Plzeňští trenéři vsadili v ofenzivě na dvě věže, vedle nigerijského forvarda Durosinmiho nastoupil i dlouhán Chorý, na něhož upozorňovali kazašští novináři na tiskové konferenci před zápasem. „Chceme se držet toho, co nám funguje,“ vysvětloval tento krok jeden z plzeňských asistentů Marek Bakoš, přestože jeho kolega Jan Trousil před odletem mluvil o tom, že umělá tráva dává větší šance menším hráčům s nižším těžištěm.

Viktoriány nezaskočilo ani to, že Astana nastoupila s pěti obránci. „Oni takhle v pohárech hrají, zatímco v domácí lize praktikují čtyřobráncový systém,“ doplnil Bakoš před výkopem.

Pavel Šulc (vlevo). FC Astana (ve žlutém) - Viktoria Plzeň 1:2, 5. října 2023
V první půli jsme si ještě zvykali na umělou trávu, řekl Šulc po utkání v Astaně

Když nepřesně pálil hned v úvodu Ourega, v ochozech to jen zahučelo, stejně jako při každém dalším náznaku akce Astany se spustil ohlušující řev. A co teprve když ve 24. minutě dostal Tomasov po špatném vyběhnutí gólmana Staňka míč do sítě. Ale zatímco Astana Arena už slavila, pomezní rozhodčí mával ofsajd chorvatského útočníka a VAR ho posvětil.

Paradoxně do té doby měla víc ze hry Viktoria, v páté minutě ukradl domácí defenzivě míč Durosinmi, byl za vápnem faulován, jenže Kalvach poslal trestný kop ze slibné vzdálenosti nad. V 17. minutě byl po pěkné kombinaci centr Cadua i na Chorého vysoký.

Správně neuznaný gól domácí i tak nastartoval, rázem byli aktivnější, přes Hranáče pláchl Ourega, ale včas odpálil míč do bezpečí Cadu. V závěru poločasu se viktoriáni zase víc osmělovali, ale i tak se šlo do kabin za bezbrankového stavu.

Ilustrační snímek
Sešívaná kanonáda. Tiraspolský Šerif obdržel od Slavie v Edenu šest gólů

Už na konci první půle signalizoval na střídačku zranění třísel kapitán Hejda, kterého po přestávce nahradil Jemelka.

A hned po pěti minutách minutách propuklo v hledišti nadšení, když za vápnem natáhl ke střele levačkou Tomasov a gólman Staněk na jeho pokus, který se otřel o stopera Dweha, nedosáhl – 1:0.

Koubek: Cením si reakce mužstva

Plzeňská odpověď na sebe nenechala dlouho čekat, liberijský stoper odčinil nešťastnou teč, v 54. minutě poslal nádherný centr před branku domácích a Chorý hlavou nekompromisně vyrovnal – 1:1. Tři minuty na to zmrazil téměř zaplněnou Astana Arenu zkušený Kopic, jehož rána levačkou po patičce autora prvního gólu zapadla k tyči – 1:2. „Cením si na mužstvu, jakým způsobem zareagovalo na gól na 0:1. Kluci zvýšili úsilí, šli si za vyrovnáním, což se povedlo po hezké akci. Poté se trefil Honza Kopic. V tomto momentě duelu tam byly od nás velmi kvalitní věci,“ uvedl Koubek.

Betis Sevilla - Sparta Praha (vlevo Qazim Laci)
Sparta ve Španělsku rychle vedla. Do Prahy přesto odlétala bez bodu

Potom se na hřišti trochu jiskřilo, přišlo pár ostrých zákroků, rozhodčí rozdal několik žlutých karet. A Kopic byl při chuti, jenže další jeho střela šla vedle a Durosinmi o kousek nedosáhl na kolmici Kalvacha. Potom přišly chvíle pro Astanu, která viktoriány zatlačila. Ale ti hrozili z brejků.

Ránu střídajícího Ebonga v 83. minutě vytáhl Staněk na roh, v nastavení hlavička Hovhannisjana šla nad bránu. Viktoria uhájila těsný náskok a po výhře 2:1 má v tabulce skupiny C šest bodů. „Vítězství se rodilo těžce, protože Astana je doma velice silná. Bylo to utkání, které mělo náboj, energii a emoce. Myslím si, že obě mužstva podala dobrý výkon,“ prohlásil Koubek.

FC Astana - Viktoria Plzeň 1:2 (0:0)

Branky:
51. Tomasov – 54. Chorý, 57. Kopic. Rozhodčí: Correia – Teixeira, Almeida (vš. Port.). ŽK: Harojan, Kuat, Maročkin – Durosinmi, Šulc, Chorý. Diváků: 24 421.

Astana: Čondrić – Hovhannisjan, Harojan, Maročkin, Tomašević, Vorogovskij – Kuat (67. Jovančič), Lončar (90. Žaksylykov), Ourega (67. Ebong) – Tomasov, Darboe (72. Aimbetov).

Viktoria Plzeň: Staněk – Hejda (46. Jemelka), Hranáč, Dweh – Kopic, Bucha (87. Traoré), Kalvach, Cadu – Durosinmi (90. Sýkora), Šulc (90. Vlkanova) – Chorý (79. Vydra).