Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrba v prosinci skončí v Plzni a ujme se reprezentace

Plzeň - Úspěšný fotbalový trenér Pavel Vrba v polovině prosince skončí v Plzni a od Nového roku se ujme české reprezentace. V klubu úřadujícího mistra využil výstupní klauzuli ve své smlouvě, jeho příchod k národnímu mužstvu následně potvrdil předseda FAČR Miroslav Pelta.

18.11.2013 13 AKTUALIZOVÁNO 18.11.2013
SDÍLEJ:

Pavel Vrba.Foto: Deník

Devětačtyřicetiletý Vrba měl v Plzni kontrakt do června 2015, ve smlouvě ale byla klauzule, podle níž ho klub uvolní. Spekulovalo se o tom, že se jedná o odstupné okolo osmi milionů korun. Pro šéfa asociace Peltu byl Vrba po zářijové rezignaci Michala Bílka a neúspěchu týmu v kvalifikaci o mistrovství světa prioritou a hlavním kandidátem, jenže Plzeň ho nechtěla uvolnit.

"Dopis o využití klauzule, která byla do smlouvy přidána na přání Pavla Vrby při jejím posledním prodloužení, byl představitelům klubu doručený s datem 15. listopadu. Dle plného znění tohoto dodatku bude angažmá trenéra Vrby ve Viktorii Plzeň ukončeno 15. prosince," uvedl tiskový mluvčí klubu Pavel Pillár.

Pelta chce, aby se Vrba ujal reprezentace od 1. ledna 2014 a začal vše připravovat pro nadcházející kvalifikaci na mistrovství Evropy 2016. "Samozřejmě jsem hrozně rád, že získáme trenéra, který má za sebou řadu skvělých výsledků a také uznání a podporu odborné i široké veřejnosti. Nebylo to pro něj jednoduché rozhodnutí. Já ovšem věřím, že to byl krok správným směrem a jsem připraven mu vytvořit podmínky, které si vyžádá," prohlásil Pelta.

Vrbovo jmenování ještě musí schválit Výkonný výbor FAČR, což by měla být formalita. Vrba ještě Západočechy povede ve zbývajících dvou zápasech domácí ligové soutěže i Ligy mistrů.

Viktoria velmi stála o setrvání Vrby v Plzni

Plzeňské vedení Vrbovo rozhodnutí zklamalo. "Nejedná se v žádném případě o jakoukoliv dohodu mezi Viktorií Plzeň, Vrbou a třetí stranou. Viktoria velmi stála o setrvání Vrby ve Štruncových sadech, toto stanovisko bylo velmi striktně opakováno všem zájemcům o jeho služby. Využití klauzule je čistě rozhodnutím Vrby, který dal přednost jiné výzvě. Na základě uzavřených smluv jeho krok respektujeme, ačkoliv ve světle vzájemné komunikace probíhající v minulých týdnech nepopírám obrovské zklamání," uvedl generální manažer Viktorie Adolf Šádek.

O trenérově odchodu vedení jako první informovalo po dnešním odpoledním tréninku hráče Viktorie. Vrba ještě Západočechy povede v lize proti Brnu a Příbrami, v Lize mistrů na Manchesteru City a doma proti CSKA Moskva. "V realitě hektického závěru sezony jsme dali jasnou prioritu sportovnímu hledisku. Věříme, že tým přes složitou situaci zvládne závěr podzimu úspěšně," uvedl Šádek.

Vrba působí v Plzni od října 2008 a udělal z ní špičkový český klub. Dosáhl s Viktorií na dva mistrovské tituly a dvakrát s týmem postoupil do základní skupiny Ligy mistrů. Žádný jiný trenér na lavičce celku české ligy nevydržel tak dlouho jako právě Vrba.

Nyní jeho úspěšná etapa západě Čech skončí a vedení bude muset hledat nového kouče. "Na jakékoliv debaty v tomto směru přijde čas teprve v následujících týdnech," uvedl Šádek. Jako o Vrbově nástupci se nejčastěji spekuluje o Luboši Kozlovi, který je však smluvně vázán v Dukle Praha. Za hlavního kandidáta ho určuje fakt, že se svou trenérskou filozofií Vrbovi blíží asi nejvíce.

