Olomouc v týdnu před klíčovým zápasem v záchranářském boji proti Baníku Ostrava odvolala trenéra. Zdeňka Psotku vystřídal u kormidla Ladislav Minář. „Vyzkoušelo se už tady hodně věcí, snad nám tato pomůže," říkal muž, který měl na trenérském pádu svůj podíl. Kdyby proměnil velké šance v posledních dvou zápasech, mohlo být všechno jinak. „Asi všichni vědí, že nejsem žádný střelec. Takových šancí už jsem nedal. Nemělo by mě to zlomit," tvrdí Varadi.

Jak jste se dozvěděli, že vás povede nový trenér?
Informovali nás telefonicky, pak jsme si to řekli mezi sebou. Zatím je brzo na to něco hodnotit. Měl by to být nový impuls. Tak snad nám to pomůže.

Po zápase na Slovácku jste se připravovali individuálně, jak vám to vyhovovalo?
Byly dva dny volna a v úterý individuální trénink. Dnes (rozhovor vznikal ve středu pozn. red.) to bylo takové záběhové a od zítřka už najedeme na klasický předzápasový cyklus a budeme se soustředit na Ostravu.

Co nejdůležitějšího vám zatím trenér Minář říkal?
Hlavně abychom měli hlavy nahoře a že to prostě musíme zvládnout. Budeme pro to dělat všechno.

Pomůže výměna trenéra? Pochopitelně za výsledky není zodpovědný jen on.
To není asi úplně na mně, abych hodnotil, jestli za tu situaci, ve které jsme, může trenér. Hráči na tom pochopitelně zásluhu mají taky. Vedení se rozhodlo pro změnu, protože soudí, že ji potřebujeme. Vyzkoušelo se tady už hodně věcí, tak doufejme, že tahle už nám pomůže. Na hřišti jsme ale my. Nemůžeme to svádět na trenéra.

Řeknu-li to s nadsázkou trochu tvrdě, tak i vy máte na pádu trenéra Psotky svůj podíl. Proti Příbrami i Slovácku jste zahodil veliké šance. Dát gól, mohlo být všechno jinak.
Každý vidí, že jsem neproměnil teď ty šance, ale že jsem udělal doma tři body s Bohemkou a bod s Boleslaví, na to si vzpomene málokdo. Ale tím se nevymlouvám. Ty šance jsem dát měl, bylo to do prázdné branky. Každý ale asi ví, že nejsem žádný střelec. Já už jsem takových šancí nedal. Myslím, že na to mám dost zkušeností, abych se z toho otřepal.

Takže se tím nijak neubíjíte?
Nemělo by mě to zlomit. Ve chvíli, kdy ta branka nepadne, tak jsem samozřejmě naštvaný. Ale musím jít dál. Všechno to může změnit jedna šance. Doufám, že už se to opakovat nebude.

V důležitém pondělním zápase hostíte „váš" Baník Ostrava, kde jste strávil velkou část kariéry. Jaké to je, když situace může vyústit, že sestup postihne buď vás, nebo Baník?
Na to řešit, jestli jsem z Ostravy, nebo jsem v minulosti hrál za Baník, teď vůbec není čas. Jsem v Sigmě a rvu se za ni. Jde nám o tři body, které musíme proti nim doma získat. Ostrava do ligy určitě patří a nechtěl bych, aby spadla. Pokud to půjde, budu rád, když se zachrání, ale v první řadě hrajeme o sebe. Snad to nakonec dopadne. dobře pro všechny.

Co změní Minář?
Za necelý týden se dá zvládnout spousta věcí. Ale napravit v tak krátkém čase pošramocenou psychiku fotbalového mužstva? To je skoro nemožná mise. „Zeptejte se pana Brücknera, co by zvládl změnit," odvětil s lehkým úsměvem Ladislav Minář po prvním tréninku v roli kouče fotbalové Sigmy. Nic jiného než splnit tuhle „mission impossible", mu ale nezbývá.

Zápas s Baníkem Ostrava, který se hraje příští pondělí, může být pro zbytek bojů o záchranu zcela klíčový. Hanáci po něm jedou na Spartu, pak přivítají Znojmo a cestují do Liberce. K záchraně přitom potřebují stále alespoň šest bodů, i když ani ty nedávají stoprocentní jistotu.

A tak Minář dělá, co může, aby spící růženky probudil. „Hlavy nahoru. Může se stát, že vás soupeř bude v zápase trápit a chvíli bude lepší, ale nesmíme to vzdávat. Nechci vidět žádnou rezignaci," hartusil několikrát během středeční přípravy.

Kvalitu na záchranu v lize olomoucký tým stále má. Jen je třeba, aby v to znovu uvěřil a pak i prodal v pondělí na hřišti.