Čtěte více: Vrba nominací překvapil: na Nizozemsko bere dva nováčky. Vrací se Pilař

O čem kouč mluvil?

O zraněních. „Výrazně ovlivnila nominaci. Holek by mezi vyvolenými tutově byl, Kozák je bohužel mimo dlouhodobě. U Plašila je to otevřené, počkáme si na výsledek vyšetření. Pokud bude fit, povolám ho dodatečně."

O českém pohárovém Waterloo. „Další komplikace. U Sparty a Plzně jsem doufal, že dojdou dál, ale někteří holt nemají takovou formu jako na jaře. Moje taktika? Při volbě hráčů se nedívám jen na výsledky, ale hlavně na předvedenou hru."

Čech i Rosický mají důvěru

O Čechovi. „Pro mě je dál jasná jednička. V přípravě chytal spoustu zápasů, je to nejzkušenější gólman Premier League. Třeba Mourinhovi na dálku vzkáže: Podívej, jak jsem zachytal proti Nizozemsku!"

O Rosickém. „U drtivé většiny hráčů z ciziny bych si představoval větší zátěž, ale u Rosy to má výhodu – nemusím ho šetřit. Zahraje si 90 minut a věřím, že bude spokojený. Na nároďák se těší."

O hráčích z Bundesligy. „Všichni sice nejsou tak vytížení jako Darida, ale v přípravě hráli, tudíž zátěž mají. To je pro mě důležitější než jejich absence v prvním kole Bundesligy."

O Pilařovi. „Jsem rád, že si vybral klub, kde dostává prostor. Jeho forma roste každým zápasem. Vrací se na úroveň, kterou měl na Euru 2012."

O stoperech. „Je to jako na houpačce. Suchý v Basileji hraje, zato Kadlec moc ne a Sivok vůbec. Necháváme si jedno místo volné pro páteční dodatečnou nominaci."

O útočnících. „Vydra má formu, takže jeho nominace je logická. A koho k němu? Pokud Lafata rozhodne o postupu Sparty přes Zwolle, můžu ho vzít. Šanci mají i Necid se Škodou."

Nizozemce vysledujeme v Itálii

O Americe. „Bude to sice jen přátelák, ale pro nás půjde o hodně důležitý zápas. Žádný mač u reprezentace neberu jako bokovku. Sestava bude podobná kvalifikaci s Nizozemskem a doufám, že přijde hodně fanoušků. Snad uvidí naše vítězství."

O Nizozemsku. „Změna systému ze zažitého 4-3-3 na 3-5-2 jim přinesla úspěch, v přechodové fázi byli na mistrovství světa úžasní. Ale pokud hrál soupeř vzadu disciplinovaně, už nebyli tak dominantní. Je dobře, že ještě můžeme nasát informace z přáteláku v Itálii, kde hrají Nizozemci pět dnů před zápasem s námi. Určitě přijedou v nejsilnějším složení, ale my budeme chtít překvapit."

O Robbenovi. „Jestli mě v pátek vyděsil? Proti Wolfsburgu dal gól a na další přihrál, ale já ho vídal celé prázdniny. Rozebírali jsme si všechny nizozemské zápasy na mistrovství světa, abychom měli co největší šanci uspět."

O delším soustředění. „Mám radost, že spolu nebudeme jen tři dny, které ještě kouskují nefotbalové akce. Budeme mít osm dnů jen pro sebe a hodláme je využít na maximum. Strávíme víc času u videa a kluci dostanou větší penzum informací, což by mohlo pomoct."

MARTIN MLS