Fousek navázal někdejšího svazového předsedu Františka Chvalovského, který byl členem výkonného výboru UEFA mezi lety 1996 až 2002. V roce 2011 neúspěšně kandidoval Ivan Hašek, jenž v té době rovněž vedl český fotbal. Nejvýše postaveným českým funkcionářem v novodobé historii byl bývalý předseda svazu Václav Jíra, který v letech 1978 až 1992 zastával post místopředsedy UEFA. „UEFA i zahraniční asociace také silně vnímají a oceňují změny, práci a projekty, které jsme včeském fotbale za dva roky udělali, a ve kterých chceme pokračovat. Moje zvolení je krokem, který pomůže českému fotbalu se zase posunout o kus dál,“ řekl Fousek.

Horst Siegl
Křetínský? Myslí si, že může všechno, říká Siegl. Vzpomíná na Macha a Starku

Fousek se v mezinárodním fotbale pohybuje desítky let. Působil v řadě orgánů UEFA i FIFA, které ho vyslaly i na 19 zahraničních misí s úkolem pomoci řešit problémy tamních asociací. Tři roky působil jako expert FIFA a UEFA v Řecku. „Je to největší úspěch v mé funkcionářské kariéře a beru to nejen jako uznání a ocenění svých schopností, ale především jako obrovskou poctu i prestiž pro český fotbal. Silný mandát, který mi udělilo tolik fotbalových svazů zcelé Evropy, těší i nesmírně zavazuje,“ zdůraznil předseda FAČR.

Šedesátiletý český funkcionář dnes obdržel 40 hlasů z 55 možných, což byl mezi zvolenými delegáty třetí nejvyšší počet. V konkurenci dalších deseti kandidátů se tak vešel mezi sedmičku nově zvolených členů výkonného výboru. Celkem se obměnila devítka z celkových 19 členů, aklamací se uskutečnila volba ženské členky Laury McAllisterové z Walesu a Němce Hanse-Joachima Watzkeho, kteří neměli protikandidáta.

Čeferin stojí v čele UEFA od roku 2016, kdy kvůli zákazu činnosti za porušení etických pravidel rezignoval Francouz Michel Platini. Pokud vydrží ve funkci po celé čtyřleté období, stane se po Lennartu Johanssonovi ze Švédska druhým nejdéle sloužícím šéfem UEFA. Johansson byl předsedou mezi lety 1990 a 2007.

Většina delegátů a zástupců 55 členských asociací doprovodila Čeferinovo potvrzení ve funkci dlouhým potleskem vestoje. „Děkuji všem za podporu, znamená to pro mě opravdu hodně. Je to velká pocta, ale ještě větší zodpovědnost. Udělám maximum, abych vás ani celý fotbal nezklamal,“ uvedl Čeferin, jenž mimo jiné znovu varoval před myšlenkou některých evropských velkoklubů na založení superligy, která by byla přímou konkurencí výkladní skříně UEFA Ligy mistrů.

Petr Rada je od léta trenérem Dukly Praha a objíždí druholigové stadiony.
Radovi se nelíbí druhá liga: Jsme na chodbě, je to Uzbekistán, řekl v Drnovicích

UEFA oznámila i výsledky hospodaření za sezonu 2021/22. Asociace měla rekordní příjmy 4,05 miliardy eur (asi 94 miliard korun). Z toho 3,3 miliardy eur (80 miliard korun) vrátila mezi kluby a národní asociace. Největší příjmy byly z Ligy mistrů. V sezoně 2023/24 počítá UEFA s příjmy takřka sedm miliard eur, především díky evropskému šampionátu, který se uskuteční v Německu.