"Zvažuji a pravděpodobně i budou změny v základní sestavě," řekl Vrba na sobotní předzápasové tiskové konferenci v Rize. "Milan Škoda určitě udělal obrovský krok k tomu, aby v základu mohl být," doplnil kouč českého celku.

Přestože ze své kariéry klubového trenéra ví, že poslední krok k úspěchu bývá hodně složitý, věří, že národní celek už bude moci slavit postup na evropský šampionát po duelu v Rize. K tomu potřebuje v neděli výhru a zároveň zaváhání Nizozemska v Turecku.

"Zažil jsem v trenérské kariéře těch (posledních) kroků haldu, bohužel to většinou byl až poslední zápas. V Liberci nám to nevyšlo, v Hradci Králové ano," připomněl Vrba poslední kola sezon 2011/12 a 2012/13, kdy s Plzní bojoval až do závěrečných zápasů o titul.

"Byl bych rád, kdybychom tentokrát ten krok udělali trochu dřív. I když mám pokoru, soupeř určitě bude bojovat a bude to hodně těžké. Ale my si věříme, že to zvládneme," dodal bývalý kouč Viktorie.

Přál by si čisté konto

O souběžně hraném utkání v Turecku zřejmě bude mít informace. "Máme jednu obrovskou výhodu - na nic se nemusíme koukat, můžeme se starat jen sami o sebe. Ale samozřejmě nebudu tvrdit, že o tom zápase nebudeme chtít mít informace," uvedl Vrba.

Reprezentace ve dvanácti zápasech pod jeho vedením ani jednou neudržela čisté konto a kouč by si přál, aby se to v Rize změnilo. "Samozřejmě už bychom chtěli uhrát zápas vzadu s nulou, ale pokud vyhrajeme jakýmkoliv výsledkem, budu spokojený," řekl Vrba.

Právě s Lotyšskem jeho tým po čtyřech výhrách v úvodu kvalifikace poprvé ztratil body po domácí březnové remíze 1:1, kterou zachránil v 90. minutě Václav Pilař. "Ponaučení je jednoduché. Neudělat hrubou taktickou chybu jako v prvním poločase a hrát jako v druhém poločase," konstatoval Vrba.