Reakce Sparty po čtvrteční výhře 1:0 nad slavným skotským klubem je ostrá. A netýká se samotného dění na trávníku, ale toho, co přišlo poté. Fanoušci Rangers, zřejmě jen těžko rozdýchávající fakt, že po jarní lekci od Slavie znovu nestačili na klub z Prahy, zaplavili sociální sítě spoustou urážek a útoků.

Důvod? Záložník Kamara („hrdina“ jarní kauzy se slávistou Ondřejem Kúdelou) měl být během zápasu, který sledovalo přes 10 tisíc dětí, opakovaně rasisticky urážen.

Je fakt, že při jeho kontaktech s míčem a obzvlášť pak při jeho vyloučení ve druhém poločase dětské publikum bučelo, ovšem to je na fotbale mnoho desítek let trvající tradice. Na nepopulární soupeře se zkrátka a dobře píská nebo bučí… Rasistické „hu hu hu“, kterým někteří příznivci udělali Spartě ostudu v duelu s Monakem (a kvůli kterému tentokrát nesměli na stadion) zní přece jen jinak.

„Je naprosto neuvěřitelné, že po zápase musíme sledovat útoky na nevinné děti a čelíme neopodstatněným obviněním z rasismu. Urážení dětí v online prostoru i v médiích je neakceptovatelné, zoufalé a směšné,“ uvedla Sparta v pátečním prohlášení, které zveřejnila v češtině i v angličtině.

Právník útočí, Tvrdík souhlasí

K fanouškům Rangers se totiž přidala i některá britská média, o rasismu a údajně nenávistné atmosféře mluvil i trenér skotského celku Steven Gerrard (a pletl si přitom Spartu se Slavií).

Korunu tomu nasadil Kamarův právník Aamer Anwar, jeden z nejvýmluvnějších aktérů Kúdelova případu a ohnivý kritik rasismu, či spíše toho, co za něj považuje. „Kdy už UEFA konečně řekne, že čeho je dost, toho je příliš?“ tázal se po duelu na Spartě.

„V českém prostředí už by se jeho jednáním zabývala advokátní komora. Jeho aktivistickým přístupem a online šikanou by se měla zabývat příslušná instituce ve Skotsku. Vyvolávání xenofobních tendencí a slovní útoky na bezbranné děti jsou za hranou morálky a slušného vychování,“ zlobí se Sparta.

Po bok jinak zarytého nepřítele z Letné se postavila i Slavia, která má s Glasgow Rangers nevyřízené účty od jarních bojů v Evropské lize. „Podporujeme stanovisko AC Sparta Praha a plně souhlasíme s jeho obsahem,“ napsal na Twitteru slávistický šéf Jaroslav Tvrdík.

Potíž je v tom, že s českými kluby v čele s pražskými "S" se už v západní Evropě táhne špatná pověst kvůli nezpochybnitelným rasistickým incidentům v minulosti. Střety s Rangers jen přilévají olej do ohně. 

Přidávají se i politici

Už proto se dá pochybovat o tom, že volání Sparty po ukončení všech ataků bude vyslyšeno. „Žádáme zástupce Rangers FC, aby se podíleli na zastavení xenofobní atmosféry směřující k našim dětem, naší překrásné zemi a jejím obyvatelům.“

Podobně jako na jaře se do kauzy zapojili i politici. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek dokonce uvedl, že si kvůli urážkám českých dětí (fotbalista a poradce Skotské fotbalové asociace pro rovnoprávnost a diverzitu Marvin Bartley na Twitteru dost nevhodně přirovnal děti na zápase na Letné ke zkaženému ovoci) po víkendu předvolá britského velvyslance a bude s ním situaci řešit. 

"Češi nejsou zkažené ovoce či národ rasistů," přidal se ministr vnitra Jan Hamáček v reakci na už zmíněný tweet Marvina Bartleyho (mimochodem v roce 2017 usvědčeného a potrestaného za vyhrožování mladé ženě), který svůj útočný příspěvek doprovodil fotkou shnilých jahod.