Vrba se pro reprezentaci rozhodl správně, míní fotbaloví experti

Fotbaloví experti oslovení ČTK se shodli, že Pavel Vrba udělal správně, když se rozhodl po pěti letech opustit Plzeň a přijmout nabídku šéfa asociace Miroslava Pelty stát se novým koučem české reprezentace. Úspěšný trenér je podle nich správnou volbou a věří, že na lavičce národního celku bude úspěšný.

"Fotbalový národ je spokojený. Je to velké vítězství Míry Pelty na diplomatickém poli. Jde o logický krok. V Plzni se na to dívají asi jinak a nejsou z toho nadšení, ale je třeba to brát tak, že trenér Vrba udělal pro Plzeň už hodně práce. Myslím, že se rozhodl správně," řekl ostřílený trenér František Cipro, který v roce 1996 dovedl Slavii k mistrovskému titulu a k postupu do semifinále Poháru UEFA.

Také další zkušený trenér Petr Uličný považuje Vrbovo rozhodnutí za správné. "Docela jsem byl překvapený, že se to rozhodnutí pořád tak oddalovalo. Souhlasím s tím rozhodnutím, osobně bych mu ho i doporučoval," podotkl Uličný, podle něhož přišla pro Vrbu správná doba pro změnu.

"Měl v Plzni obrovské úspěchy a výsledky. Vydržet pět let u jednoho týmu v Čechách je něco neuvěřitelného, normálně je životnost trenéra tak rok a půl, dva roky. Přišla doba, kdy on si musí uvědomit, že ta změna pro něj bude dobrá. Nejsme v Anglii. Pět let je úžasný výsledek a myslím, že v pravou chvíli odchází k reprezentaci," podotkl Uličný.

Bývalého reprezentačního trenéra Dušana Uhrina staršího, který dovedl národní tým v roce 1996 ke stříbru na mistrovství Evropy v Anglii, překvapilo načasování Vrbova rozhodnutí. "Myslel jsem, že dokončí tento ročník, nebo případně bude na jaře trénovat paralelně. Ale rozhodl se k tomuto kroku. Pro reprezentaci je to dobře, horší je to pro Plzeň, protože není skončený ročník," uvedl Uhrin, který vedl také například Spartu.

Experti se Vrbovi nediví, že nabídku trénovat reprezentaci přijal. "Já jednou od pana Chvalovského také dostal nabídku vést reprezentaci a pak jsem hodně dlouho litoval, že jsem to nevzal," připustil Cipro. "Podle mě je práce u reprezentace trochu lehčí než v klubu, klíčové pro něj bude si vybrat správné lidi a hráče," mínil Cipro.

Podle Uhrina Vrbovi u reprezentace pomůže, že měl velké úspěchy s Plzní. "Já když jsem šel k reprezentaci, také jsem měl velké úspěchy se Spartou. Ten přechod mu to prostě podle mého trochu ulehčí," mínil Uhrin.
Uličný rovněž věří, že reprezentace bude pod Vrbou úspěšná. "Moc bych mu to přál. Je to pragmatický a velmi pracovitý trenér, má velké výsledky v klubu a věřím, že to přenese do reprezentace. Je to výborná volba, kandidát číslo jedna," uvedl Uličný.

S Uhrinem se shodli, že Vrbovi pomůže také to, že je oblíbený mezi fotbalovou veřejností. "Máme dostatek kvalitních hráčů a je to prostě o tom vytvořit dobrou atmosféru okolo týmu. To je to nejdůležitější. Myslím, že by mu mohlo pomoci, že je veřejností vnímaný pozitivně," dodal Uhrin.

Fanoušci těžce nesou Vrbovo rozhodnutí skončit v Plzni

Trenér Pavel Vrba svým rozhodnutím skončit u fotbalistů Plzně nejen těžce ranil vedení Viktorie, ale také rozdělil tábor plzeňských fanoušků. Zatímco půlka z nich to považuje za zradu, druhá část mu děkuje za odvedenou práci a přeje hodně štěstí.

