„Nikdy jsem se jako hvězda necítil, což se nemění ani teď. I když si toho moc vážím pokaždé, když teď přijedu do Česka, dostanu nějakou cenu," chechtal se slavný blonďák, jenž v úterý povečeřel s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Čtěte také: Čína má potenciál, řekl Nedvěd. Prezident odvětil: Budeš náš ambasador

Byť to na státní večeři není úplně slušné, stíhal jste sledovat přátelák Švédska s Českem?
Máte pravdu, že to u večeře pro tolik lidí moc nejde, ale o vývoji zápasu jsem měl přehled. Remíza 1:1 není vůbec špatná.

Co to znamená směrem k letnímu Euru?
Že se o náš nároďák nebojím. Kritizovali jste kluky za porážku v prvním letošním zápase se Skotskem, ale hlavně první půle nebyla marná. Navíc je to pořád jen příprava. Před Eurem musíte zkoušet, bez toho se to neobejde.

Proč se ještě o reprezentaci nebojíte?
Protože nepojede do Francie jako favorit. Tohle by týmu mohlo vyhovovat, nebude pod takovým tlakem.

Stejně jako vaše generace před stříbrným Eurem 1996?
Často mě ta paralela napadá. Trenér Vrba to má letos poskládané logicky a dobře. V mančaftu je spousta mladých kluků, u kterých vidím chuť a vůli se prosadit.

A vykopat si zahraniční angažmá, jako se to povedlo vám, Poborskému či Šmicerovi?
Jasně, tohle je další spojitost s Anglií 1996. Všechno je to o motivaci: uspěje ten, kdo má větší touhu se prosadit. Kluci ví, že na Euru dostanou šanci prodat se do velkých klubů.

Nemáte pocit, že současné reprezentaci chybí výrazné individuality, které mívala vaše generace?
Nesouhlasím. Individuality vždycky byly a jsou i teď, přestože v tuhle chvíli třeba nejsou vidět. To byl ze začátku i případ našeho mužstva v šestadevadesátém. Máme hráče, kterým chybí jen kousek k tomu, aby nastartovali kariéru do nejvyšších pater. Jejich cesta začíná, všechno mají před sebou. Nebojte se.

Mimochodem, jak se cítíte coby nový člen fotbalové Síně slávy?
Cítím se trochu starší. (usmívá se) Hřeje mě to, ale pořád máme s českým fotbalem před sebou spoustu práce. A snad i úspěchů.

MARTIN MLS