista, který proti Feyenoordu vstřelil svůj nejslavnější gól.

Slavia vypadla

Výhru 2:0 stvrdil rychlík Jan Rezek. O tři týdny později doma na Stínadlech pak Severočeši remizovali 1:1 (z penalty se trefil Pavel Horváth) a vyválčili senzační postup do další fáze. „Fantazie! To se ani nedá popsat. Tohle tady už dlouho nebylo,“ zářil populární „Franz“ Straka. Postupu přes Feyenoord, za který tenkrát nastupoval dvacetiletý Robin Van Persie, se užil společně se sedmnácti tisící fanoušky na stadionu.

Zatímco Teplice slavily historický úspěch, pražská Slavia ve stejné fázi soutěže vypadla s Levski Sofia.

Záložník Zlína Robert Hrubý při domácím zápase s Pardubicemi.
Fotbalista Hrubý sleduje NHL. V New Yorku naživo viděl Ovečkina: Byl to zážitek

Teplice se tehdy dostaly do Poháru UEFA díky triumfu ve finále domácího poháru. Během svého historického tažení Evropou vyřadily kromě Feyenoordu i Kaiserslautern (dvakrát ho porazily).

Českou jízdu ukončil až Celtic. Naděje na další senzační postup po venkovní porážce 0:3 pohasla. Doma se Tepličtí rozloučili s evropskou scénou výhrou 1:0.

Mimochodem, v té sezoně se na Stínadlech neobjevili jen slavní evropští hráči a budoucí hvězdy. Teplický stadion se v létě stal kulisami hollywoodského filmu Růžový panter. Na teplickém trávníku se tak objevil herec Jason Stetham nebo zpěvačka Beyoncé.

České kluby proti Feyenoordu:

Liga mistrů – skupina (2001/02):
Sparta - Feyenoord 4:0 (Hartig, Labant, Kincl, Michalík)
Feyenoord - Sparta 0:2 (Jarošík, J. Novotný)

Pohára UEFA – 2. kolo (2003/04):
Feyenoord - Teplice 0:2 (Rezek, Doležal)
Teplice - Feyenoord 1:1 (Horváth – Snoyl)

Evropská liga - play-off (2012/13):
Feyenoord - Sparta 2:2 (Nelom, Achahbar – 2x V. Kadlec)
Sparta - Feyenoord 2:0 (V. Kadlec, Jarošík)

Konferenční liga – skupina (2021/22):
Feyenoord - Slavia 2:1 (Kokcu, Linssen – Holeš)
Slavia – Feyenoord 2:2 (Olayinka, Kuchta – Dessers 2)