Start v Příbrami 27. května byl posledním v profesionální kariéře Davida Hubáčka. Dělník fotbalu, jak jej svého času nazvali fanoušci Slavie, vydržel do 40 let a čtyř měsíců.

„Roky nejdou zastavit. Sice mě zdravotně nic nebrzdí, ale přece jen: mládí vpřed,“ usmál se skromný chlapík. S realitou je smířený. „Už před rokem jsem byl připravený na to, že může nastat konec. Jsem rád, že jsem si mohl kariéru natáhnout co nejdéle. Po čtyřicítce není místo na sentiment, vrcholový sport se ubírá jiným směrem,“ vysvětlil.

Je symbolické, že jeho odchod se zatím obchází bez humbuku. Klid k Davidu Hubáčkovi vždy patřil. Jen těžko si u něj vybavíte rozsáhlé výstupy v médiích, mocné hlášky či divoká gesta na place. Je to tak?

Přesto až bude zlínský rodák vzpomínat na časy v české lize, bude jej hřát pocit, že si u fanoušků získal výjimečný respekt a je mezi nimi oblíbený. Uměli totiž ocenit, že mluví dřinou.

Nejvíce dali úctu najevo fanoušci Slavie, kteří mu při odchodu z klubu v létě 2013 připravili speciální choreografie „Hub – dělník fotbalu“ a „Hub – dělník Slavie Praha“.

„Vím, že média a podobné věci k fotbalu patří, ale nevyhledával jsem to. Chtěl jsem fotbal jenom hrát. Těší mě, že jsem si přízeň získal výkony a přístupem k fotbalovému životu,“ svěřil se Hubáček.

Respekt si zaslouží také jeho kariéra. Vezměme to však pěkně popořadě.

FOTBAL BYL PRVOŘADÝ

David Hubáček začal s fotbalem v sedmi letech ve Zlíně a už se jej nepustil.

„Bavily mě i ostatní sporty. Rekreačně jsem hrál tenis, jezdil jsem na kole a tak dále. Ale na prvním místě byl fotbal,“ dodal.

Ve zlínské mládeži úspěšně procházel jednotlivými kategoriemi a kopanou žil. Že by to ovšem mohl dotáhnout na profesionální úroveň? To jej tehdy nenapadlo. Tak vysoko jsem nepřemýšlel. Hrál jsem fotbal, protože mě bavil,“ poznamenal.

Čistá mysl mu dost možná pomohla k rychlému a pozitivnímu vývoji. Už v 17 letech se obránce menšího vzrůstu propracoval do zlínského béčka a každou přípravu dostával také příležitost k tomu, aby sbíral zkušenosti v trénincích s A-týmem.

Souběh přerušily roky 1996 a 1997, kdy si Hubáček jako 19letý a 20letý mladík odbýval povinnou vojenskou službu ve Znojmě.

„Na toto období moc rád vzpomínám. Vojna byla spojená s fotbalem, hráli jsme ve třetí lize,“ vypíchl.

Byla to předzvěst zlatého, dvacetiletého věku. Po návratu do Zlína dělal rychlonohý bek úvodní kroky v profesionální kopané. Klub v tom čase prožíval složité chvíle ve druhé lize, ale přežil, převzal jej současný majitel Zdeněk Červenka a v roce 2002 slavil po šesti letech prvoligovou účast.
„Pak už to šlo ráz na ráz,“ usmál se Hubáček.

V týmu nabitém odchovanci mu pravidelně patřilo místo v sestavě a kvalitními výkony pomohl ševcům k dvěma sedmým místům a jedné desáté příčce.

„Pro většinu z nás byla liga něčím novým, moc jsme se na ni těšili. Tyto roky strávené ve Zlíně byly nadstandardní z hlediska hry i výsledků.“

NABÍDKA SLAVIE? ŠOK

Po sezoně 2004/2005 vybouchla u pracovitého borce bomba. Nikdo nebyl zraněný, byla to ta pomyslná, která přináší famózní noviny. David Hubáček si ve 28 letech vysloužil nabídku pražské Slavie.

„Byl to šok, když se Slavia ozvala. Příjemný. Chtěl jsem angažmá zkusit a doteď vnímám rozhodnutí přestoupit jako jedno z nejlepších, které jsem kdy učinil,“ přiznal.

Ve slavném českém klubu poznal zpočátku odlišný svět.

„Byl to skok. Trenér Jarolím byl hodně náročný, člověk si musel zvykat na nové, těžší tréninky. Trvalo mi půl roku, než jsem se srovnal,“ vypráví fotbalista, který se toho času oženil s partnerkou Petrou.

Přes složitější momenty se David Hubáček překlenul a za odměnu si užíval tři a půl roku radosti. V tvrdé konkurenci si vybojoval pozici v základní sestavě a s týmem slavil úspěchy.

