Vyšehrad si zahraje v profesionální soutěži poprvé v historii, která čítá 108 let. Hrát by měl na hřišti Žižkova. "Mohu potvrdit, že jsme byli osloveni FAČR s nabídkou účasti ve Fotbalové národní lize, kterou využijeme a akceptujeme. Ve středu se tak zúčastníme losování jejího nového ročníku," řekl v úterý spolupracovníkovi ČTK majitel Slavoje a současně trenér Jaroslav Klíma.

Majitel FK Bohemians Praha Karel Kapr uvedl, že střížkovský tým mužů v novém ročníku nebude startovat v žádné z republikových soutěží. "Od nové sezony bude hrát pražský přebor. Po třiadvaceti letech působení ve fotbalu mi už chybí motivace pohybovat se v prostředí, kde nejsou dodržována pravidla. To lze doložit i na nejnovější kauze Čáslav, která byla po skončení ČFL administrativně poslána do divize. FAČR nedodržuje předpisy, společenské klima v našem fotbalu je špatné a nedůstojné," uvedl Kapr.

Šéf střížkovského celku už dlouhá léta vede spor s Bohemians Praha 1905 o nástupnictví po FC Bohemians, kteří v roce 2005 zkrachovali. V kauze podával i žalobu na FAČR.

Domažlice nabídku nepřijaly

Spolu s Vyšehradem mohly zamířit do FNL také Domažlice, které jsou farmou Viktorie Plzeň a od nové sezony bude jejich trenérem dosavadní kapitán ligového mistra Pavel Horváth. Druhý celek uplynulé sezony ČFL sice původně měl zájem, ale nakonec se rozhodl postup nepřijmout.

"Po týdenních intenzivních jednáních se výbor fotbalového oddílu Jiskry Domažlice rozhodl, že nepřijme nabídku na postup do Fotbalové národní ligy," řekl v prohlášení prezident klubu Jaroslav Ticháček. "I přes všechno nadšení, odhodlání a mnoho hodin jednání se nám nepodařilo v tak krátkém termínu všechny požadavky zajistit. Nejsem žádný hazardér, který by přivedl oddíl neuváženým rozhodnutím do nejistoty," dodal.

Problémem byly především nutnost rychlé úpravy stadionu, navýšení rozpočtu z šesti na 16 milionů korun a také podepsání profesionálních smluv se současnými hráči, kteří jsou na dovolených.

"V zrcadle toho, že vše toto by mělo být splněno ve velmi krátkém termínu, bylo by neuvážené přijetí nabídky hazardováním se jménem oddílu. Proto se výbor rozhodl, že se Jiskra cíleně v dalším ročníku soustředí na postup do 2. ligy, ale s tím, že na přípravu bude mít mnohem větší prostor a účinkování ve 2. lize bude mít daleko reálnější podobu," dodal Ticháček.