Ostře nabroušené gilotiny a pořádně rozviklané židle.

Osudy fotbalových koučů v nejvyšší soutěži už po čtyřech kolech možná dopíší své poslední kapitoly. A druh, který je na lavičkách nejvíce v ohrožení?

Ligoví nováčci.

Na chvostu se plácají čtyři týmy se čtyřmi novici u kormidla.

Risk v podobě angažování osvěžující trenérské krve klubům, zdá se, zatím spíše nevychází. Podle fotbalového odborníka Vladimíra Táborského však o úspěchu a neúspěchu nerozhodují jen trenérské rošády, ale aktuální situace a podmínky v celém klubu.

„Musíme brát mužstva komplexně. Nejen podle kouče, který ho právě vede,“ vysvětluje bývalý lodivod Sparty, Hradce Králové či řeckých klubů.

Jenže. Start do nového ročníku může ovlivnit průběh celé sezony. A na poplach v tomto směru bijí hlavně v Liberci.

Tým vedený Michalem Zachem stále ještě čeká na první letošní ligovou výhru. „Tlak na mě, a vůbec na všechny trenéry, je neustálý,“ řekl po poslední ostravské porážce Michal Zach.

A vedení libereckého klubu už o kritické situace začalo minulý týden jednat. Nahlas se u Nisy začíná mluvit o příchodu Josefa Csaplára. Ambiciózní trenér už ostatně dokázal před pěti lety Liberec společně s protřelým taktikem Ladislavem Škorpilem dovést až k mistrovskému titulu.

A pak šel do Slavie, odkud ho vyhodili…

Bídný rozjezd však netrápí jen předloňského mistra. Mizerná bilance po čtyřech kolech je strašákem i pražských nováčků ze Žižkova a Bohemians 1905.

Více bodů po čtyřech kolech zřejmě čekala i vedení v Mostě, Kladně ale určitě i v Mladé Boleslavi. Ta vyhrála poprvé právě až ve čtvrtém kole.

A pět ze zmiňovaných celků vedou čtyři ligoví debutanti.

„Můžeme ale pokračovat v různosti týmů. Například cíle Kladna s Libercem jsou nesrovnatelné. Stejně nesrovnatelný je i tlak na pozici trenéra,“ říká zároveň Táborský.

Čí trenérská hlava padne jako první? „S hodnocením úspěšnosti bych ještě počkal. Minimálně do desátého kola,“ říká Vladimír Táborský.