Fotbalisté Slavie nesplnili vytyčený cíl. Sešívaní nedokázali postoupit ze snadné skupiny Konferenční ligy, ve které byli jednoznačným favoritem, a teprve podruhé za posledních pět sezon budou na jaře chybět v evropských pohárech. To je pro českého giganta jednoznačný propadák.

Slavia ve skupině získala jen osm bodů za dvě vítězství, remízy i porážky. Předseda představenstva klubu Jaroslav Tvrdík zašel po posledním utkání se Sivassporem (1:1) do hráči do kabiny a k týmu promluvil. Žádný kartáč ale nepřišel. Zklamaný boss zvolil motivační proslov.

Fotbalisté Slavie usilovali proti Sivassporu o postup v Konferenční lize. Nepovedlo se...
Pohárové adieu... Fotbalisté Slavie se loučí s Evropou už na podzim

„Jaroslav Tvrdík v kabině opravdu byl. Jeho řeč byla motivační, tým chtěl povzbudit za bojovné výkony, ačkoliv se podzim nepovedl. Apeloval na nás pozitivně, aby se vypadnutí nepromítlo do jara. Viděl na hráčích, jak jsou zklamaní,“ prozradil kouč Jindřich Trpišovský.

Tvrdík poté pověsil na Twitter příspěvek, ve kterém zhodnotil učinkování Slavie v Evropě. „Šest let za sebou základní skupina evropských soutěží. Česky rekord. Vybrali jsme si slabší rok. Co vás nezabije, to vás posílí. Víme, kde jsme udělali chyby. Velmi nás to mrzí a nehledáme alibi. Budeme tvrdě pracovat. Příští rok se vrátíme. Silnější. Děkujeme fanouškům za podporu,“ tweetoval večer slávistický šéf.

„Byli jsme favorit skupiny, chtěli jsme postoupit, jsme zklamaní, že se to nepovedlo. Z šesti zápasů jsme vyhráli jen dva, to je málo na postup. Musíme si z toho vzít ponaučení, abychom se vrátili zpět na pozici, ve které chceme v Evropě být,“ doplnil Trpišovský.

České kluby po vyřazení Slavie nebudou mít poprvé od ročníku 2019/20 zastoupení v jarní fázi pohárů. Zároveň těžko udrží pozici v první patnáctce žebříčku národních koeficientů UEFA, což by znamenalo, že v přespříští sezoně budou mít na evropské scéně znovu jen čtyři zástupce.

Jan Klíma od června trénuje brankáře v indonéské Persiji Jakarta.
Kúdelu neodsuzujte, říká český kouč z Indonésie. Fotbal stopla tragédie

„Ztráta českého koeficientu, který se očekává, nás mrzí. Minulé sezony jsme do něj silně přispívali, letos je to ale zklamání,“ přiznal trenér Trpišovský.