Zatímco první tři týmy si mohou zajistit letenky do jihoamerické země samy a nemusejí spoléhat na ostatní výsledky, Rusko potřebuje nejen vlastni výhru, ale i porážku Portugalska.

Belgie, která má jeden z nejperspektivnějších týmů v Evropě, vede skupinu A o pět bodů před Chorvatskem. Právě v Záhřebu si svěřenci trenéra Marca Wilmotse mohou zajistit první účast na MS po dvanácti letech.

"Chorvatsko patřilo k favoritům naší kvalifikační skupiny. Na rozdíl od nás ale mělo jisté problémy, a v pátek tak má poslední šanci," upozornil Wilmots. "Získat tři body nebude jednoduché, ale uděláme vše pro to, abychom se co nejrychleji kvalifikovali," doplnil trenér. Belgičané pod ním venku vyhráli všechna čtyři kvalifikační utkání při celkovém skóre 9:0.

Německo posune na šampionát i domácí remíza s Irskem nebo jakákoli ztráta druhého mužstva skupiny C Švédska. To hostí Rakousko a pokud s ním prohraje, tak se kvůli horšímu skóre propadne na třetí příčku.

Němci před rokem v prvním utkání deklasovali Iry na jejich hřišti 6:1, v Kolíně nad Rýnem ale očekávají těžší zápas. "V Dublinu neukázali svou pravou tvář. My jsme dokázali využít několika slabin, které obvykle nemívají. Když hrají venku, tak vždy výtečně brání," upozornil trenér Joachim Löw. Na lavičce hostů se představí dočasný kouč Noel King, jenž nahradil odvolaného Giovanniho Trapattoniho.

V pátek se může kvalifikovat také Švýcarsko, pokud zvítězí v Albánii. Mužstvo německého kouče Ottmara Hitzfelda posune do Brazílie ze skupiny E rovněž jakékoli klopýtnutí druhého Islandu a třetího Slovinska.

Ve skupině B, kterou již vyhrála Itálie, se bude bojovat o druhé místo. Teoretickou šanci na baráž má stále i Česká republika, ale blíže jsou Bulharsko a Dánsko. Severoevropský tým přivítá Itálii, Bulhaři zase zavítají do Arménie. Ta doma dosud prohrála všechny čtyři kvalifikační duely.

Rusko bude slavit účast na MS v případě, že vyhraje v Lucembursku a druhý tým skupiny F Portugalsko podlehne doma Izraeli.

Žádné další týmy se ještě v pátek nemohou kvalifikovat ani vlastním vítězstvím a zaváháním soupeřů, protože v soutěžích FIFA v případě bodové rovnosti rozhoduje nejprve skóre. Případný tříbodový náskok v tabulce tak před úterním závěrem kvalifikace zatím nebude stačit obhájcům trofeje ze Španělska, Anglii, Bosně a Hercegovině ani Řecku.

Program pátečních utkání kvalifikace MS 2014:

Skupina A:
18:00 (Záhřeb) Chorvatsko - Belgie,
20:45 (Cardiff) Wales - Makedonie.
Skupina B:
17:00 (Jerevan) Arménie - Bulharsko,
20:15 (Kodaň) Dánsko - Itálie.
Skupina C:
19:00 (Tórshavn) Faerské ostrovy - Kazachstán.
20:45 (Kolín n. Rýnem) Německo - Irsko,
20:45 (Solna) Švédsko - Rakousko.
Skupina D:
20:30 (Tallinn) Estonsko - Turecko,
20:30 (Andorra la Vella) Andorra - Rumunsko,
20:30 (Amsterodam) Nizozemsko - Maďarsko.
Skupina E:
20:30 (Tirana) Albánie - Švýcarsko,
20:45 (Maribor) Slovinsko - Norsko,
20:45 (Reykjavík) Island - Kypr.
Skupina F:
18:00 (Baku) Ázerbájdžán - Severní Irsko,
20:30 (Lucemburk) Lucembursko - Rusko,
21:45 (Lisabon) Portugalsko - Izrael.
Skupina G:
17:30 (Vilnius) Litva - Lotyšsko,
20:00 (Zenica) Bosna a Hercegovina - Lichtenštejnsko,
20:45 (Pireus) Řecko - Skotsko.
Skupina H:
18:00 (Kišiněv) Moldavsko - San Marino,
20:00 (Charkov) Ukrajina - Polsko,
21:00 (Londýn) Anglie - Černá Hora.
Skupina I:
22:00 (Palma de Mallorca) Španělsko - Bělorusko.
slm pha nkr