Když kouč Jaroslav Šilhavý před začátkem sezony převzal liberecké fotbalisty, jen málokdo by věřil, že s nimi na konci ročníku bude po remíze 0:0 s obhájcem z Plzně slavit zisk titulu. Padesátiletý kouč ale se Slovanem postavil papírové předpoklady na hlavu a nyní se raduje z největšího úspěchu kariéry. Prý mu ještě pořádně nedošlo, co se mu s Libercem podařilo.

"Doteď to vstřebávám a ještě si ani neuvědomuji, co jsme vlastně dosáhli. Jednoznačně je to můj největší fotbalový úspěch a určitě mezník v kariéře. Pro tohle fotbal děláme, je to něco neskutečného," řekl nadšený Šilhavý na tiskové konferenci.

Připustil, že Liberec měl proti Plzni i trochu štěstí, když ho v druhé půli dvakrát zachránila tyč. "Očekávali jsme tlak Plzně, který přišel. Možná jsme někdy měli štěstí, lítalo to kolem tyčí a do tyčí. V jednu chvíli jsem si myslel, že jsme se lekli, že můžeme mít titul. Byli jsme zbytečně zatažení a nepodrželi jsme balon," uvedl Šilhavý.

Přestal vnímat čas

V titul prý začal věřit až v samém závěru. "Jak nás Plzeň zatlačila, skoro jsem ani nevnímal čas. Přiznám ale, že jsem byl docela klidný, ani jsem nebyl nervózní. Byl jsem přesvědčený, že toho góla nemůžeme dostat. Jak se přehoupla 80. minuta, už jsem věřil," prohlásil Šilhavý.

Ve své kariéře jako hlavní trenér dosud hrál spíš o udržení v lize, a proto si sobotní úspěch o to víc užíval. "Většinou jsme slavili spíš ty záchrany," podotkl kouč, který vedle Liberce jako hlavní trenér vedl v první lize Kladno, Plzeň a České Budějovice.

Právě z Dynama zamířil před sezonou do Liberce a někteří odborníci dávali najevo, že mu příliš nevěří. "Vnímal jsem ty ohlasy, ale nějakou satisfakci teď určitě necítím. Vzal jsem si z toho i sám ponaučení, protože v některých zápasech na Kladně a v Budějovicích jsme možná až moc bránili. Možná že i to pomohlo," prohlásil bývalý reprezentační asistent.

Snažil se prý pracovat stejně jako v předešlých klubech. "Jen jsem přišel do klubu, který má kvalitnější kádr. Když k tomu přidám charakter hráčů, kteří chtěli hrát útočně, a také ty lidi okolo týmu a vedení, vzešel z toho tenhle úspěch," pochvaloval si kouč.

Nikdo s nimi nepočítal

Liberec před sezonou nikdo nepovažoval za aspiranta na titul a podle Šilhavého to jeho svěřencům prospělo. "Kdybych to porovnal třeba se Spartou, tam byl ten tlak veliký. Tady u nás jsme takový tlak nezaznamenali, nikdo s námi na začátku sezony nepočítal a možná nás ani nepasovali na pohárové umístění," podotkl.

Oslavy si hodlá pořádně užít, i když připustil, že je trochu unavený. "Teď se cítím, jak kdybych sám hrál dva zápasy," smál se. "Určitě ale nebudu chybět," ujistil, než s týmem odjel do centra Liberce na oslavu s fanoušky.

Až mistrovské juchání trochu opadne, začne se Šilhavý zabývat myšlenkami na příští sezonu, ve které Slovan čeká druhé předkolo Ligy mistrů. "Jestli má Liberec na to, aby uspěl v pohárech? To je otázka. Ten tým by měl zůstat pohromadě. Neměl by se oslabovat, ale naopak doplnit," dodal trenér nového mistra.

Odmítl spekulace médií, podle kterých by mohl zamířit do Sparty. Na odchod z Liberce prý rozhodně nepomýšlí. "Přečetl jsem si to jen v novinách. Samozřejmě každý hráč a trenér by chtěl někdy působit v zahraničí a v těch špičkových klubech. Ale v tuhle chvíli na nějaký odchod nepomýšlím," doplnil Šilhavý.