Výsledky totiž rozhodnou o tom, v jakém výkonnostním koši budou Češi při losování turnaje.

Svěřencům Pavla Vrby by se hodilo, kdyby Ukrajina a Bosna nepostoupily. V tom případě by národní tým v tabulce koeficientů udržel víc než zajímavou pozici ve druhém koši a los by jim mohl přisoudit papírově snazší základní skupinu.

Ukrajina je však největším favoritem barážových soubojů. Se Slovinskem sice nevyhrála ani jeden ze čtyř duelů v 90. letech a v roce 1999 s ním vypadla v baráži, přesto si proti nadcházejícímu soupeři hodně věří.

"Ano, prohráli jsme všechny své dosavadní baráže, ale to je historie. Koukáme se dopředu a jsem si jist, že to změníme," uvedl trenér Michail Fomenko.

Slovinsko navíc ve skupině (s Anglií a Švýcarskem) zrovna nezářilo - prohrálo třeba s Estonskem.

Nervy v závěru skupiny

Bosna bude proti Irsku usilovat o druhý postup na vrcholnou akci. Vzpomínáte na loňské léto?

V premiéře si zahrála na světovém šampionátu v Brazílii. Pomohla Džekovi a spol. tahle zkušenost? Zachránili účast v baráži po nepovedeném vstupu do kvalifikace na poslední chvíli, když vyhráli závěrečné tři zápasy.

"Po těch nervech v závěru skupiny je dobře, že jsme v situaci, kdy jsme pány svého osudu a máme to ve svých rukách," podotkl trenér Bosny Mehmed Baždarevič.

Bookmakeři dávají oběma týmům stejné šance na postup. "Jestli je tady nějaká malá výhoda, tak je to odveta doma," řekl irský trenér Martin O'Neill.

Švédsko na Dánsko neumí

Zbylé dvě dvojice tvoří Norsko s Maďarskem a Švédsko s Dánskem. Švédové s hvězdným útočníkem Zlatanem Ibrahimovicem zkusí odčinit nezdar z minulé baráže o světový šampionát s Portugalskem, nicméně s Dánskem poslední čtyři zápasy prohráli a nedali v nich gól.

Čtyři vítězové baráže zkompletují 24 účastníků evropského šampionátu. Tolik mužstev bude hrát na mistrovství poprvé.

Češi na závěrečný turnaj, který začne 10. června, postoupili jako vítěz skupiny A, načež tým nyní čekají přípravné duely.

Program baráže:

Norsko - Maďarsko (12. listopadu a 15. listopadu)
Bosna a Hercegovina - Irsko (13. a 16. listopadu)
Ukrajina - Slovinsko (14. a 17. listopadu)
Švédsko - Dánsko (14. a 17. listopadu)