Petr Čech jako jediný český fotbalista nastupuje za přední evropský klub

Čtyřiatřicetiletý Čech sice v létě po mistrovství Evropy ukončil reprezentační kariéru, i tak se nadále pohyboval na předních místech většiny hlasovacích lístků.  S Arsenalem je aktuálně na druhé příčce anglické ligy o tři body za Chelsea a s 15 inkasovanými góly v 15 zápasech má třetí nejlepší bilanci v soutěži.

"Těší mě, že lidé ocenili mou aktuální výkonnost. Daří se i Arsenalu a v klubu může panovat spokojenost. Měli jsme dlouhou šňůru bez porážky, která sice v poháru skončila, ale není možné vše vyhrát. Důležité je, že i v zápasech, kdy se nám nedařilo, jsme dokázali bodovat. To je rozdíl mezi Arsenalem v této sezoně a té předchozí," řekl Čech, jenž věří, že by Arsenal mohl v této sezoně slavit úspěch.

Čech chyběl jen na pěti z 57 hlasovacích lístků. Většina novinářů ho navíc umístila na první místo. Po podzimní části ankety tak vede s náskokem 134 bodů a má nakročeno k dalšímu rozšíření sbírky deseti prvenství. Od sezony 2004/05 ho dokázali porazit jen Pavel Nedvěd (2008/09) a David Lafata (2014/15).

Tentokrát je pro vítěze připravena nová trofej

"Tak třeba přibude do mé sbírky. Mám desetkrát tu starou trofej, tak by bylo zajímavé začít s novou," připustil Čech, že ho prvenství stále láká.

Alespoň jednou se na prvním místě hlasovacích lístků objevilo 8 fotbalistů. Vedle Čecha (29x) to byli Dočkal (12x), Kadeřábek (7x), Ladislav Krejčí (3x), Tomáš Sivok (3x), Vladimír Darida (1x), Lafata (1x) a Jakub Brabec (1x).

Lídr ligy Viktoria Plzeň má v elitní jedenáctce dva zástupce, stejně jako třetí Sparta. Západočeský útočník Michael Krmenčík, jenž se dostal i do reprezentace, dokonce jako nováček v anketě proklouzl na deváté místo. Naopak druhá Slavia má zastoupení až ve druhé desítce. Alespoň jeden bod dostalo 51 fotbalistů.