Vedení národního mužstva, tedy jeho realizační tým, který řídí hlavní trenér Jaroslav Šilhavý z domova z karantény, by se mohlo kuvajtské výzvě postavit dvěma způsoby.

Majitel Sparty Daniel Křetínský.
Křetinský se stal spolumajitelem West Hamu. Privilegium, prohlásil boss Sparty

Zaprvé pojmout souboj jako test budoucích opor celku. Jenže to se nestane, vždyť mimo nominaci zůstali například slávista Ondřej Lingr, sparťan Ladislav Krejčí mladší či plzeňský Pavel Bucha. Ti všichni by měli v dohledné době osvěžit základní kostru prvního mužstva země.

„Zvažovali jsme víc variant, jak k utkání přistoupit. Nejpravděpodobnější je, že nám poslouží jako generálka na Estonsko, změn v sestavě tudíž nebude tolik,“ řekl asistent Jiří Chytrý, jenž se při Šilhavého absenci posunul do hlavní role. „Vyzkoušíme si herní varianty, postupný útok, různé součinnosti. Věřím, že ho zvládneme a dobře nás připraví na kvalifikační střetnutí.“

Jak si to přeložit?

Minimálně u dvou jmen - přitom vyzkoušených - je zřejmé, že budou v sestavě na Kuvajt. Pravý bek Vladimír Coufal byl totiž zraněný a po návratu nedostává ve West Hamu United velký prostor. Za poslední měsíc odkopal patnáct minut. Přitom jde o muže, který byl zvyklý absolvovat neuvěřitelné dávky. Jel bez pauzy.

Druhým je střední obránce Tomáš Kalas. Ten je mezi stopery zřejmou jedničkou, trenéři k němu potřebují najít parťáka pro Estonsko. 

„Z velké části bude sestava podobná jako s Estonskem. Mělo by nám to pomoci, abychom dokázali správně zvolit směrem ke druhému utkání,“ řekl Chytrý.

Rozčilený Michal Bílek při utkání s Hradcem Králové, v němž viktoriáni padli 0:1.
Můj konec u nároďáku? Říkal jsem si, jestli to má vůbec cenu, říká trenér Bílek

Zapeklitý je naopak složení útočné trojky. Patrik Schick, hvězda a jasná jednička, je mimo kvůli zranění. Jeho korunní princ Adam Hložek rovněž. „Je to jeden z dílčích otazníků. A to i na křídlech,“ přiznal Chytrý.

Na hrotu se bude (zřejmě) rozhodovat mezi slávisty Michaelem Krmenčíkem a Janem Kuchtou. Matěj Vydra je typologicky jiný, spíše hráč do rychlosti, což nebude při duelu s Estonskem tak potřeba. Na křídlech jsou nachystáni slávista Lukáš Masopust se sparťanem Jakubem Peškem. Ti by měli dostat přednost.

Takhle to vypadá na Serii A: Fiorentina vs. Spezia a situace na stadionu
Žaloba kvůli covidu. Češi prskají, Španělé mají na fotbale siestu

„Máme mít k dispozici silný a zkušený tým. Naším jednoznačným cílem je zvládnout oba zápasy. Chceme zabojovat o druhé místo v kvalifikační skupině a zároveň už se také kvalitně připravit na důležitou březnovou baráž,“ prohlásil Chytrý.

To je rozhodně nutné.