Oba bývalí funkcionáři čelili obviněním z korupce, špatného hospodaření, zpronevěry prostředků FIFA a padělání dokumentů. Státní zástupce Thomas Hildbrand navrhl dvacetiměsíční podmínku se zkušební dobou na dva roky, soud ale nakonec někdejší šéfy světového a evropského fotbalu osvobodil.

"Nezávislý soud konečně uznal, že v této kauze nedošlo k provinění. Můj klient je nyní zcela osvobozen," citovala agentura AFP Platiniho obhájce Dominica Nellena.

"Jsem šťastný i za všechny své blízké, že jsme se po sedmi letech lží a manipulací konečně dočkali spravedlnosti. Pravda konečně vyšla najevo. A znovu opakuji: tohle je boj proti nespravedlnosti, který nikdy nevzdám. První kolo jsem vyhrál," uvedl Platini.

Obvinění funkcionáři vypovídali před tříčlenným tribunálem u soudu v Bellinzoně od 8. do 22. června. Vinu opakovaně odmítli s argumenty, že vše bylo legální a schválené odpovědnými orgány FIFA. Platini dostane zabavenou částku zpět a navíc obdrží i odškodné ve výši 142 tisíc švýcarských franků (3,5 milionu korun). Blatter má podle agentury SID nárok celkem na 102 tisíc švýcarských franků (2,5 milionu korun).

"Mám velkou radost. Uvidíte, že i reakce z fotbalového prostředí budou pozitivní. Pro fotbal jsme toho oba udělali hodně," řekl Blatter.

Platini v únoru 2011 od Blattera obdržel dva miliony švýcarských franků jako odměnu za poradenskou činnost. Sedmašedesátiletý Francouz plnil roli konzultanta od roku 1998, kdy se Blatter stal prvním mužem světového fotbalu, do roku 2002. Podle šestaosmdesátiletého Švýcara si někdejší francouzský reprezentant řekl o milion franků ročně, FIFA si ale takový plat nemohla dovolit, a tak byl podepsán kontrakt jen na 300 tisíc a vyplacení zbytku peněz podle svých výpovědí stvrdili "gentlemanskou dohodou".

Státní zástupce namítal, že FIFA prokazatelně měla dostatečné finanční rezervy a k žádné ústní dohodě dojít nemuselo. Podle soudu ale nelze podvod prokázat a je tedy nutné ctít presumpci neviny. Blatter s Platinim uspěli i s argumentem, že jim chyběl jasný motiv - bývalý slavný fotbalista byl podle svých slov finančně dobře zajištěný a Švýcar by z transakce nijak neprofitoval.

Státní zástupce se snažil prokázat, že odměna pro Platiniho mohla sloužit jako úplatek a zajištění podpory ve volbách předsedy FIFA v roce 2011, ve kterých byl Blatter znovuzvolen. "Soud pro nedostatek přesvědčivých důkazů rozhodl o nevině, ale otázka, zda platba souvisela s volbami, musí zůstat otevřená," upozornil Hildbrand.

Už v roce 2015 dostal trojnásobný držitel Zlatého míče Platini, jenž byl i místopředsedou FIFA, za přijetí peněz od Blattera osmiletý zákaz působení ve fotbale. Po sérii odvolání dosáhl snížení trestu na čtyři roky, který mu vypršel v říjnu 2019. Blatterův šestiletý zákaz skončil loni v říjnu, od FIFA ale dostal za korupci další, který vyprší v roce 2027.