Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trenér Slavie Poustka po sezoně: Klíčové bylo zranění Matúše Čonky

Praha /ROZHOVOR/ - Na jaře přebíral Martin Poustka po odvolaném Františku Strakovi žezlo na lavičce pražské Slavie jako jeden z nejmladších koučů historie nejvyšší fotbalové soutěže.

23.5.2012
SDÍLEJ:

Trenér Slavie Martin Poustka.Foto: ČTK

Sympatií fanoušků získal nakonec mnohem více než bodů do tabulky. Fotbalové veřejnosti se ukázal jako velice ambiciózní a talentovaný.

Jak byste z vašeho pohledu zhodnotil uplynulou sezonu?

Když budu stručný, tak jako neúspěšnou. Historicky to je z pohledu tabulky nejhorší umístění. Co se týče počtu vítězství, počtu bodů, počtu vstřelených gólů.

Dají se najít i pozitiva?

V tom, že někteří mladí hráči se ukázali jako velice perspektivní nejenom pro uplatnění v Gambrinus lize, ale i v zahraničních soutěžích. Jinak těch pozitiv moc nenajdeme. Ztratili jsme fanoušky, jejich cesta zpátky na stadion je strastiplná. Po odstoupivším trenérovi, kterého nechtěli, si jich sem víc cestu nenašlo. Vzhledem k tomu, že jsem mužstvo vedl v jedenácti utkáních a předtím působil ve dvanácti v pozici asistenta, beru na sebe spoluzodpovědnost.

Je něco, co byste udělal zpětně jinak?

Během těch jedenácti utkání asi ne. Řekl bych, že se nám to rozjelo docela dobře, herně jsme šli nahoru, stupňovalo se to. Bylo to cítit ve třetím utkání proti Spartě. V derby hledají hráči motivaci snadno, být v tomto prestižním duelu tím dominantním. Následně jsme hráli v Olomouci a první poločas byl dle mé vize, kterou jsem se snažil klukům do hlav vložit. Naše šance ale končily na tyčích a bohužel jsme přišli o Matúše Čonku.

Jak se zranění takto mladého hráče na týmu projevilo?

Ukázalo se, že to bylo klíčové. Matúš se zranil a od té doby jsme levou stranu neustále lepili, hledali na levého obránce nejlepšího hráče. Prvních osm kol si zvykal a mělo přijít období, kdy se prodá sám. Dokázali jsme nahradit jiná zranění, ale tenhle post jsme nenahradili tak, jak jsme si představovali. Robo Cicman to zalepil párkrát, bohužel pak nešla vidět ta ofenziva. Víťa Trubila na levém beku také nedosahoval kvalit Čonky. Nejradši bych ten jeho úraz vymazal a věřím, že herní projev by byl mnohem lepší a bodů také více. Při vítězství v Olomouci by mužstvo sedlo na vítěznou vlnu a je otázka, jak by to vypadalo. Na kdyby se ale nehraje. Do budoucna je potřeba, aby Slavia měla kvalitní hráče alternující na tom postu, abychom hráče nemuseli přehazovat z jiného místa, které jsme pak také museli nahradit.

Když jste tým po odvolaném Strakovi přebíral, měl jste od vedení za úkol nějakou konkrétní příčku v tabulce?

Nejdřív jsem byl povolán pouze na jedno utkání s Jabloncem. Následně padlo rozhodnutí, že bych měl mužstvo vést až do konce sezony. Samozřejmě cíle se ve Slavii ani klást nemusí. Každý trenér, který ve Slavii působí by měl myslet jenom na ty nejvyšší příčky. Bez ohledu na to, jestli ji přebírá na šestnáctém nebo třetím místě. Každému trenérovi velí povinnost vyhrávat. Cíle nebyly, ale jak říkám, já sám jsem slávista a chtěl jsem ji posunout do těch nejvyšších pater.

Co vám osobně angažmá ve Slavii přineslo?

V první řadě splnění určitého trenérského snu. Že jsem po vcelku krátké kariéře u dospělého fotbalu dostal příležitost vést tým Gambrinus ligy a to hned ten nejstarší a jeden z nejslavnějších, což je samo o sobě velká tíha zodpovědnosti. V celé republice je dlouhá řada trenérů, kteří by chtěli vést Slavii nebo Spartu a pro mne to bylo hned první angažmá. Kdybych byl kariérista, tak v lize nemůžu trénovat už nikoho jiného. Tím ale nejsem. Jsem ambiciózní člověk, takže mne ambice hnala za tím vyhrávat. To se bohužel tolik nedařilo, každopádně mi to přineslo řadu zkušeností.

