„Můžeme potvrdit, že byla nedaleko Prištiny zatčena policií skupinka osmi českých fanoušků, šlo konkrétně o šest mužů a dvě ženy. Tato skupinka u sebe měla dron, srbskou vlajku a také transparent s nápisem Kosovo je Srbsko, zároveň u nich byla objevena pyrotechnika a také nože,” řekl mluvčí fotbalové asociace Michal Jurman.

Trenér fotbalové reprezentace Jaroslav Šilhavý.
Kosovo? Možná nejdůležitější zápas, říká trenér Šilhavý

Podle webu Indeksline jsou všichni ve vazbě. Jeden z mužů měl být srbské národnosti. Pro Kosovce by byla taková akce tvrdou ranou. Osamostatnili v roce 2006, Srbsko však jejich nezávislost nikdy neuznalo.

“FAČR, respektive česká fotbalová reprezentace, chtějí jasně deklarovat, že odmítají jakékoliv podobné chování fanoušků, které spojuje politiku se sportem. Aktuálně se situace řeší ve spolupráci kosovské policie, české policie a ambasády České republiky,” doplnil mluvčí.

Inspirace rokem 2014

Kde se vzal tento nepříliš chytrý nápad? Asi v roce 2014, z té doby je inspirace. Tehdy se hrálo střetnutí Srbsko - Albánie v Bělehradě a nad stadion Cervene Zvezdy přiletěl dron nesoucí vlajku takzvané Velké Albánie se symbolem dvojité Orlice.

Tehdy šlo o velký skandál, hráči se dokonce na trávníku poprali, když Srbové strhli dron s vlajkou kroužící nad trávníkem. Něco podobného se mohlo stát i dnes v Prištině.

Kapitán fotbalové reprezentace Marek Suchý.
Pozor na Kosovce, varuje kapitán Suchý. Poznal je ve Švýcarsku