Devětačtyřicetiletý Vrba měl v Plzni kontrakt do června 2015, ve smlouvě ale byla klauzule, podle níž ho klub uvolní. Vedení Plzně chtělo, aby Vrba u týmu pokračoval až do konce smlouvy, ale on se nakonec rozhodl klauzuli využít a přijmout nabídku vést národní tým.

Fanoušci Plzně okamžitě po podvečerním oznámení, že Vrba k 15. prosinci u týmu skončí, zaplavili plzeňský web, který na chvíli zkolaboval. Na fóru a facebooku se pak mezi nimi spustila přestřelka.

Jedna strana fanoušků mluví o zradě, podrazu a velkém zklamání. Mrzí je především to, jak k oznámení došlo a že se Vrba rozhodl uprostřed sezony. Zároveň se domnívají, že tím skončí úspěšné období Plzně.

Právě kvůli těmto rozhořčeným fanouškům se klub rozhodl úterní trénink uzavřít pro veřejnost, aby nemohlo dojít k nepokojům. Velká část fanoušků však Vrbovo rozhodnutí naopak chápe.

"Pane Vrbo - díky co jste za těch pár let tady v Plzni dokázal! Díky vám jsem se po čtyřiceti letech docházky do Štruncáků dožil toho, v co jsem doufal jako v nesplnitelný sen," napsal fanoušek Jan Eichler.

Podobně to berou i další fanoušci. "Je mi to líto, ale musím uznat, že je to super krok kupředu pro český fotbal. Viktorka už víc pomoc nepotřebuje, pan Vrba udělal, co mohl, a tento tým už jen tak dolů nespadne. Je čas pomoc reprezentaci, abychom konečně byli hrdí i na náš nároďák. Pane Vrbo, držím palce a rozumní lidé také," napsal Jaroslav Šindler.

Fanoušci se shodnou minimálně na tom, že by měl klub investovat do příchodu nového trenéra, který bude schopen navázat na Vrbovu práci. Nejčastěji zmiňují jméno Luboše Kozla, který momentálně vede Duklu Praha a o němž se nejčastěji spekuluje, že by mohl Vrbu nahradit. Fanoušci si však umí v roli trenéra představit i dosavadního asistenta Karla Krejčího, který je v klubu od roku 2007.

Vizitka fotbalového trenéra Pavla Vrby (49):

Datum a místo narození: 6. prosince 1963, Přerov
Hráčská kariéra: Přerov (1973-79), Baník Ostrava (1979-81), Prostějov (1981-82), Cheb (1982-84), Baník Ostrava (1984-85), Havířov (1985-93), Přerov (1993-94)
Trenérská kariéra: Přerov (1994-96), Baník Ostrava (1996-04 asistent, květen 2003 hlavní trenér), reprezentace ČR do 20 let (2003), Púchov (2004-06), Žilina (2006-08), reprezentace Slovenska (2006-07 asistent), Plzeň (2008-13)
Trenérská bilance v české lize: 160 zápasů, 93 výher, 40 remíz, 27 proher
Největší úspěchy (jako hlavní trenér): mistr slovenské ligy 2007, 2x mistr české ligy (2011, 2013), vítěz Poháru ČMFS 2010; 2x postup do základní skupiny Ligy mistrů (2011, 2013), osmifinále Evropské ligy 2012
Ocenění: 3x vítěz domácí ankety Trenér roku (2010-12)
Rodina: ženatý, dvě dcery
Ostatní: zastánce ofenzivního fotbalu a momentálně nejžádanější český trenér, který stojí za vzestupem Plzně; jako hráč prošel všemi mládežnickými reprezentacemi, většinou nastupoval jako záložník; v nejvyšší soutěži se v barvách Baníku Ostrava či RH Cheb i kvůli opakovaným problémům s kolenem výrazněji neprosadil; s trénováním začínal v Přerově, v roce 1996 přešel do Ostravy, kde pak dlouho vedl mládežnické týmy Baníku a v jarní části sezony 2002/03 krátce i áčko (jeho prvoligový debut skončil porážkou 0:7 se Slavií); v sezoně 2003/04 se jako asistent Františka Komňackého podílel na titulu Baníku, poté odešel na Slovensko; v říjnu 2008 nastoupil do Plzně a z podprůměrného klubu postupně vybudoval přední domácí celek, který se neztratil ani v evropských pohárech; v říjnu se stal s 152 zápasy rekordmanem nejvyšší soutěže v počtu odkoučovaných ligových zápasů v jednom klubu za sebou; v Plzni měl smlouvu do června 2015 a zástupci Viktorie ho nechtěli uvolnit, Vrba však nakonec využil výstupní klauzuli.