V roce 2006: 3. místo v lize. V roce 2007: 2. místo v lize, přes Žilinu a Ajax postup do základní skupiny Ligy mistrů, ve společnosti Arsenalu, Sevilly a Steauy Bukurešť 3. místo v pořadí a díky tomu kvalifikace do jarní části Poháru UEFA. V roce 2008: titul. A v roce 2009 také titul.
Co dodat?

„Po postupu do Ligy mistrů jsme prožívali neskutečnou euforii, užili jsme si to se vším všudy. V soutěži jsme získávali zkušenosti k nezaplacení, stejně tak potom v Poháru UEFA. Člověk to docení asi až teď po kariéře,“ uvědomuje si milovník tvrdé muziky.

JEDINEČNÉ ÚSPĚCHY, ALE HLAVA POŘÁD PEVNÁ

Neméně hezké byly i mistrovské triumfy.

„Když si vzpomenu na ten první, pořád mám husí kůži. Slavia získala titul po dvanácti letech, otvíral se zrovna nový stadion v Edenu… Bylo to nepopsatelné. A druhé vítězství bylo rovněž krásné,“ ujistil Hubáček.

Přestože dosáhl na mimořádné úspěchy a otevřel se mu svět, o kterém se mu ani nesnilo, zůstal stejný. Motivace jej hnala pořád vpřed.

„Byly to jedinečné zážitky, ale že by se mi z toho zamotávala hlava, to ne. Ve Slavii se mi líbilo a chtěl jsem tam hrát fotbal co nejdéle,“ podotkl.
Splnilo se mu to po dobu dalších čtyř sezon, ve kterých si dokázal obhájit pozici na levé straně obrany. Rozdíl byl ale v tom, že už to nebyla taková pohádka. Klub ustoupil ze slávy.

V roce 2010: 7. místo v lize. V roce 2011: 9. místo. V roce 2012: 12. místo. A v roce 2013 7. místo.

„Došlo k finančním problémům a pozice Slavie oslabily. Ale i tak na období rád vzpomínám,“ pronesl Hubáček.

V létě 2013 mu bylo 36 let. Přesto měl možnost nadále oblékat dres sešívaných. Vzorný otec se ale rozhodl upřednostnit rodinu a domluvil se se Zlínem na návratu. Chtěl být na blízku synovi, který se chystal do školy.

„Byla to moje volba. Jsem rád, že mi Zlín vyhověl,“ vzkázal přirozený lídr.
Na domácí půdě prožil na závěr kariéry další skvostné časy.

„Když jsem se vracel, ve skrytu duše jsem doufal, že bychom mohli posunout Zlín zpět do první
ligy,“ připomněl, že klub během jeho osmiletého působení ve Slavii sestoupil o patro níž.

ŠŤASTNÁ TEČKA VE ZLÍNĚ

Jako by David Hubáček nosil štěstí. Povedlo se. Ševci proklouzli mezi elitu na jaře 2015 a zkušený fotbalista se na tom podílel spolehlivými výkony na pozici stopera.

Před novou érou Zlína v první lize Hubáčkovi vypršela smlouva, ale postupným prodlužováním nakonec vydržel ještě další dvě sezony. A teď na jaře si vychutnal třešničku na bohatém dortu, když s mateřským klubem vybojoval trofej v domácím poháru a kvalifikaci do skupinové fáze Evropské ligy.

Krásný příběh muže s puncem výjimečnosti. „Naprostá spokojenost,“ usmívá se.

Nicméně ještě je potřeba zmínit, že pohádce předcházela krušná sezona 2013/2014. Tedy ta první po jeho návratu na Letnou. Ševci se pohybovali ve druhé lize v pásmu sestupu a až po zlepšeném jaře obsadili 10. místo.

„Bylo to těžší, než si člověk představoval. Ale vždy se musí bojovat. Nikdo nechtěl být podepsaný pod tím, že by Zlín spadl. Nakonec jsme to zvládli,“ ulevil si Hubáček.

Do dalšího „dobrodružství“ už se nepouští.

TVRDÁ PRÁCE A PROFESIONALITA. TAK VYNIKL

David Hubáček v mládí nepřemýšlel nad tím, že se fotbalem bude živit a že bude hrát v I. lize. Výsledek? 309 startů. Zařadil se tím do Klubu legend. Magické 300. utkání zaznamenal 29. srpna 2016, kdy na dvě minuty zasáhl do duelu s Karvinou. Bylo mu 39 let a šest měsíců.

