Poslední kolo nejslavnější fotbalové ligy světa nabídlo oku diváka vskutku nevšední podívanou. A to ve všech ohledech. Ze tří kandidátů na Ligu mistrů hned dva prohráli, když Chelsea nestačila na Aston Villu a Leicester doma selhal proti Tottenhamu. Tím zařídil poslední volnou vstupenku na Anfield Road a tajenka s účastníky slavné soutěže tak byla rozluštěna.

České fanoušky však zajímala zejména bitva o Evropskou ligu. West Ham s českými hvězdami měl před dnešním duelem se Southamptonem jeden jediný úkol: vyhrát. Spanilá jízda za základní skupinou Ligy mistrů nevyšla, nyní už nebylo cesty zpět.

Zase je centrem pozornosti. Tomáš Souček v dresu West Hamu
Bláznivý zápas a pozoruhodný rekord. Souček už je lepší než Baroš

Jenže Kladiváři předvedli doslova suverénní jízdu, svého soupeře deklasovali 3:0 a mohli slavit senzační postup. „Dnes jsme neodehráli zrovna nejlepší utkání, ale výkon nebyl tak důležitý. Máme výhru, máme postup,“ nadšeně jásal kouč Moyes.

U druhého gólu navíc asistoval Vladimír Coufal, který přízemním centrem z pravé strany našel Fornalse a poslal West Ham do definitivního trháku. Výjimečné zápisné. V této sezoně se český zadák blýskl již sedmi nahrávkami, což z něj dělá druhého nejlépe přihrávajícího obránce celé soutěže.

 Excelentní sezona

Suma sumárum, Hammers zažívají životní sezonu plnou rekordů. Historický zisk 65 bodů, kvalifikace do pohárové Evropy a plno individuálních ocenění.

V defenzívě se blýskli zejména čeští exslávisté, jenž vnesli do hry West Hamu jedinečný prvek. Síla, bojovnost, emoce. Tyto atributy zdobily letos nezastavitelnou mašinu z východního Londýna.

Abdallah Sima.
Rekord na spadnutí. Sima chce do Anglie, cenou přeskočí i Součka

„Z West Hamu mám velkou radost. Vím, jak moc na tom klukům záleželo,“ gratuloval jejich bývalý lodivod Jindřich Trpišovský. Pod ním český obránce za pět let vyrostl v jedinečného hráče a v Anglii jen potvrdil, co se pod jeho křídly naučil. „Mám velkou radost a doufám, že potkají nějaký český tým,“ dodal s úsměvem.

To urostlý rodák z Havlíčkova Brodu zase perlil ve střelecké mušce. 10 ligových branek z pozice defenzivního štítu zní šíleně.

Jenže zdání klame. Souček byl naprosto geniální. V obraně čistil, ve středu létal a v útoku pálil ostrými. Slavné světové značky rozsvítily na svých radarech červené výstražné světlo a budoucnost českého reprezentanta je ve hvězdách.

A Davidu Moyesovi vyšlo opravdu vše. V první polovině sezony tým šlapal v obraně jako švýcarské hodinky, jenže to lehce vázlo v útoku. Reakce? Příchod kontroverzního štírka Jesseho Lingarda.

Šestá konfrontace se špičkou

Počin mistrovský, ne-li královský. Ofenzivní kometa z Manchesteru předvedla jedno velké galapředstavení a s devíti brankami pozvedla West Ham do výšin.

„Byl naprosto výjimečný. Ale nebylo to jenom o něm. Máme skvělý tým, nyní na něm musíme stavět i nadále a v Evropě jít do všech zápasů s tím, že máme šanci uspět,“ prozradil skotský kouč. Pro West Ham to bude teprve šestá konfrontace s evropskou špičkou za dlouhou 126 let starou historii.

Jedna jediná kaňka za touto nezapomenutelnou jízdou přeci jen zůstane. „Mrzí nás, že to fanoušci nemohli prožívat s námi. Za tu podporu si to zaslouží stejně jako naši hráči,“ vzkázal na adresu věrných příznivců Moyes.

Ve světě však svítá na lepší časy a vypadá to, že pohárovou Evropu letos přivítá již zaplněný Olympijský stadion v Londýně.