V dresu Fenerbahce totiž úspěšně působil současný slávista Miroslav Stoch a odchovancem Galatasaray je stoper Sparty Semih Kaya.

Oba, zdá se, jen tak něco nepřekvapí. „Turci fotbal milují a dokážou být na něm divocí. O to více při derby, které je největším utkáním mé země,“ vysvětluje sparťan Kaya, jenž nastoupil za Galatasaray k devíti duelům s Fenerbahce.

Miroslav Stoch přikyvuje: „Divočina, to je správné slovo. Tímhle zápasem žije celé Turecko a je nejsledovanější ze všech.“

Kouč Karel Jarolím.
Kdo ještě pojede do Číny? Jarolíma omezují víza

Bitva mezi nesmiřitelnými rivaly je dána také geografickou polohou, zatímco Galatasaray má svůj domov v evropské části Istanbulu, Fenerbahce v asijské.

„Lidé na tribunách jsou úplně šílení a dokážou vytvořit atmosféru, ze které jde mráz po zádech,“ vypráví Kaya. „Během jízdy na stadion náš autobus doprovázeli fanoušci a celou cestu okolo hořela pyrotechnika.“

Pekelné prostředí pohltí každého. „Na hřišti se ale bojuje fér,“ myslí si Stoch. „Tribuny bouří, na trávníku si nikdo nic nedaruje a někdy jsou souboje pořádně ostré, ale hráči se navzájem respektují,“ vzpomíná záložník Slavie. „V Turecku je normální, že lidé házejí nejrůznější předměty na trávník a v derby je to snad ještě běžnější,“ směje se.

Galatasaray venku nevyhrává

Shodou okolností se velká turecká bitva bude hrát ve stejný den jako utkání o krále Prahy. Galatasaray je v tabulce první a na čtvrté Fenerbahce má šestibodový náskok. Ovšem na jeho hřišti nevyhrává. „Nezvítězili u nás devatenáct let,“ říká hrdě sparťan.

Na svůj debut v pražském derby stále čeká, na podzim Kayu, vyřadilo zranění.

„Brankář Bičík mi vyprávěl, že pokud prohrajete, nemůžete jít ve městě do restaurace ani do obchodu,“ popisuje nepříjemné chvilky.

Slávista Stoch podobnou zkušenost nemůže mít. Zatím hrál jen jednou, v září přispěl k vítězství červenobílých 2:0. Podobný výsledek by bral také na Letné.

„Miluji podobné zápasy, kvůli nim člověk dělá fotbal. Věřím, že se opět budeme radovat my,“ vzkazuje.

Jak vše dopadne? To se dozvíme v sobotu večer okolo půl osmé.