Vrba, který na konci loňského podzimu nahradil u národního týmu Michala Bílka, neměl při skládání mužstva pro první soutěžní duel pod jeho vedením lehký výběr. Velká část krajánků totiž nemá v zahraničních klubech pevnou pozici a v úvodu sezony příliš nenastupuje.

Na lavičce začal i brankář Chelsea Petr Čech, nicméně kouč s ním počítá jako s jedničkou.

Reprezentačnímu kouči zkomplikovaly nominaci i neúspěchy českých klubů v předkolech evropských pohárů. V průběhu jara několikrát avizoval, že chce víc než jeho předchůdci stavět na hráčích z domácí ligy, jenže některé opory prožívají ve svých týmech oproti minulé sezoně značný pokles formy.

Platí to třeba pro dvojici sparťanských záložníků Bořek Dočkal, Josef Hušbauer, kteří společně hráli ve dvou ze tří jarních přípravných zápasů reprezentace v základní sestavě. V úvodu sezony se nevede ani Plzni, Viktoria ve 3. předkole Evropské ligy vypadla s rumunskou Ploještí.

Dá se očekávat, že Vrbově výběru se proto objeví i překvapivá jména.

Velmi pravděpodobně bude povolán záložník Václav Pilař, jenž se po návratu do Plzně rozehrál k dobrým výkonům. V národním týmu se před vleklými zdravotními problémy naposledy objevil před dvěma lety, kdy si v přípravném zápase na Ukrajině přetrhl vaz v koleně.

Šanci by mohl dostat slávistický kanonýr Milan Škoda, s pěti brankami nejlepší střelec nového ligového ročníku, či útočník Tomáš Necid, jenž se rychle zabydlel v nizozemském Zwolle.

Nečekaný (ale ne nemožný) by byl návrat Jaroslava Plašila který pod Vrbou ještě nehrál - není se čemu divit, na jaře strádal v Itálii.

Vrbu proti Nizozemsku čeká úvodní soutěžní zápas v roli trenéra národního celku. Stále čeká na premiérovou výhru na reprezentační lavičce, ve třech předchozích duelech dovedl tým k dvěma remízám 2:2 s Norskem a ve Finsku a k prohře 1:2 s Rakouskem.