Příbram se řadu let vyznačovala výchovou fotbalových talentů, kteří se podívali i do zahraničí. Dalším z nich by mohl být i tenhle kudrnatý kanonýr, jenž se loni kromě ocenění pro nejlepšího střelce pomazlil i s trofejí – jeho tým ovládl celý turnaj žákovských celků. O jeho umu si cvrlikají vrabci i na nejprestižnějších adresách v Česku. Jeho snem je ale jiné angažmá, francouzský velkoklub Paris Saint-Germain, kde by nastupoval po boku těch největších hvězd.

Velkému talentu z Příbramije deset let a fotbal hraje už polovinu svého života. „Myslím si, že se jedná o zajímavý a týmový sport, díky kterému bych se mohl někam dostat. Líbí se mi, že si ho můžu zahrát s kamarády,“ říká Koffi, proč si vybral nejpopulárnější kolektivní hru na světě.

Adam Karabec v utkání Evropské ligy mezi AC Milán a Spartou
Poprvé ve světle reflektorů. Jak Karabec přiznal teč, dostal cenu a slavil

Mezi jeho nejsilnější stránky patří především rychlost, technika a levá noha, o čemž se přesvědčili loni všichni soupeři na McDonald’s Cupu. Do Příbrami se Základní škola Březové hory v čele s Koffim vrátila jako jednoznačný vítěz. „Všichni byli rádi, byli šťastní, že jsme vyhráli a tleskali nám,“ řekl desetiletý vůdce školního týmu, který má za oblíbené předměty samozřejmě tělocvik a k němu matematiku.

Lídr, který zvládne Zidanovku

Mezi jeho vzory patří dva borci PSG – Lionel Messi z Argentiny teď vede. Koffi však rovněž sní o fotce s další ikonou klubu, Kylianem Mbappém. Jeho sny se ale týkají i české reprezentace. Čtěte: chtěl by se dostat na mistrovství světa. A vyhrát ho! Oblíbenou kličkou mladého Koffiho je tzv. Zidanovka, kdy si míč zastaví jednou nohou, obtočí se kolem své osy, zbaví se soupeře, druhou nohou ho opět převezme a v rychlosti pokračuje dál.

V už tak relativně nízkém věku se navíc nebojí vzít na sebe zodpovědnost a roli lídra, což ukázal i na minulém ročníku McDonald’s Cupu, kde ve finálovém zápase dal šest gólů. „Nehráli jsme jen na něj,“ líčil tehdy učitel Jaroslav Brunclík.

Michal Sadílek v souboji se švédským záložníkem Albinem Ekdalem.
Fotbal je o lásce a radosti. Nizozemsky jsem se učil, abych zapadl, říká Sadílek

„Při turnaji na něm bylo vidět, že tu tíhu chce na sebe vzít a chtěl táhnout tým. Má to v sobě. Ale nemyslete si, že je jediným lídrem týmu. Od začátku kluky vedeme k tomu, aby brali situace na sebe. Jinak je to ale vynikající fotbalista. Když ho bude fotbal dál bavit a nenastanou žádná kdyby, bude mít před sebou slibnou budoucnost,“ říká o svém synovi Valéry Koffi starší, trenér a bývalý fotbalista.

Otec je pro setrvání v Příbrami

Díky úspěchům v mládeži se o něj vehementně zajímaly i nejprestižnější fotbalové celky v čele se Spartou. „Zájem o něj už byl i dřív. Jako otec ale chci, aby vyrůstal v Příbrami, vyspěl. A pokud možno, tak třeba v 16 nebo 17 naskočil do A-týmu, což je jeho cíl. Tady je doma, tady se cítí nejlépe a bude mít nejlepší prostředí,“ vysvětluje Koffi starší, proč se synem tolik netlačí na velký přestup už takhle brzy. I junior chce minimálně po dobu studií zůstat věrný Příbrami a pokusit se prorazit.

U řeky Litavky roste další klenot, který středočeská mládežnická bašta vychová. „Jsem rád, že ho fotbal baví. Člověk ho do něj nemusí nutit, naopak ho má v sobě,“ těší Koffiho staršího. Bylo logické, že na trávník a k míči přivede i nejmladšího potomka. Jeho syn Valéry byl v podstatě k tomu předurčen. „Tím, že se otcovi narodí kluk, tak se mu snaží předat to nejlepší,“ dodává pyšný otec a trenér v jedné osobě.

Česká reprezentantka Andrea Stašková (vlevo)
Odmala jsem měla míč u nohy. V Itálii jsem si i pobrečela, popisuje Stašková

Se synem mluví o fotbalu často i mimo tréninky. A nejen s Valérym. Doma má bráchy. „Maminka s námi doma trošku kvůli fotbalu válčí, už ho má dost, ale podpora tam je,“ uzavírá s úsměvem hrdý táta.

Jméno Koffi možná uslyšíte ve fotbale dřív než za šest osm let. Díky bráchovi Sebastienovi, sedmnáctiletému teenagerovi, jenž rovněž působí v Příbrami, kde hraje za dorost.