Přehled hlavních trenérů české fotbalové reprezentace:

(v závorce je uvedeno trenérovo období, počet mezistátních utkání a zápasová bilance)

Dušan Uhrin st. (1993 až 1997/48/27-10-11)
Jozef Chovanec (1998 až 2001/45/27-7-11)
Karel Brückner (2001 až 2008/75/50-12-13)
Petr Rada (2008 až 2009/8/2-4-2)
František Straka (2009/1/1-0-0)
Ivan Hašek (2009/5/3-2-0)
Michal Bílek (2009 až 2013/42/16-11-15)
Josef Pešice (2013/3/3-0-0)
Pavel Vrba (od ledna 2014)

Autor: ČTK

18.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:
Těsný únik. Řidič osobního vozu v protisměru neměl proti předjíždějícímu kamionu jinou možnost než zastavit mimo vozovku. Jinak by riskoval fatální čelní střet.
13

VIDEO: Předjíždění kamionů jako kilometrový hazard se smrtí

Bývalá politická vězenkyně Mária Matejčíková převzala 17. listopadu v pražském Národním divadle Cenu Paměti národa. Gratuluje jí moderátor večera Martin Veselovský.
AKTUALIZOVÁNO
1

Ceny Paměti národa dostali političtí vězni a perzekvovaný Šimko

Extraliga po 22. kole: Sparta konečně vítězně. Derby severu pro Vervu

/FOTOGALERIE/ Jedni se po reprezentační přestávce zvedají, druhým to skřípe. Mluvit by o tom mohla brněnská Kometa, která ve středu doma padla s Pardubicemi a v pátek doma nestačila 1:3 na Vítkovice. Pád pokračuje i v Mladé Boleslavi, kde vedení dnes odvolalo trenéra Augustu. Proti Hradci tak tým vedla dvojice asistentů Žabka – Ujčík, ale ani to na výhru nestačilo.

Pražská zoo přivítala nový přírůstek. Mládě guerézy pláštíkové

Mládě guerézy pláštíkové se narodilo v úterý v Zoo Praha. Návštěvníci jej mohou už nyní vidět v expozici těchto primátů, která se nachází v dolní části zoologické zahrady na Opičích ostrovech. Přírůstek má bílou barvu a krátkou kudrnatou srst, kontrastující s rodiči.

Irácká armáda dobyla Rávu, poslední irácké město ovládané IS

Irácká armáda oznámila, že dobyla město Ráva u hranice se Sýrií. Město bylo považováno za poslední útočiště takzvaného Islámského státu v Iráku. Vojenská operace směřující k osvobození Rávy začala v pátek za úsvitu.

Univerzita Karlova ocenila vynikajícího učitele a vzdělávací počin

Univerzita Karlova dnes opět při příležitosti 17. listopadu ocenila vynikající vyučující a vzdělávací počiny. Cenu Arnošta z Pardubic získal profesor Petr Charvát z pedagogické fakulty a tým z právnické fakulty za program Street Law - zažít právo jinak. In memoriam byl v Karolinu oceněn za přínos světové vědě, pedagogické činnosti a popularizaci vědy Jan Suda. ČTK o tom informoval mluvčí univerzity Václav Hájek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT