Trenér vicemistrů Evropy z Anglie 1996 Dušan Uhrin byl zařazen mezi kandidáty reprezentačního kouče. Ale jen se směje: „Je to jasné, dostane to Pepik Chovanec.“

Jste rád, že se naplní doporučení trenérské komise, jejímž jste členem?

Jsem rád. Komise doporučila Pepika a mě, ale já jsem řekl, aby zvážili i věk… Nechci nikdy mluvit proti trenérovi, ale je šťastné, že se Toppmöller sám vzdal.

Protože jde o cizince, nebo o něho osobně?

O něho. Mám o něm velice dobré informace z Gruzie (Uhrin naposledy dovedl tým Dinamo Tbilisi k titulu, pozn. red.). Nechci to víc rozebírat.

Dospěl už tedy český fotbal k cizinci na lavičce?

Myslím, že ano. Ale musí mít kvalitu, zkušenosti, být skutečná persona. Pak může dostat nároďák, nebo Spartu i Slavii.

Toppmöller se přece navíc sháněl na poslední chvíli…

Hodně vzruchu kolem toho bylo. Jako bychom funkci nabízeli za každou cenu. A kolem byla legrace, nedůstojná národního mužstva, které se drží dlouho mezi deseti nejlepšími na světě. Namísto takové frašky se měl nástupce hledat už od chvíle, kdy Karel řekl, že skončí (v březnu, pozn. red.).

Dostala trenérská komise od vedení svazu nějaké zadání při hodnocení kandidátů, chystala jim požadavky?

Ne, byli jsme vyzváni o názor až ke konci, na poslední chvíli. Já měl v šestadevadesátým oponentní skupinu s Pospíchalem a dalšími, sám jsem si je vybral. Z velkých turnajů se dělaly odborné analýzy. Teď jsem marně žádal o jediný lístek na zápas…

Chovanec však tři roky netrénoval, nebude mu to scházet?

Měl by si vzít asistenty i oponentní skupinu, a čerpat ze širšího spektra názorů.

To znamená ponechat asistenta Radu vzhledem ke kontinuitě práce?

To bych nechal na něm. Ale určitě by aspoň dva asistenti měli u reprezentace pracovat na plný úvazek. Jde o koncentraci na práci, plno času strávíte na cestách. Já jezdil za Tomášem Skuhravým do Itálie přes noc. Jednou jsem s jeho klubem i spal v hotelu. Jen takhle získáte přehled, vidíte, jak na tom hráči jsou.

Trenér Brückner teď říkal, že mu stačí video…

Nestačí. Musí vidět celé hřiště, atmosféru, bavit se s lidmi okolo.

Část expertů Chovance kritizuje, že nesleduje progresívní trendy…

Je to všeobecně respektovaná osobnost. Nevidím jiného, kdo by to teď mohl dělat. Nelíbí se mi kritika Milana Luhového, která mířila i do trenérské komise. Jsou tam trenéři, co mají něco za sebou. Můžou do toho přece mluvit a jejich názory by se měly respektovat. Milan nikdy nedělal u mužstva. Je jednoduché do toho jen mluvit. Stejně pan Košťál, možná je manažer, ale co víc dokázal?

V roce 1993 jste dostal dost času na přípravu v reprezentaci?

Skončil jsem ve Spartě a šel jsem hned. Ale měl jsem půlrok na hledání hráčů, realizačního týmu.

A když jste se loučil?

Oznámil jsem to dva měsíce předem a doporučil Brücknera a Pepika jako nástupce. Na Poháru FIFA v Rijádu v prosinci s panem Chvalovským jsem to potvrdil na ambasádě. Přemlouvali mě hodně, abych zůstal…