Vtrhne podobně české mužstvo v sobotu v Mariboru na Slovince? A pak ještě ve středu v Praze na Letné smete Slováky? Jinou šanci už na jaře mít nebude.

„Bude to zásadní dvojzápas, i když nám pořád schází Rosova (Rosického, pozn. red.) genialita,“ potvrzuje útočník Václav Svěrkoš.

„Těším se, mám rád, když jde o všechno,“ dodává gólman Petr Čech. S ním v brance však český tým už od června loňského roku nevyhrál. „Štve mě ta série, věřím, že ji protrhneme.“ Při jeho zranění slavil dvě výhry Zítka…

Ano, kvalifikace se láme v polovině.

Zatím nejlíp si vede Slovensko, které ztratilo tři body. O bod víc už poztráceli další tři uchazeči o celkem dvě postupová místa – Česko, Polsko a Slovinsko.

„Každý chce udělat co nejvíc bodů a uchovat si co nejlepší výchozí pozici. Vzhledem ke kvalitě soupeře, každý bod dobrý,“ říká trenér Petr Rada.

Tým se sjel kompletní. Jen Šírla trápí nachlazení a Jarolíma poraněný kotník, včera zůstal jen v posilovně.

„Naším cílem je být dopředu aktivnější a odvážnější,“ plánuje první třídenní tréninkový blok Rada. „Chceme důkladně nacivčit i standardní situace, které mohou hrát velkou roli.“

Přikloní se konečně trvale ke hře na dva útočníky? „Baroš i Svěrkoš mají výbornou formu, měli by hrát,“ míní kapitán Tomáš Ujfaluši. „Je to jedna z možností, mohou spolu nastoupit,“ připouští Rada. „Svěrkoš umí dát kolmici a má skvělý výběr místa. Jsem rád, že útočníci (ještě Necid a Fenin, pozn. red.) střílejí góly v klubech a že máme možnost výběru.“

K nim musí ještě vyskládat fungující středovou řadu. „Zatím máme sedm variant,“ říká. „Ale chceme jim stabilizovat.“

Pojede se tedy do Slovinska vyhrát nebo neprohrát? „Chceme bodovat. To jsme chtěli všude.“ Domácím přibývají ztráty. Kromě tří beků, které nepustí do hry trest za žluté karty, vypadl zraněný gólman Jasmin Handanovič. „Mají i druhého kvalitního, navíc je to jeho bratranec (Samir Handanovič, pozn. red.),“ nenechá se ukolébat Rada.