Cíl mají jasný. „Naše generace by mohla mít vrchol právě v Kataru,“ pronesl Tomáš Souček, od úterý dvojnásobný Fotbalista roku a také nenápadný (jen mimo hřiště) tahoun české reprezentace.

Mužstvo kouče Jaroslava Šilhavého včera rozjelo boj o postup na světový turnaj, kam se Česko v samostatné historii dostalo pouze jednou. Parta kolem Pavla Nedvěda v Německu v roce 2006 nepostoupila ze skupiny.

Teď je tu tedy další pokus. Jenže už jen start kvalifikace symbolizuje, o jak zvláštní půjde podnik. Vždyť hned první zápasy ovlivňuje covid, týmům budou scházet hráči kvůli různorodým karanténním pravidlům.

Češi například v sobotu proti Belgii, která si bude za dvacet měsíců rozhodně dělat zálusk na titul, oželí všechny borce hrající v Německu, tedy i prvního útočníka Patrika Schicka a kapitána Vladimíra Daridu.

„Mrzí mě to, ale takové jsou restrikce,“ pronesl Darida. „Světový šampionát je velkou motivací. Zažil jsem Euro, to je krásný turnaj, ale mistrovství světa je samozřejmě víc,“ dodal.

V případě Kataru to bude platit rozhodně. Už jen ty kontroverze, které se kolem něj točí…

Kontroverze kolem turnaje v Kataru

Jednoznačně půjde o turnaj luxusu. Pořadatelé do něj „vrazí“ 20 miliard dolarů, což se projeví především na úrovni stadionů.

Jenže i tady ihned najdeme podivnost. Aréna Al Wakrah Stadium pro 40 tisíc lidí připomíná mnoha lidem ženský pohlavní orgán. „Je to trapné, když někdo přijde s takovými nesmysly. To je tím pádem všechno s dírou vagína?“ rozčilovala se známá britská architektka Zaha Hadidová, jež stavbu navrhla.

Na jejím výtvoru je však vidět i druhá stránka, technická vymazlenost, zejména dokonalý klimatizační systém. Hráče i fanoušky bude ve vedrech (ano, ta v Kataru budou, byť se hraje v zimě) osvěžovat sto jednotek.

Stadiony však budí také zděšení. Při jejich výstavbě zemřelo na 7 tisíc lidí a to jen podle oficiálních zpráv. Katar je kvůli tomu kritizován. Zároveň je upozorňováno na fakt, že jde o migranty z Pákistánu, Nepálu, Bangladéše či Srí Lanky, kteří jsou v Kataru za otroky. Při příjezdu musí odevzdat pas.

V Nizozemsku dokonce vznikla výzva, aby byl turnaj týmem bojkotován. Svaz to odmítl. „Ano, taky jsem tam byl vlastně vězněm,“ přiznal nizozemský kouč Frank de Boer, jenž v Kataru před patnácti lety dohrával profesionální kariéru. „Nesměl jsem jen tak odjet. Doufejme, že se v zemi, o níž pochybujeme, už turnaj hrát nebude.“

„Stejně jako v případě rasismu bychom s tím měli něco udělat,“ dodal Georginio Wijnaldum, kapitán Nizozemců a hvězda Liverpoolu.

Nedá se však předpokládat, že dojde k bojkotu.

Katar o luxusně drahé mistrovství nepřijde.