Jak vypadala konfrontace s médii?

Kdybychom tento rozhovor dělali před třemi měsíci, tak bych nebyl tak jistý, pevný v kramflecích, jako je tomu teď. Setkal jsem se s řadou nepříjemných otázek, na které jsem se ale snažil odpovídat. Po prohře je složité na rýpavou otázku zachovat dekórum a diplomacii. I emoce musíte usměrnit tak, abyste se zachoval jako trenér hodný Slavie.

Bylo jisté a pevné i vaše vystoupení před kabinou?

Od prvního zápasu s Jabloncem, kdy jsem do toho šel s obrovským entuziasmem, se to měnilo a vystupování bylo mnohem sebevědomější. Dokonce jsem se musel i rozkřičet. Ať už třeba na konkrétní hráče v poločase utkání s Plzní nebo na celý tým během utkání s Bohemkou. Jako mladý zajíc bych si to normálně netroufl, ale cítil jsem, že hráči ke mně mají respekt. I já směrem k hráčům, protože jako hráč jsem toho sám nedosáhl tolik, jako trenér. Špičkování od kluků na tréninku, že ta divize je vidět, může být, ale pak je člověk musí umlčet něčím jiným. A to jsou právě ty vědomosti o fotbale, tím jsem si získal kritérium, za které hodnotí i oni mne. A myslím, že zpětná vazba od nich je dobrá a kluci by rádi, abych fungoval v jakékoliv pozici ve Slavii dál. Z jejich strany mi bylo řečeno, že jsem teprve na začátku, ale že jsem je překvapil a že bych jednou mohl být dobrým trenérem. Když si to nepokazím.

Pomohlo i to, že několik hráčů vám bylo věkem hodně blízko? Jaké to vůbec je vést své vrstevníky?

Obrovský rozdíl je v tom vést hráče a kvalitní hráče. Já měl to štěstí, že naši starší hráči ukázali v důležitých okamžicích zápasu, že mají „koule". Vzali to na sebe a v těch rozhodujících momentech byli tam, kde bylo potřeba. Mladším to vlilo pozitivní energii do žil. Chápali pak to utkání více s nasazením, bojovností a nesoustředili se na nějaké finesy. Naši starší hráči neošidí ani v tréninku vůbec nic, jsou to ryzí profesionálové. Je vidět, že si zkusili i kvalitní zahraniční ligy. David Hubáček je náš matador, který ač v zahraničí nebyl, tak má takové zkušenosti a zažil tolik trenérů, že to je profík každým coulem. Díky tomu může v tolika letech hrát na takové úrovni jako hraje. Zaplaťpánbůh, že jsem je měl, a že se jim vyhýbala zranění.

Jakým způsobem jste si u kabiny sjednával respekt?

Kdybyste měl hráče, kteří tu disciplínu a řád z hlediska životosprávy nemají, tak je problém. Ale takoví v tom starším věku tu nejsou. Tihle hráči to nepotřebují. Ti vědí, proč ten fotbal dělají a proč se musí dobře vyspat, dobře najíst, protože se od nich vyžaduje nějaká práce následující den. Uvědomují si, že jejich tělo není takové jako v pětadvaceti letech a potřebuje větší údržbu. Ví, že když ten svůj standard poruší, na těle se to ozve a to oni nechtějí. Hráči mají respekt zafixovaný. Sport je pro ně drogou. Jsou na fotbalu, na tréninku, na péči kolem závislí. Když dojde k nějaké konfrontaci, kdy nemusí mít stejný názor jako vy, je to o diskusi. Poslední slovo ale musí mít trenér. I když nebudou souhlasit, je to moje vize, za kterou si stojím. Vyskytnou se ovšem okamžiky, kdy se nechám rozumnými argumenty přesvědčit.

A jak je to u mladých hráčů?

