"Více se prosazují týmy, které to mají založené na týmovém pojetí, oproti týmům, které se spoléhají na výraznou osobnost, jako jsou Portugalsko nebo Švédsko," řekl Trpišovský. "Strašně zajímavě se prezentují týmy z Britských ostrovů. I když nejsou technicky tak zdatné, tak jejich hra je plná soubojů, presinku a napadání a hrají velmi dobře jako tým. I Anglie hraje jinak než v minulých letech," dodal.

"Zaujali mě i Slováci svou komplexností a bojovností, která u nich dříve taková nebyla. A také tou týmovostí. Právě na nich je vidět, že fotbal spěje k týmovosti a nasazení," prohlásil čtyřicetiletý kouč.

Na EURU se prezentuje několik herních systémů

Za netypické pro šampionáty považuje počet různých stylů, jakými se týmy prezentují. "Dříve hrály týmy hodně podobně, teď je tam vidět mnoho různých stylů. Italové hrají výhradně ze stran a na rychlý protiútok, Německo hraje mix kombinačního a rychlého fotbalu, Španělé mají svůj pomalejší fotbal. Pak jsou tam týmy, které hrají jednoduše, hodně presují a vše dávají rychle nahoru. Jiné týmy zas vycházejí z hlubokého obraného bloku. Tolik stylů dříve nebývalo," poukázal Trpišovský.

I to se podle něj projevuje na malém počtu gólů, který poprvé od ME 1980 spadl pod dvě branky na utkání. Souvisí to ale i se změnou formátu, kdy mají reálnou šanci postoupit i týmy s třemi body. "Proto má každý bod velkou cenu. Větší než na minulých šampionátech. Nikdo nechce udělat chybu, jelikož se to dnes těžko otáčí. Proto první půle většinou končí 0:0. Pak se těžko konají přestřelky. Změna formátu určitě přispěla k tomu, že hodně týmů sází na zabezpečenou obranu," míní liberecký kouč.

Překvapený je ale i tím, kolik jasných šancí hráči zahazují. "Na to, jak hráči na turnaji skvěle v plné rychlosti pracují s míčem, je vysoké procento neproměněných šancí. Asi to souvisí s psychikou. Tíha okamžiku. Prostě zazmatkují. I nás to stálo lepší výsledky," dodal.

Standardky spíše nakrátko

Z taktického hlediska si všiml, že stále více týmů rozehrává standardní situace nakrátko. "Hlavně při rozích a přímých kopech ze strany se snaží najít netradiční řešení," poukázal například na gól Polska proti Ukrajině.

Z hráčů ho hodně zaujal turecký mladík Emre Mor, který pomohl vyřadit Českou republiku. "Podal fantastický výkon. Jestli bude takhle pokračovat, tak z něj opravdu bude nový Messi. V osmnácti letech být takhle fotbalový je neskutečné," chválil Trpišovský posilu Dortmundu, jehož je velkým fanouškem.

"Právě z Dortmundu znám Perišiče. Tam se mu tolik nedařilo, ale teď je klíčovou postavou Chorvatska a hraje skvěle. Líbí se mi také Italové, hlavně Giaccherini a stoper Bonucci, který má fantastickou rozehrávku a hraje hodně dominantně. Z těch méně známějších hráčů bych vypíchl i oba pravé beky Anglie Walkera a Clynea," jmenoval Trpišovský, na kterého ale největší dojem udělali Irové.

"Mám rád zarputilé hráče, kteří do toho dávají emoce. Z Irů jsem byl nadšený, jakou ukázali proti Itálii obrovskou touhu po vítězství. Stejně tak z jejich fanoušků. Vůbec atmosféra na stadionech se mi líbí," dodal.

EURO teď nemá vyloženého favorita

Zápasy ve skupinách změnily i jeho názor na favorita mistrovství. "Před turnajem jsem nevěřil Italům. Ale musím říct, že hrají výborně. Je na nich vidět obrovská soudržnost pod vedením Buffona. Myslím si, že pokud dokážou přejít přes Španělsko, tak to mohou celé vyhrát. Němcům naopak teď nevěřím tolik jako před turnajem," doplnil Trpišovský.