Má zůstat, nebo je lepší trenéra odvolat? Otázku, kterou si teď kladou stovky českých fanoušků, řešili také v Irsku.

V hlavní roli ovšem pochopitelně nebyl Michal Bílek, ale italský kouč tamní reprezentace Giovanni Trapattoni. Vzpomínáte si na Euro? Tři duely, žádná výhra, a hlavně hrozivé skóre 1:9. Výsledky této ostrovní země nebyly zrovna slavné. Přesto fanoušci nepískali, hrdě až do konce podporovali národní tým.

Ovšem i irská trpělivost má své meze. Když jejich miláčci prohráli doma v kvalifikační bitvě o MS s Německem 1:6, rozpoutal se v Dublinu doslova hon na čarodějnice. Nedivte se. Byla to nejhorší domácí porážka mužstva od roku 1931. „Ostuda," řekl kapitán Robbie Keane, jenž o páteční zápas přišel kvůli zranění.

I tady se dá najít paralela s českým výběrem, který zase postrádá Tomáše Rosického. Ale Giovanni Trapattoni se na absence nevymlouval. „Němci hráli skvěle, jejich výkon byl o dost lepší než ten náš," přiznal kouč.

Trenéra se zastali i hráči

Před úterním zápasem na půdě Faerských ostrovů se rozebíralo, zda zůstane.Zprvu se zdálo, že jej tamní svaz propustí. Jenže muž, který Irsko trénuje od roku 2008, nakonec dostal důvěru. „Stále máme dobrou šanci dostat se na šampionát do Brazílie," píše se v oficiálním prohlášení.

Trenérovi pomohlo v úterý očekávané vítězství na Faerských ostrovech 4:1, ale také ještě něco dalšího: novináři, experti a hlavně hráči se za kouče postavili. Nečekané. Dlouho totiž bývalí fotbalisté a žurnalisté rozebírali, zda má 73letý Ital týmu co dát.

Závěr? Jeho odvolání by v tuto chvíli nebylo vhodné. „Tým teď potřebuje klid. Na to, aby přišel nový kouč, není vhodný čas," vyhlásil Steven Reid, který hrál za reprezentaci do roku 2010. A současní hráči si mysleli totéž. Proto lídři kabiny v čele s Robbiem Keanem vyrazili za šéfy svazu. „Byli bychom zničeni, kdyby odešel," řekl prý veterán hrající v Americe. Doma však jeho slova berou jako posvátná. Nejlepší střelec Irska tak zachránil kouče.

Něco podobného by po nezdaru s Bulharskem potřeboval i Michal Bílek. Přesto je dost možné, že českou veřejnost by nepřesvědčil ani brankář Petr Čech…