Dnešní mladí jsou zvláštní generací. Čím dál tím víc se setkávám s tím, že se pro ně slovo sebekritika rovná alibismus. Nepřijímají ji, v tom je zakopaný pes. Z toho důvodu se nemohou dřív prosadit, musí do té role vyspět. Nejdřív by měli dokázat kritizovat sebe, pak teprve ostatní. Oni to nepřijímají. To je zásadní věc mládežnických trenérů, do budoucna to do těch generací nahustit. Mladí musí pracovat, teprve za to dostanou ty koláče. A ne od rodičů od mala poslouchat názory typu „ty jsi hvězda, ty ostatní jsou špatní". Také mám syna a vidím to jako ostatní, že je nejlepší a nejkrásnější děcko. Nikdo nemůže říct, že má doma Messiho, naopak jim to musí dostat z hlavy a ukázat jim, že i on si musel vše tvrdě vybojovat a vydřít si to. Že ta smetana je to poslední. Ale někteří rodiče to vidí obráceně a jakmile jim někdo z manažerů či trenérů řekne, že kluk je šikovnej, tak už ho vidí v Barceloně.

V kom z vašich mladíků vidíte největší talent?

Jak už jsem zmínil, Matúš Čonka. Toho jsme ale koupili, vychovali ho Košičtí. Z našich odchovanců se velice dobře ukazoval Ondra Petrák. Jako devatenáctiletý kluk dokázal udržet stabilní výkonnost a nebýt jeho drobných šrámů, tak třeba utkání v Ostravě nedopadlo tak špatně. Jsou tu ale i další mladí kluci. U nich je ale třeba víc s nimi pracovat z hlediska výchovy. Aby ta pokora byla důležitější než to, kde budou hrát. Měli by mít ambice se nejen dostat do Slavie a hrát stabilně za A mužstvo, ale také do reprezentace všech úrovní nebo přestoupit do zahraniční soutěže, aby Slavii pomohli skrze ekonomiku.

Těch nucených střídání bylo během jara opravdu hodně…

Pětkrát z jedenácti utkání dvě nucená střídání! Můžete střídat třikrát a každý trenér rád střídá z důvodu taktických změn. To se nás prakticky netýkalo.

Můžete vypíchnout hráče z jednotlivých řad, kteří by si zasloužili pochvalu?

Měli jsme dva vyrovnané brankáře. Kamil Čontofalský měl úspěšnější podzim, Martin Berkovec ho skvěle nahradil v průběhu jara. V obraně se stabilizovala stoperská dvojice Martin Latka David Hubáček, z níž hlavně David byl ten důležitější řídící článek. Dodával Martinovi větší sebedůvěru útočit. Ve středové řadě Lukáš Jarolím, dobře mu sekundoval právě Ondra Petrák. Na hrotu se v závěru sezony rozstřílel Zbyněk Pospěch. Kdyby byl zdravý a ještě lépe připravený, tak by těch gólů bylo ještě více. Je to rozený zabiják. Nejen pro nás trenéry (úsměv). Je to prostě jasně zápasový typ. Zápas neošidí, i když třeba trénink by chtěl. Musí se držet na uzdě a v pozoru, což se mi nakonec podařilo a Zbyněk to vrátil na hřišti. Především jeho řešení druhého gólu s Bohemkou bylo něco tak sebevědomého, že by to moc útočníků v české lize nenašlo. Kdyby byl zdravý, mohlo být těch gólů na jeho kontě minimálně deset.

Co se musí změnit, aby Slavia hrála v příští sezoně o vyšší příčky?

V první řadě stabilizovat kádr. Někteří hráči ukázali, že tu perspektivu mají. Jiní to, že na Slavii to je ještě málo, očekávání nenaplnili. Slavia by se měla obklopit více hráči, kteří za ní chtějí hrát přes srdce a neberou ji jen jako zdroj obživy. Máme hodně mladých kluků. V úspěšných týmech v Lize mistrů nebo všech možných ligách najdete dva hráče mladší 24 let, moc jich není. Já jsem obrovským zastáncem mladých hráčů, ale musí se to dělat citlivě a kluci musí do té fáze dospět. Ne aby to bylo za cenu toho, že je sem tlačí manažer. Nesmí si myslet, že jít hrát za béčko nebo dorost je špatné. To není v pořádku. To znamená lepší výběr hráčů, koncepce a vize, v kombinaci s charakterními hráči.

Dá se na tomto současném kádru stavět nebo by potřeboval razantnější zásah?

