Neapol, jeden ze soupeřů pražské Sparty v základní skupině Evropské ligy, zvítězila v desátém kole italské fotbalové ligy nad AS Řím 2:0. Posedmé v řadě tak neprohrála a posunula se na třetí místo, římský celek teprve podruhé v sezoně zůstal bez bodu. Juventus vyhrál na hřišti Empoli 2:0 a je první s náskokem tří bodů právě na AS Řím.

Už ve třetí minutě se Neapol dostala do vedení zásluhou Gonzala Higuaína, který se po tečovaném centru prosadil ve vzduchu akrobatickým způsobem. Argentinský útočník se trefil popáté v sezoně a ve třetím utkání v řadě.

Neapol pokračovala v tlaku a o devět minut později napálil nejlepší střelec týmu Callejón břevno. V závěru poločasu se to samé povedlo kapitánu Hamšíkovi. Do velké šance dostal Koulibaly v 64. minutě Callejóna, ten přeloboval gólmana De Sanctise, hráči AS se ale stihli vrátit a zažehnat nebezpečí.

Bývalý hráč Realu Madrid se však dočkal v 85. minutě, kdy využil Higuaínovu přihrávku a připsal si osmou trefu v sezoně. V posledních sedmi vzájemných duelech tak vždy vyhrál domácí tým.

Trenér Neapole Rafael Benítez nasadil sestavu: Cabral - Ghúlam, Koulibaly, Albiol, Maggio - López (80. Inler), Jorginho - Insigne (72. Mertens), Hamšík (66. Gargano), Callejón - Higuaín.

Juventusu zařídil výhru Pirlo

Juventus se dlouho nemohl na hřišti nováčka Empoli prosadit, až v 61. minutě se z přímého kopu trefil Andrea Pirlo. Posledních deset branek v Serii A italský matador vstřelil právě tímto způsobem. O jedenáct minut později na konečných 2:0 upravil bývalý hráč Realu Madrid Álvaro Morata.

Parma se dostala do vedení proti Interu už v páté minutě, Rispoliho centr spadl přesně před Paola de Ceglieho a ten pohotově překonal gólmana Handanoviče. Hosté pak sice byli střelecky aktivnější, v 76. minutě ale druhý gól přidal De Ceglie a Parma podruhé v sezoně zvítězila. Posunula se ze dna tabulky na 18. pozici. Inter podlehl po třech zápasech bez prohry.

Janov opět uspěl a je pátý

FC Janov porazil Udine 4:2 a po třetí výhře za sebou zaostávají za čtvrtou Neapolí jen o skóre. Na výhře hostů se jednou brankou podílel slovenský reprezentant a bývalý hráč Sparty Juraj Kucka. AC Milán propásl možnost posunout se na třetí místo, podlehl doma Palermu 0:2 a zůstal sedmý.

Skóre v Udine otevřeli domácí, když se už po 23 vteřinách prosadil z rychlé akce Antonio Di Natale, který dal šestý ligový gól v sezoně. Hosté dokázali mezi 21. a 24. minutou otočit výsledek brankami Giovanniho Marcheseho a Iaga Falquého, přesto se šlo do kabin za vyrovnaného stavu. V poslední minutě první půle se křížnou střelou prosadil Švýcar Silvan Widmer.

Rozhodující trefu obstaral devět minut po změně stran střelou o tyč z hranice šestnáctky Alessandro Matri, jenž se pátou brankou osamostatnil v čele klubových statistik. Výhru Janova pak korunoval tři minuty před koncem výstavní střelou z 20 metrů Kucka, pro kterého to byl premiérový gól v sezoně.

AC Milán střelecky vyhořel

Druhou porážku v ročníku si připsali fotbalisté AC Milán, kteří doma nečekaně podlehli Palermu. První branku si "Rossoneri" vstřelili sami, když si hlavou po rohovém kopu srazil míč do branky Kolumbijec Cristián Zapata. Konečnou podobu výsledku pak dal za tři minuty po rychlé individuální akci Argentinec Paulo Dybala.

Palermo se díky výhře posunulo na třinácté místo. Na svého dnešního soupeře ztrácí čtyři body.

Italská fotbalová liga - 10. kolo:

Neapol - AS Řím 2:0 (3. Higuaín, 85. Callejón), Empoli - Juventus Turín 0:2 (61. Pirlo, 72. Morata), Parma - Inter Milán 2:0 (5. a 76. De Ceglie), Chievo - Sassuolo 0:0, FC Turín - Bergamo 0:0, Sampdoria Janov - Fiorentina 3:1 (27. Palombo z pen., 43. Rizzo, 78. Eder - 45. Savič), Udine - FC Janov 2:4 (1. Di Natale, 41. Widmer - 21. Marchese, 24. Falque, 54. Matri, 87. Kucka), AC Milán - Palermo 0:2 (23. vlastní Zapata, 26. Dybala).

1. Juventus Turín 10 8 1 1 18:4 25
2. AS Řím 10 7 1 2 16:6 22
3. Sampdoria Janov 10 5 4 1 12:6 19
4. Neapol 10 5 3 2 19:12 18
5. FC Janov 10 5 3 2 14:10 18
6. Lazio Řím 9 5 1 3 16:9 16
7. AC Milán 10 4 4 2 18:14 16
8. Udine 10 5 1 4 13:13 16