Jeho příběh teď hltá celá Anglie. Zatím poslední kapitola je typicky sterlingovská: dupl si a odmítl s Liverpoolem odjet na předsezonní turné do Asie a Austrálie, aby si vytrucoval přestup.

Už na jaře nechtěl podepsat novou smlouvu a v uších mu znělo bučení naštvaných fanoušků.

Až bude definitivně hotovo a poprvé si přetáhne přes hlavu nebesky modrý dres Manchesteru City (mluví se i o Bayernu či Realu Madrid), jeho život dostane malý happy end. Sterling je živým důkazem, že je jedno, kde se narodíte. Můžete prchnout i před vlastním osudem.

Znáte Maverley, jednu z nejodpornějších částí Kingstonu, hlavního města Jamajky? Pokud ne, buďte rádi. Vládnou tam drsné gangy a nejlepší je tudy jen projet, hlavně nevystupovat z auta. V tomhle prostředí Sterling vyrůstal, ale jen do pěti let - pak s maminkou emigroval do Londýna.

„Máma? Jedinečná žena se skvělým instinktem," řekl Sterling magazínu Pro Football. Právě maminčin instinkt z něj udělal fotbalistu, v Anglii měl lepší podmínky než na Jamajce.

V klasické škole se nudil a zlobil, musel odejít do speciální, kde je ve třídě třeba jen šest dětí. „Důležité pro něj bylo, že u nás mohl každý den hrát dvě hodiny fotbal," vzpomíná učitel Chris Beschi, prorok zmíněný v prvním odstavci tohoto textu. „Už tenkrát byl jiný než ostatní. Tušil jsem, že z něj nebude obyčejný dělník nebo mechanik. Hrál jako dospělý: věděl, jak a kam dát přihrávku, nebo kdy má vystřelit."

Jak voní rajský plyn?

To mu zůstalo dodneška. Klame pohybem, létá po křídle (použitelný je na obou krajích hřiště) a dává důležité góly.

Do patnácti hrál v juniorských týmech Queens Parku, jemuž vtipálci jeden čas přezdívali Raheem Park Rangers. První bitvu o Sterlinga v zimě 2010 vyhrál Liverpool, kde si v sedmnácti poprvé zahrál ligu a devět měsíců nato měl premiéru v nároďáku. Jednadvacítku tak nějak přeskočil, na nedávném Euru v Česku nebyl.

Z lumpáren nevyrostl, pořád umí zlobit. Bulvár ho vyfotil s vodní dýmkou i na divoké party, kde zkoušel, co s ním udělá oxid dusný neboli rajský plyn. „Máš pocit, že se takhle chová profík?" krotil ho liverpoolský trenér Brendan Rodgers a stranou si ho vzala i klubová ikona, kapitán Steve Gerrard.

Teď oba odchází - Gerrard na vejminek do Ameriky, Sterling za trofejemi.

Divíte se té šílené sumě, o které se mluví? Skoro dvě miliardy za 20letého kluka? Šéfové Manchesteru City vědí, co dělají. Tyhle peníze se jim brzy vrátí: když si Real Madrid předloni za dvě a půl miliardy korun koupil Garetha Balea, do týdne měl polovinu přestupové sumy zpátky díky prodeji Baleových dresů.

MARTIN MLS