Zase jsme všichni o rok starší. Střední kategorie hráčů se tu v průběhu sezony objevila. Frejlach, Škoda, Cicman. Ještě jednoho navíc by to sneslo. Měl by to být charakterní hráč, který chce pracovat, ambiciózní kluk. Kdyby přišli dva až čtyři hotoví hráči, tak by to pomohlo. Mezi posily ale musíme počítat i hráče, kteří se vrací po dlouhých zraněních. Čonka, Koreš, Frejlach, Šimeček, Hurka. Už jen toto vytváří zdravé konkurenční prostředí a kluci musí být hladovější. Chytit šanci za pačesy.

Řeší se o příchodu trenéra Rady z Teplic. Jednal jste už s vedením o vaší roli do příští sezony?

Už před koncem soutěže jsem byl informován, že vedení osloví určitou skupinu trenérů. Vedení mi vyslovilo důvěru, že by mojí práci ve Slavii rádo dále využívalo. Nabídlo mi až tři možnosti, čehož si vážím a beru to jako ocenění práce, kterou jsem vykonával. Mám jistotu, že bych měl od nové sezony nějakou funkci mít, ale momentálně nemohu specifikovat jaká bude. Jestli u A mužstva, v managementu klubu nebo u jiného týmu… Prioritní je to, že mne tato příležitost chytla a určitě bych se rád zdokonaloval vedle nového trenéra tak, abych v momentě další příležitosti, byl mnohem lépe připravený a nachystaný splnit ten dluh vůči fanouškům, který jsme si touto zpackanou sezonou natropili. Hlavně pomoct vrátit Slavii na pozice, kam patří.

Kdy odstartujete přípravu na novou sezonu?

Letní přípravu jsem dostal za úkol naplánovat já, takže věřím, že i případný nový trenér v ní neshledá zásadní problémy. Už 14. června kluky čekají testy na FTVS, z nich se budou moct o víkendu ještě probrat a 18. června nastoupíme do přípravy.

Martin Poustka

Narozen: 2. prosince 1975
Hráčská kariéra: Motorlet Praha
Trenérská kariéra: Motorlet Praha (2002 2008, Slavia Praha oddělení skautingu (2008 2009), U16 (2009 2010), asistent B mužstva (2010 2011), asistent A mužstva (2011 2012), trenér A týmu (2012).

Autor: Michal Káva

23.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Miloš Zeman
AKTUALIZOVÁNO
19 23

Kandidát Zeman má největší podporu, každý druhý Čech ho ale odmítá

Jana Nečasová, dříve Nagyová (na snímku vpravo). Vlevo je bývalý premiér Petr Nečas.
AKTUALIZOVÁNO
16 8

Odsouzená měla na Nečase nezdravý vliv a radila jí i kartářka, uvedla soudkyně

V Davli zmizel kus betonového mostu. Podívejte se

Stavbaři rekonstruují most ve středočeské obci Davle opravdu důkladně, kvůli stavbě nového pilíře jeho část zbourali. Pohled na chybějící kus velkého betonového mostu vypadá značně nezvykle. Prohlédněte si fotografie v naší galerii.

Medveděv se na schůzce se Zemanem distancoval od článku o okupaci

Ruský premiér Dmitrij Medveděv se dnes distancoval od článku na ruském armádním webu Zvezda, který obhajoval sovětskou intervenci do Československa v roce 1968. Text podle něj neodráží oficiální stanovisko ruské vlády a jako takový je osobním názorem svého autora. 

Do Česka nás láká školství a zdravotnictví, říká velvyslanec Saúdské Arábie

Česká republika se pro obyvatele Saúdské Arábie stala vyhledávanou turistickou destinací. Mnozí do Čech rovněž jezdí kvůli dobrému zdravotnictví a za vzděláním. Za uplynulý půlrok se počet vydaných turistických víz ze Saúdské Arábie do Česka zdvojnásobil. Uvedl to nový velvyslanec Saúdské Arábie v České republice Najíf Abúd.

Vánoce jsou finančně náročné. Úvěr ale může být špatným pánem

Podle finančních poradců ale i psychologů by úvěry měly sloužit k nákupu jen těch věcí, které nezbytně potřebujeme. Nemá cenu se neúměrně zadlužit a kvůli hezkému Štědrému dni si pak znepříjemnit celý rok. Praxe ale také ukazuje, že mnohé domácnosti si kvůli nedostatečné finanční rezervě nemohou tuto úvahu dovolit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT