Maradonu pohřbili ve čtvrtek zhruba ve 20:00 místního času (kolem půlnoci SEČ) při soukromé ceremonii na hřbitově Jardín Bella Vista na předměstí argentinského hlavního města.

Diego Maradona ve čtvrtfinále MS 1986 proti Anglii. Dal v něm dva góly. Jeden z nich rukou a druhý po neskutečném slalomu přes půl hřiště.
Sudí, který neviděl Boží ruku, vzpomíná na Maradonu: Byl to génius

Desítky tisíc lidí měly ve čtvrtek možnost se s mistrem světa a argentinským národním hrdinou naposledy rozloučit v prezidentském paláci. Tisíce fanoušků lemovaly také cestu, po které auto s jeho rakví pokrytou argentinskou vlajkou jelo na hřbitov v severovýchodní části Buenos Aires. Mnozí z lidí se snažili vozu dotknout, když musel zastavit kvůli husté dopravě.

Boží ruka, životní pády i vzestupy. Vše o Maradonovi čtěte v našem specálu ZDE.

Další fanoušci následovali kolonu aut s policejním doprovodem na místní dálnici v troubících vozech a na motocyklech. "Diego nezemřel, Diego žije v lidech," skandovali lidé, když Maradonovy ostatky dorazily ke hřbitovu. Stovky lidí tam blokovaly cestu, skandovaly a tančily, než průjezd uvolnila policie. Obdivovatelé mistra světa z roku 1986 pokračovali v lomozu i poté, co začal samotný pohřeb.

Prezident Alberto Fernández bezprostředně po Maradonově úmrtí vyhlásil třídenní státní smutek a uvedl, že bývalý fotbalista bude mít státní pohřeb. Na přání rodiny byla ale ceremonie nakonec soukromá.

Eskalované napětí ve frontě

Veřejnost se s Maradonou měla možnost rozloučit ve čtvrtek během dvanácti hodin, kdy byla rakev s jeho ostatky vystavena v prezidentském paláci. Rozloučení provázely před palácem násilné střety s policí, jež vedly ke zraněním a zatčením.

InfografikaZdroj: Deník

Napětí eskalovalo mezi těmi, na které se v dlouhé frontě nedostalo, když se Maradonova rodina rozhodla kvůli násilnostem ukončit veřejné rozloučení předčasně kolem šesté hodiny večerní místního času. Někteří lidé začali házet kameny a další předměty, policie reagovala střelbou gumovými projektily. Fanoušci ve snaze rozloučit se s národním idolem šplhali na plot prezidentského paláce jako na fotbalovém stadionu.

Miloslav Urbanec
Maradona zůstane nesmrtelný, říká Urbanec. Proč neletí na pohřeb?

Podle argentinského listu Clarín se vlastního uložení těla do hrobu na hřbitově Jardín Bella Vista zúčastnil jen úzký okruh rodiny a přátel. Maradona spočinul v místě, kde jsou pohřbeni i jeho rodiče Dalma a Diego.

Maradonův právní zástupce si stěžuje na pomalou reakci záchranky

Právní zástupce Diega Maradony Matias Morla chce nechat prošetřit veškeré okolnosti středečního úmrtí argentinské fotbalové legendy. V prohlášení na twitteru kritizoval především pomalou reakci záchranné služby, sanitka podle něho přijela až za více než půl hodiny.

Podle předběžných výsledků pitvy, kterou provedli v nemocnici San Fernando, zemřel Maradona na selhání srdce. Koroner u něho konstatoval onemocnění městnavou kardiomyopatií, při níž se rozšíří srdeční oddíly a tím pádem sníží funkce komor. Podle lékařů vyvolal selhání akutní plicní edém.

Fanoušci zesnulého fotbalisty Diega Maradony shromáždění před prezidentským palácem v Buenos Aires, 26. listopadu 2020
Maradonova smrt zasáhla i italskou Neapol. Radnice po něm pojmenuje stadion

Maradona zemřel necelý měsíc po 60. narozeninách, na začátku listopadu navíc podstoupil akutní operaci kvůli krevní sraženině v mozku. Po propuštění z nemocnice měl nastoupit na odvykací kůru kvůli závislosti na alkoholu.

"Je nevysvětlitelné, že ho 12 hodin nikdo z těch, kteří se o něho měli starat, nezkontroloval a nikdo mu nevěnoval pozornost," uvedl Morla na twitteru. "Sanitce trvalo více než půl hodiny, než přijela, což je trestné idiotství," dodal s tím, že nedovolí, aby se vše zametlo pod koberec, a bude požadovat plné prošetření.