Za Zlín odehrál v nejvyšší soutěži 110 zápasů a vstřelil dva góly. Kromě toho zažil triumf v poháru. Ve Slavii si připsal během osmi sezon 199 ligových utkání a rovněž dvakrát skóroval. Navíc vyhrál dva tituly a startoval v Lize mistrů a v Poháru UEFA. Potkal se s Arsenalem, Tottenhamem, Sevillou, Valencií či Fiorentinou.

Řadu duelů zaznamenal také ve druhé lize.

Kariéra bohatá, fantastická. Aktér byl ale ve svém komentáři tradičně střídmý.

„Jsem spokojený. Neměl jsem zahraniční nabídku, takže jsem hrál v české lize, ale myslím si, že je to dobrá soutěž,“ uvedl.

Odehrát 20 sezon na vrcholové scéně je kumšt a mladí hráči tak mohou vzhlížet k jedinečnému vzoru. Hubáčka vždycky zdobila pokora, pracovitost a další vlastnosti, které jsou pro úspěšnou kariéru nezbytně nutné.

„Možná jsem měl trochu talentu, ale bez tvrdé práce to nejde. Vlastní zkušenost jsem zažil na Slavii, kde jsem musel rok co rok obhajovat místo. Kdybych se uspokojil, nepodařilo by se mi to,“ upozornil.

Dlouhověkost ikony fotbalu je pak výsledkem zdraví a vzorné profesionality.

Pardon, bez dvou procent vzorné profesionality…

„Nikdo není svatý. V mladším věku byly takové peprnější doby. Ale našel jsem rovnováhu. Mám rád společnost, s dobrou partií si člověk dal po zápase pivo, ovšem nepřehánělo se to.“

CHYTIL SUMCE A JDE VSTŘÍC PRÁCI V KLUBU

O Davida Hubáčka a jeho zkušenosti nicméně fotbal nepřijde. Ve Zlíně obdržel nabídku na práci.

„Rád ji využiju. Měl bych být pravou rukou Zdeňka Grygery (sportovní manažer), ale o úplných detailech jsme se ještě nebavili. Jde o to, že budu k dispozici jak vedení, tak týmu,“ přiblížil.

Na novou roli se ladil mimo jiné na tradiční pánské jízdě u rybníka. Pohodu u chytání ryb si užíval minulý týden v Račicích.
„Jezdím tak se známými z fotbalu patnáct let. Prostřídali jsme tři místa, přičemž v Račicích je nejlepší počasí a rybaření. Máme tam své místo,“ usmál se rybář, který i u vody zaválel.

„První den jsem chytil sumce, který měl 197 centimetrů. Krásný úlovek mi udělal radost. Ale nachystali mi ho kluci, to jsou správní rybáři, já nemám ani prut. Já jsem sumce jen vytáhl,“ smál se David Hubáček.

Stylový výkon malého velkého muže po ukončení nádherné sportovní kariéry.

Co se asi tak podařilo Tottimu?

Pohledem parťáka z fotbalu

„David je jedním z lidí, se kterými jsem byl ve Slavii nejdéle. Když k nám přišel, moc toho nenamluvil, ale postupně jsme jej naučili. (úsměv) Byli jsme parťáci na pokoji, zažili jsme toho spoustu. Mám jej moc rád jako člověka, je to čistá duše, která každému pomohla v nesnázích. A obrovský obdiv si zaslouží také za to, že dokázal hrát do čtyřiceti let profesionální fotbal. To můj případ určitě nebude.“ Martin Latka, fotbalista

Pohledem kamaráda

„Chtěl bych hlavně vyzdvihnout kariéru Davida a to, jaký respekt má u fanoušků Slavie. Byl to silný zážitek, jak mohutně se s ním po dlouhém působení v klubu loučili. Každý, kdo se pohybuje ve sportu, takové momenty prožívá. Myslím si, že to rozloučení nejlépe vypovídá o kariéře a lidské stránce Davida. Jsem moc rád, že se pak na závěr ještě vrátil do Zlína a věřím, že to, co jej vždy provázelo, bude tady předávat dál.“ Petr Čajánek, bývalý hokejista

DAVID HUBÁČEK Narozen: 23. 2. 1977, Zlín
Výška/váha: 176 cm/75 kg
Post: obránce
Mládežnický klub: Zlín
Kariéra: 1996-1997 Znojmo, 1997-2005 Zlín, 2005-2013 Slavia, 2013-2017 Zlín
Úspěchy: 2x postup do I. ligy (2002, 2015 Zlín), 2x český mistr (2008, 2009 Slavia), vítěz českého poháru (2017 Zlín)
Charakteristika: Na hřišti platil za rychlostní typ, který nikdy nic neošidil. Jako vzorný profesionál se choval také mimo trávník. V kabině jej vnímali spoluhráči jako přirozeného lídra a pohodáře, který uměl vrátit fórky. Rád čte, poslouchá tvrdou muziku a velice zdatný je v tenise.