Co bylo v první půli špatně?
Totéž, co v předchozím zápase s Ruskem: zdlouhavá, komplikovaná rozehrávka. Soupeř nás presoval a měli jsme co dělat. Měli jsme být rychlejší a dynamičtější. Chyběla mi i větší podpora středových hráčů – ta je důležitá, ale v první půli nebyla dobrá.

Proč byl problém v rozehrávce?
Když vám trvá tak dlouho, jako nám, situace se řeší složitěji než obvykle. Hráli jsme na víc dotyků, což je při zakládání útoků logicky problém. Chtělo to víc lehkosti a přímočarosti.

Ta ve druhém poločase přišla?
Potěšilo mě, že i v deseti jsme dokázali chodit do brejků, celkově byl náš herní projev v porovnání s první půlí jednoznačně lepší.

Takže i sestava z druhého poločasu má blíž k Euru než sestava z prvního poločasu?
Jasně, kluci z druhé půle mají větší šanci. Zatím ještě sestavu v hlavě úplně nemám. Kdybych vám nějakou řekl, deset hráčů bude naštvaných, že si nezahraje první zápas na Euru. (usmívá se) Ne, vážně: v sestavě mi zůstávají dva tři otazníky.

Proti Koreji jste nezvykle postavil Kadeřábka na levý kraj obrany a Gebre Selassieho na pravý. Co vám tenhle experiment ukázal?
Chtěl jsem si to takhle vyzkoušet, na krajích máme nadstandardní hráče. A proč hrál Dan Pudil jen 20 minut? Kvůli klubovým povinnostem s námi nebyl na soustředění v Rakousku, proto teď nedostal tolik prostoru.

Proč potřetí za sebou chytal Čech? Neměl dostat v brance šanci Vaclík?
Původně jsme se s Vaclíkem bavili o jednom poločase, ale pak jsem si uvědomil, že můžu střídat jen šest hráčů. Kdybych vyměnil brankáře, mohl bych střídat o jednoho hráče v poli méně. Takže jsem to přehodnotil a s Vaclíkem se domluvil.

Mrzí vás, že jste stejně jako v předchozím zápase s Ruskem neproměňovali šance?
Já to obrátím: pozitivní je, že jsme ty šance měli. Korejci byli přímočařejší, ale my měli ve druhé půli smůlu. Často jsme míč dobře prostrčili do velkého vápna, jenže pak se hráči špatně orientovali. Třeba se nám to vrátí na Euru.

Mimochodem, jak utkání s Koreou ovlivnilo vyloučení Gebre Selassieho v 60. minutě?
Nepláču. Mrzí mě to z toho pohledu, že šlo o přípravu. Když jsme kdysi s Plzní hráli na Kypru proti Levski Sofia, vyloučení soupeřova hráče jsem odmítl: Ne! Tohle přece v přípravě nemá smysl. Teď jsem se bál, aby Theo nedostal trest pro další zápas.

Pro ostrý zápas ne, nesmí hrát jen v příštím přáteláku.
Sudí se rozhodl, jak se rozhodl… Nemyslím si ale, že by to bylo na vyloučení.

A co říkáte na zaváhání mazáků? Proti Rusku se nedařilo Plašilovi, před druhým korejským chyboval gólem Rosický.
Oba jsou zkušení, takže doufám, že se z toho poučí. Pokud si to vybrali teď, tak je to dobrá zpráva.

Ještě ke kapitánovi Rosickému: během deseti dnů odehrál třetí zápas, což se mu od začátku sezony nestalo. Jste spokojený?
Zvládl to, co se týká kondice i zdraví. V ofenzivě sami vidíte, že je výborný, ale defenzivě musí pomoct víc. Snad bude na Euru ještě lepší.

MARTIN MLS