Pokračující problémy s přípravou Eura 2012 budou mít možná za následek odebrání pořadatelství Ukrajině i Polsku.

Evropská fotbalová federace UEFA se několikrát ústy svého předsedy Michela Platiniho nechala slyšet, že stavba nových stadionů i potřebný rozvoj infrastruktury jsou daleko za stanovenými termíny.

Obě země se nyní navíc potýkají s rozsáhlou korupcí.

„Stav příprav už je takřka kritický, protože jsme v čím dál větším skluzu za harmonogramem příprav, stanoveným UEFA,“ uznal agentuře AFP i prezident ukrajinského fotbalového svazu Grygorij Surkys.

Požadavkům UEFA momentálně neodpovídá ani jeden ze stadionů. Největší skluz má výstavba nového fotbalového stánku ve Varšavě, který by měl hostit úvodní duel celého šampionátu. Naopak „finálový“ stadion v Kyjevě pro 85 tisíc diváků už dostává reálné obrysy.

Ještě horší je to v obou zemích s infrastrukturou. Na Ukrajině nesplňuje požadavky žádné z mezinárodních letišť, dostatečně nefunguje hromadná doprava, a organizátoři zatím nesplnili ani ubytovací kvóty.

„Přípravné práce jsou mnohem pomalejší, než by mohly být,“ říká starosta Doněcku Alexandr Lukjančenko.

S dopravou jsou problémy i v Polsku. Zdejší silniční síť rozhodně neodpovídá evropským standardům a například cestu z Gdaňsku do 1 900 km vzdáleného Doněcka nelze kvůli neexistenci dálnic zvládnout autem za méně než 24 hodin. Vlakem pak ještě dvakrát tolik.

O pokračování příprav nebo odebrání pořadatelství by měla rozhodnout červnová inspekce UEFA, v jejímž čele bude sám Platini.